Trwa ładowanie...

Na co chorują polscy pracownicy?

Sylwia Stachura
30.04.2020 14:09
Na co chorują polscy pracownicy?
Na co chorują polscy pracownicy? (

Zdjęcie pacjentki autorstwa Fuente: COM SALUD / CC BY 2.0

)

Chory pracownik to strata zarówno dla pracodawcy, jak i gospodarki. Sytuacja wcale nie wygląda lepiej, kiedy przychodzimy do pracy, mimo że źle się czujemy. Pracujemy nieefektywnie i w dodatku zarażamy innych. Z jakimi dolegliwościami zjawiamy się najczęściej u lekarzy i ile kosztuje chorowanie?

spis treści

1. Portret zdrowotny Polaków

Odpowiedzi na te pytania udziela raport przygotowany przez firmę Medicover, jedną z największych sieci prywatnych placówek medycznych w naszym kraju. W ciągu 5 lat przebadano prawie 180 tysięcy zatrudnionych w wieku produkcyjnym. Z badań wynika, że Polacy najczęściej zgłaszają się do gabinetów na **badania kontrolne i wizyty profilaktyczne. Wśród chorób przeważają infekcje górnych dróg oddechowych, czyli sezonowe przeziębienia i grypa, przed którymi trudno się obronić. Poważnym problemem wielu Polaków są też choroby układu ruchu, w tym bóle kręgosłupa**. Ze zwolnień lekarskich korzystają najczęściej kobiety w ciąży (40% wszystkich zwolnień). O L4 prosimy też przy infekcjach dróg oddechowych oraz przy przewlekłych chorobach układu ruchu.

2. Kosztowne chorowanie

Nieobecność i nieefektywna praca to koszty, które ponoszą pracodawcy oraz gospodarka. Według wyliczeń, które można znaleźć w raporcie firmy Medicover, choroby jednego pracownika kosztują pracodawcę 641 złotych rocznie. Jak długo chorujemy? Średnio 12 dni w ciągu roku spędzamy na zwolnieniu. Na zasiłki chorobowe w ubiegłym roku nasze państwo wydało ponad 13 mld złotych. Koszty chorowania są więc ogromne, ale zwyczajni pracownicy również je ponoszą. Nieobecność w pracy wiąże się z niższym wynagrodzeniem, a zakup lekarstw i suplementów diety stanowi duży wydatek dla napiętych domowych budżetów. Najkorzystniej dla wszystkich byłoby więc, gdybyśmy w ogóle nie chorowali.

3. Przyszłość polskich pracowników

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Raport ujawnił również niebezpieczne tendencje dotyczące sfery zdrowotnej. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – nasze społeczeństwo się starzeje. Rośnie średni wiek zatrudnionych i zmniejsza się liczebność grupy pracowników poniżej 30. roku życia. Nasz stan zdrowia również nie jest najlepszy. Problem nadwagi i otyłości staje się coraz poważniejszy. Ponad połowa (53%) przebadanych pracowników miała wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), niż wskazuje norma. Niepokojące są również dane, które mówią, że 54% ankietowanych miało podwyższony poziom cholesterolu, a u ponad 17% pracowników stwierdzono też podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. Co to dla nas oznacza? Ryzyko groźnych chorób układu krążenia, które – według danych Światowej Organizacji Zdrowia – są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Wyniki badań są alarmujące. Świadczą o tym, że Polacy nie dbają o dietę i lekceważą profilaktykę, która jest niezbędna dla zdrowego i długiego życia.

Starzejące się społeczeństwo, zagrożone chorobami serca to też problem dla państwa. W perspektywie kilkunastu lat opieka medyczna będzie musiała sprostać trudnym zadaniom. Potrzebna będzie większa kadra, wykwalifikowana w schorzeniach osób starszych oraz środki finansowe na leczenie chorób przewlekłych.

Dane zawarte w raporcie potwierdzają znane porzekadło, że zdrowie jest bezcenne. Choroby jednak dużo kosztują – zarówno pracowników, jak i ich przełożonych. Niestety, przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Bez zmian w postępowaniu i większej dbałości o zdrowie, grożą nam śmiertelne choroby cywilizacyjne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.