Trwa ładowanie...

Zrobił doktorat z pielęgniarstwa. Pokazał, ile podwyżki dostał

Avatar placeholder
09.07.2024 14:13
66 zł podwyżki za doktorat. Taki bonus otrzymał pielęgniarz-specjalista
66 zł podwyżki za doktorat. Taki bonus otrzymał pielęgniarz-specjalista (Getty Images, portal X/siostra Bożenna)

Pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pokazał w sieci pismo przyznające mu podwyżkę za ukończone studia doktoranckie. Post stał się viralem w polskich mediach społecznościowych. Powód? Szokująca kwota dodatku.

spis treści

1. "Ile w Polsce wart jest tytuł doktora?"

Post ze zdjęciem dokumentu świadczącego o przyznaniu dodatku do pensji rozpowszechnił profil Siostra Bożenna na Facebooku, na którym regularnie można znaleźć memy, ale i satyryczne komentarze na temat realiów pracy w ochronie zdrowia w Polsce.

Z pisma datowanego na 1 lipca 2024 wydanego przez mgr Michała Szabelskiego, Dyrektora Naczelnego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wynika, że podwyżka za uzyskanie tytułu dr n. med. wynosi dokładnie 66,70 zł.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

- Jeśli zastanawialiście się ile w Polsce jest warty tytuł doktora, to właśnie tyle… - napisali autorzy profilu Siostra Bożenna na Facebooku.

Z pisma, które zakrywa dane osobowe adresata, można jednak wyczytać też, że posiada on tytuł pielęgniarza-specjalisty.

2. Doktorat z pielęgniarstwa? Przed nim wiele etapów

Rekrutacja na studia doktoranckie po uzyskaniu tytułu magistra pielęgniarstwa odbywa się drogą konkursu. Program doktorancki z dziedziny pielęgniarstwa trwa od sześciu do ośmiu semestrów i skutkuje tytułem doktora nauk medycznych.

Pracujący w zawodzie uważają jednak, że liczne programy edukacyjne, takie jak "pomostówki", kursy kwalifikacyjne, licencjat, studia magisterskie i wydłużona kilka lat temu specjalizacja (z dwóch do pięciu lat) i tak stanowią ogromne obciążenie, z którym nie idą w parze ani zarobki, ani realna możliwość wykorzystywania wiedzy w praktyce.

- I po co pięć lat kształcenia, jak i tak nikt nie liczy naszej specjalizacji. Tyle trudu, nauki i praktyki, potem egzamin w Warszawie i co z tego wynika. Nic. Po prostu nikt nie zauważa, że jesteśmy specjalistami – krytykowali przedstawiciele środowisk pielęgniarskich na łamach portalu pielegniarki.info.pl w 2022 roku.

Według informacji udostępnionych przez Ministerstwa Zdrowia z 2024 roku, zarobki pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych wynoszą dziś od 8723 do 12 241 zł brutto.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze