Ten rak najczęściej atakuje Polki. Wykryje go proste badanie, które wykonasz w BadaBusie
To jedyny nowotwór, który daje niemal sto procent szans na wyleczenie, ale też jeden z wielu, który ujawnia się bardzo późno. Da się mu jednak zapobiec na wczesnym etapie dzięki cytologii. 4 i 5 kwietnia będzie świetna okazja, by sprawdzić swoje zdrowie, bo w Warszawie przed budynkiem Wirtualnej Polski pojawi się BadaBus, czyli Mobilny Gabinet Medyczny.
1. Rak szyjki macicy
Co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3000 kobiet. W Europie co 18 minut umiera z jego powodu jedna kobieta. To trzeci pod względem zapadalności nowotwór. Eksperci zwracają uwagę, że powoli spada śmiertelność związana rakiem szyjki macicy. Wszystko dzięki badaniu przesiewowemu, czyli cytologii.
Zwłaszcza, że na żadnym etapie rozwoju choroba nie daje objawów klinicznych pozwalających na szybkie postawienie diagnozy.
Jednak do alarmujących należą:
- upławy oraz krwawienie między miesiączkami,
- bóle podbrzusza, okolicy krzyżowej czy stawów biodrowych,
- krew w moczu lub stolcu,
- obrzęki kończyn dolnych.
Warto pamiętać, że stany przedrakowe, a także wczesne postaci nowotworu mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego rola badań przesiewowych jest tutaj nieoceniona. Co więcej, cytologia to badanie szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne.
Dlaczego warto pojawić się w BadaBusie? Bo poza cytologią będzie można wykonać także badanie na mutację genu BRCA1, która odpowiada za dziedziczną predyspozycję do nowotworów piersi i jajnika.
2. BadaBus – bezpłatne badania
4 kwietnia (poniedziałek) przed budynkiem Wirtualnej Polski w Warszawie pojawi się BadaBus, czyli Mobilny Gabinet Medyczny.
Badania, jakie będzie można wykonać, to:
- 04.04 (poniedziałek) - testy na mutację genu BRCA1,
- 05.04 (wtorek) - badanie cytologiczne.
BadaBus będzie dostępny 4 i 5.04 w godzinach 9:00-16:00.
Możecie przyprowadzić koleżankę, mamę, siostrę czy żonę. Z badań mogą skorzystać wszyscy, również osoby nieubezpieczone i nieposiadające obywatelstwa polskiego.
BadaBus umożliwia szybką diagnostykę wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga wielomiesięcznych oczekiwań.
Zapraszamy do brania udziału w badaniach!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.