"Sztuczna kość" - przełomowy wynalazek polskich naukowców. Rozmowa z prof. Grażyną Ginalską

Jest akceptowana przez organizm, nie powoduje alergii i wbudowuje się w naturalną tkankę kostną. Mowa o tzw. sztucznej kości. Prace nad tym biomateriałem rozpoczęły się w 2004 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Oficjalne i głośne obwieszczenie światu o odkryciu innowacyjnego biomateriału nastąpiło siedem lat temu. Przez ostatnich kilka lat wynalazek był wielokrotnie nagradzany. W tym roku nominowany jest w konkursie Prix Galien. Co dalej ze sztuczną kością? Czy udało się uzyskać certyfikat na implantacyjny produkt medyczny? O tym opowiada prof. Grażyna Ginalska z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

WP abcZdrowie: Materiał kościotwórczy jako innowacyjne odkrycie naukowe został nominowany w konkursie Prix Galien. Wyniki w listopadzie. To kolejne wyróżnienie. Ile nagród przyznano za tzw. sztuczną kość?

Prof. Grażyna Ginalska: Rzeczywiście otrzymaliśmy, ja i mój zespół, sporo nagród i cennych wyróżnień. Przyznano je w różnych kategoriach: za innowacyjność produktu, aplikacyjność, za połączenie nauki z biznesem. Dostaliśmy także nagrody gospodarcze. Każda z nich jest ważna.

Bardzo cenię sobie tę przyznaną w 2013 roku na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Brukseli. To jest nagroda Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Pierwszy raz pojechaliśmy z naszym produktem na tego typu targi i od razu takie wielkie wyróżnienie.

Nasza praca badawcza została wspaniale doceniona, bo poza nagrodą WIPO, jeszcze przyznano nam na wymienionych targach dwie inne za materiał kościozastępczy.

Ta obecna nominacja w międzynarodowym konkursie Prix Galien jest dla nas szczególnie ważna, bo jest przyznawana w dziedzinie farmacji i medycyny, czyli bardzo nam bliskich. Poza tym nie ukrywam, że może dzięki tej nominacji nasz materiał wypłynie na tzw. szersze wody, czyli będzie możliwa jego produkcja.

No właśnie. Co do tej pory, od momentu oficjalnego ogłoszenia wynalazku, udało osiągnąć się? Jakie są losy sztucznej kości?

W 2011 roku założyliśmy spółkę Medical Inventi, by wypromować „sztuczną kość” i wdrożyć badania na szerszą skalę. Byliśmy jedną z pierwszych spółek w Polsce, która zrzeszała zarówno naukowców, uczelnię, jak i inwestora.

Rozpoczęliśmy badania na zwierzętach dotyczące implantacji materiału. Niestety, w pewnym momencie skończyły nam się fundusze i zaczęliśmy szukać kapitału, który jest przecież niezbędny do tego, by produkt medyczny wprowadzić na rynek.

Między innymi dlatego też w 2015 roku przekształciliśmy spółkę z o.o. w spółkę akcyjną, a ja rezygnując z funkcji prezesa, zajęłam się sferą badawczą i kierowaniem radą naukową Medical Inventi. Teraz prezesem spółki jest znany lubelski przedsiębiorca Maciej Maniecki.

Obecna funkcja bardzo mi odpowiada, gdyż mogę działać w dziedzinie bardzo mi bliskiej. Mogę w większym zakresie zająć się badaniami nad materiałem kościozastępczym, tym bardziej, że oprócz pracy w spółce, cały czas kieruję Katedrą Biochemii i Biotechnologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Obecnie w ramach prac nad wdrożeniem biomateriału kościozastępczego spółka złożyła 4 wnioski w ramach programów finansowanych z UE. Trzy z nich zostały już zakwalifikowane do finansowania, między innymi na projekt linii technologicznej i laboratorium.

Złożyliśmy również wniosek na finansowanie badań klinicznych. Powinnam dodać, że w tego typu projektach musimy mieć tzw. wkład własny - nie otrzymamy dofinansowania w całości. Poszukujemy więc kolejnego inwestora, aby poprowadzić z sukcesem nasze działania.

O jakich kwotach mówimy? Jaką sumą dysponowaliście na początku? Ile potrzebujecie obecnie?

Na początku mieliśmy ok. 60 tys. złotych. To bardzo niewiele. Wystarczyło to na sprawy administracyjno-prawne spółki, badania laboratoryjne i ubezpieczenia pacjentów, którzy brali udział we wstępnych badaniach klinicznych.

Obecnie potrzebujemy kilkunastu milionów złotych na pełne badania kliniczne potwierdzające skuteczność materiału kościozastępczego. Powinny być one przeprowadzane na pacjentach w kilku ośrodkach medycznych.

Kilkanaście milionów złotych może wydawać się dużą kwotą, ale dla badań medycznych, oceniających materiały medyczne pod względem skuteczności i bezpieczeństwa, taki poziom finansowania jest wymagany. W przypadku wprowadzania nowych leków na rynek, finansowanie takich badań jest jeszcze wyższe.

Od momentu odkrycia, czyli od 2009 roku, minęło kilka lat. Wciąż próbujecie przebić się na rynek. To długi i żmudny proces.

Na przeszkodzie stoi brak pieniędzy. Ale poczyniliśmy wiele kroków, by zaistnieć. Zdobyliśmy patent europejski, chcemy uzyskać patent amerykański. Ponadto, by produkt był rozpoznawalny na rynku, musi być przeprowadzona ogromna kampania reklamowa.

Chcemy uczestniczyć w międzynarodowych targach medycznych i konferencjach, by promować nasz produkt. Uzyskanie finansowania z funduszy europejskich pozwoli nam również na opracowanie technologii produkcji biomateriału kościozastępczego, a laboratorium badawcze pozwoli nam na prowadzenie badań komercyjnych.

To brzmi jak kolejne plany spółki, kolejne etapy działań?

Tak. To są nasze plany. Chcemy również uzyskać certyfikację materiału i dopuszczenie go do produkcji. Czas pokaże, co i kiedy uda się zrealizować.

Ile badań do tej pory na pacjentach przeprowadziliście? Kto w nich uczestniczył? Jak one wypadły?

Muszę zaznaczyć, że nasz materiał kościozastępczy nie jest idealnym materiałem implantacyjnym na wszystkie ubytki kostne. Jest on do wykorzystania głównie w ortopedii i chirurgii urazowej, do wypełnień niedużych ubytków powstałych w wyniku urazów mechanicznych, komunikacyjnych i np. zabiegów onkologicznych dotyczących zmian kostnych.

Dotychczas przeprowadziliśmy implantację materiału w ubytki kostne kończyn pięciu pacjentów Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wykonane również zostały implantacje materiału u pięciu pacjentów Centrum Stomatologicznego NewDent w Lublinie. Według lekarzy, badania wypadły korzystnie. Preparat wykazywał pozytywne efekty u pacjentów. Ulegał wbudowaniu w tkankę kostną i nie wykazywał reakcji niekorzystnych w postaci tworzenia torbieli, jak również odczynów alergicznych.

W związku z tym nastawiamy się głównie na współpracę z chirurgią ortopedyczną i urazową.

Poznaj jedzenie najlepsze dla zdrowych kości

Kości są najmocniejsze w wieku młodzieńczym, natomiast od 30 roku życia rozpoczyna się stopniowy ubytek masy kostnej. U kobiet proces ten wzmaga się po...

Czy kraje europejskie są zainteresowane sztuczną kością?

Tego nie wiem. Naszym marzeniem jest, by sztuczna kość była produkowana w Polsce i do tego na Lubelszczyźnie. Czy uda się, czas pokaże.

Uważam za wielki sukces fakt, że udało się rozpowszechnić wiedzę o naszym wynalazku. Jest to trudne. Często jest tak, że naukowcy są twórcami ważnych badań i wynalazków, ale zainteresowania nie ma – odkrycie pozostaje w tzw. szufladzie.

W 2009 roku, gdy uznaliśmy, że wyniki naszych badań są tak obiecujące, postanowiliśmy je upublicznić. Wspomogły nas media, najpierw te lokalne, potem ogólnokrajowe. Dodam również, że nasze prace dotyczące materiału kościozastępczego są publikowane w czasopismach o światowym zasięgu i często są cytowane.

Mamy nadzieję, że zainteresowanie nowym biomateriałem kościozastępczym uda się przełożyć na wymierny efekt w postaci uzyskania certyfikatu na implantacyjny produkt medyczny.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 12 miesięcy temu

Badania

Komentarze (3)
~Nobody
~Nobody ponad rok temu

Nie sadze, aby mozna tu mówic o "orzełomowym wynalazku" . Takie materiały syntetyczne, jak i biologiczne pozyskiwane z kości np. cielecych, czy końskich produkowane są na swiecie w wielu krajach. Szajcaria, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Izrael. Pierwsze tego typu preparaty uzysakno o zastosowano na początku lat dziewięćdziesiatych ubiegłego wieku, czyli ponad ćwierć wieku temu. Zatem, to żadna nowość, ale szacunek i chwała, że pracuje sie nad produkcją preparatu polskiego. Póki co, pięć przypadków zastosowania klinicznego, to ze statystycznego i naukowego punktu widzenia żadna próba ...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Hiv

~Koko19 • ostatni post 29 minut temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Badania
Badania

Co to jest ECPW? (WIDEO)

Co to jest ECPW? (WIDEO) Odtwórz wideo

ECPW, czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, to połączenie technik endoskopowych z badaniem rentgenowskim. Na czym polega to badanie (...) ? Przed badaniem ECPW pacjentowi podaje się leki...

Badania

Co to jest endoskopia? (WIDEO)

Co to jest endoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

może dokładnie obejrzeć ewentualne zmiany, ale nie tylko. W czasie endoskopii można pobrać próbki do dalszych, mikroskopowych badań, a także zatamować (...) były grube i sztywne, co wiązało się w dużym dyskomfortem dla pacjenta i większą...

Badania

Co to jest endoskop? (WIDEO)

Co to jest endoskop? (WIDEO) Odtwórz wideo

tego jest on wykorzystywany do pobierania próbek do dalszych badań ze zmienionych chorobowo miejsc, do tamowania krwawień i do innych drobnych (...) . Istnieją dwa główne rodzaje endoskopów: endoskopy giętkie, czyli fiberoskopy (wykorzystywane...

Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

Kolonoskopia Bolesne i wstydliwe - takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej (...) w podwyższonej grupie ryzyka (np. po 50. roku życia). Osoby niechętnie podchodzą...

Badania

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Czy twoje stopy są zdrowe? Dostrzeżenie wczesnych oznak problemów ze stopami może uchronić cię przed chorobami. Przeprowadź test stworzony przez Cherise Dyal, asystentkę profesora chirurgii ortopedycznej na Albert Einstein College of Medicine w Bronksie...

Badania

Biopsja jądra

w nasieniu plemników lub komórek plemnikotwórczych, co pozwala na poznanie przyczyny niepłodności. Badanie pozwala także na wyizolowanie plemników (...) , wykorzystanych następnie do zapłodnienia in vitro, co w obecnych czasach jest...

Badania

Biopsja ssąca jelita cienkiego

Biopsja ssąca jelita cienkiego jest badaniem stosowanym w celu zdiagnozowania chorób jelita cienkiego. Wykorzystywana jest tutaj metoda z użyciem (...) śluzówki jelita cienkiego i następnie badany jest pod kątem histopatologicznym....

Badania

Kruchość osmotyczna

Badanie kruchości osmotycznej pozwala wykryć czy krwinki czerwone mają skłonność do rozpadania się. Badanie wykonuje się, aby dowiedzieć (...) się, czy u badanego występuje niedokrwistość hemolityczna...

Badania

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

ludzkiego). Umożliwia też dokładną ocenę pozostałych części dolnego odcinka narządów rodnych kobiety. Warto przekonać się do tego badania i zapoznać (...) z jego przebiegiem i możliwościami. Kolposkopia - opis i wskazania do badania To...