Trwa ładowanie...

Tialorid - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Tialorid to preparat złożony zawierający dwie substancje czynne o działaniu moczopędnym. Stosuje się go w leczeniu lekkiego lub umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi, zastoinowej niewydolności krążenia oraz marskości wątroby z wodobrzuszem i obrzękami. Jak go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Tialorid?

Tialorid to lek o działaniu moczopędnym, który stosuje się jako lek obniżający ciśnienie tętnicze oraz w leczeniu obrzęków o różnej etiologii. Preparat zawiera dwie substancje czynne o działaniu moczopędnym. To hydrochlorotiazyd, który zwiększa wydalanie sodu i wody z moczem oraz rozszerza naczynia krwionośne oraz amiloryd, który nasila działania hydrochlorotiazydu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Każda tabletka leku Tialorid zawiera 5 mg amilorydu chlorowodorku (Amiloridi hydrochloridum) i 50 mg oraz 100 mg laktozy jednowodnej (w roli substancji pomocniczej). Jedna tabletka leku Tialorid mite zawiera 2,5 mg amilorydu i 25 mg hydrochlorotiazydu. Leki są refundowane i wydawane na receptę. Ich cena nie przekracza kilku złotych.

2. Jak działa Tialorid?

Jak działają zawarte w leku substancje czynne? Amiloryd jest diuretykiem oszczędzającym potas. Poprzez hamowanie zwrotnego wchłaniania sodu w kanalikach nerkowych zwiększa wydalanie jonów sodu i chloru z moczem. Zapobiega utracie jonów potasu.

Z kolei hydrochlorotiazyd to lek moczopędny o budowie sulfonamidowej z grupy diuretyków tiazydowych, który prowadzi do zahamowania zwrotnego transportu jonów sodu w kanalikach nerkowych. To skutkuje nasileniem wydalania sodu z moczem i zwiększeniem objętości wydalanej wody. Jego działanie prowadzi również do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego.

3. Wskazania do stosowania leku Tialorid

Wskazaniem do stosowania leku Tialorid jest leczenie:

4. Jak stosować Tialorid?

Dawkowanie leku ustala się indywidualnie, w zależności od ciężkości choroby i reakcji pacjenta na lek. Tialorid nie jest wskazany do stosowania u dzieci.

Zwykle u osób dorosłych stosuje się następujące dawkowanie:

  • w nadciśnieniu tętniczym krwi początkowo przyjmuje się pół tabletki na dobę. W razie konieczności dawkę można zwiększyć do 1 tabletki na dobę, podawanej jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych,
  • w zastoinowej niewydolności krążenia początkowo przyjmuje się pół tabletki na dobę, a w razie konieczności dawkę można stopniowo zwiększać. Nie należy przekraczać dawki 2 tabletek na dobę,
  • w marskości wątroby leczenie rozpoczyna się od małych dawek, po czym zwiększa się je stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniego działania moczopędnego. Nie należy przekraczać dawki 2 tabletek na dobę.

Działanie moczopędne preparatu rozpoczyna się po około 2 godzinach od przyjęcia leku i utrzymuje się do 12 godzin. Początek działanie obniżającego ciśnienie tętnicze występuje po kilku dniach stosowania preparatu.

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie każdy może stosować lek Tialorid. Przeciwwskazaniem jest:

Nie zaleca się stosowania leku Tialorid u kobiet w okresie laktacji oraz dzieci, ponieważ bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u nich leku nie zostały ustalone. U ciężarnych lek może być stosowany wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności, ponieważ triazydy przekraczają barierę łożyska.

Tialorid może wywołać działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak osłabienie, znużenie, zawroty głowy, osłupienie. Wówczas istnieje niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn. Listę skutków ubocznych związanych z zażywaniem leku zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza