Trwa ładowanie...

Szesnastolatek wypił litr wódki w godzinę. Niemal umarł

Avatar placeholder
11.10.2019 17:05
Szesnastolatek pił z kolegami
Szesnastolatek pił z kolegami (iStock)

Młody Kanadyjczyk spędzał wolny czas, pijąc alkohol z kolegami. Z czasem stało się to nałogiem, który przestał kontrolować. Dzisiaj jego rodzina dzieli się swoją historią, by ostrzec innych.

1. Pijący nastolatek? "Musi się wyszumieć"

Sophie Laroche mieszka w Quebecu – francuskojęzycznej prowincji Kanady. Wraz z mężem wychowują szesnastoletniego syna – Émile'a. Jak przyznają, ich syn sporo czasu spędzał w domu, grając na komputerze lub w planszówki. Czasem wychodził ze znajomymi. Pił alkohol. Rodzice przyznają, że myśleli, że jest to kwestia wieku i mieli nadzieję, że problem minie.

2. Krok od tragedii

Niestety, okazało się, że alkohol doprowadził Émile'a do stanu zagrożenia życia. Pewnego dnia chłopcy upili się niemal do nieprzytomności, a syn pani Laroche postanowił wspiąć się na drzewo, z którego nie był w stanie zejść. Jego koledzy byli zbyt pijani, by mu pomóc. Kiedy pomoc nadeszła, okazało się, że jego stan jest poważny. Chłopiec nie mógł utrzymać głowy w pionie, nie był w stanie odpowiadać na pytania, a także miał coraz większe problemy z oddychaniem.

Syn Sophie Laroche - zatrucie alkoholowe
Syn Sophie Laroche - zatrucie alkoholowe (Facebook)
Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"

Zobacz też: Objawy alkoholizmu - po tym poznasz, że za dużo pijesz

3. Ostre zatrucie alkoholowe

Kiedy dotarli do szpitala, okazało się, że chłopiec wypił litr wódki w mniej niż godzinę. Stężenie alkoholu we krwi przekraczało dziesięciokrotnie możliwy zakres u kierowcy w Kanadzie. Pacjent został zaintubowany, bo miał coraz większe problemy z samodzielnym oddychaniem. Gdyby nie szybka reakcja rodziców chłopiec, najprawdopodobniej by zmarł. Minęło kilkanaście godzin, zanim pacjent zaczął ponownie samodzielnie oddychać.

Zobacz też: Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Na co najbardziej szkodzi?

4. Nastolatek próbuje życia, alkoholu także

Według ostatnich danych CBOS średni wiek nastolatka, w jakim następuje inicjacja alkoholowa to 13 lat i 2 miesiące. Pierwsze upicie się – 14 i 9 miesięcy. Najwcześniej młodzież próbuje piwa (13,4 lat), wina i szampana (14 lat). Wódkę przeciętnie nastolatkowie zaczynają pić, gdy osiągają wiek 14,6 lat.

Historia młodego Kanadyjczyka powinna być przestrogą dla innych młodych ludzi, ale w szczególności dla ich rodziców. Bądźmy czujni, obserwujmy, uczmy nasze dzieci także kultury picia. Alkohol to nie zabawka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze