Przejdź na WP

Tkanka tłuszczowa – rola, rodzaje

Wiele osób uważa, że tkanka tłuszczowa, to wróg, z którym należy walczyć. Jednak pod tym pojęciem kryje się zarówno „zły” jak i „dobry” tłuszcz, którego organizm potrzebuje do właściwego funkcjonowania. W tkance tłuszczowej wyróżnia się brunatną oraz białą tkankę, każda z nich różni się od siebie i pełni inną rolę.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

spis treści

1. Tkanka tłuszczowa - rola

Tkanka tłuszczowa jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu. To ona odpowiada za magazynowanie substancji odżywczych, termoizolację ciała, pełni także funkcję metaboliczną oraz immunomodulującą (np. wydzielanie licznych cząsteczek wpływających na funkcję układu odpornościowego, zapalenie, rozwój i postęp miażdżycy)

Tkanka tłuszczowa gromadzi się w organizmie na skutek złej diety
Tkanka tłuszczowa gromadzi się w organizmie na skutek złej diety

Tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą oraz wewnątrz organizmu np. przy nerkach. W zależności od płci i typu figury tkanka tłuszczowa może rozkładać się w różnych partiach ciała. U mężczyzn tłuszcz najczęściej gromadzi się w okolicy brzucha, twarzy, karku oraz klatki piersiowej, zaś w przypadku kobiet w okolicach ud, pośladków i bioder.

Nieestetyczny wygląd związany z nadwagą wynika z nadmiaru tkanki białej, jednak w każdym organizmie znajduje się brunatna tkanka tłuszczowa, która odpowiada za prawidłową termogenezę ciała. Organizm potrzebuje zarówno jednego i drugiego rodzaju tkanki tłuszczowej. Jednak nadmiar tkanki białej może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka i powodować nadwagę.

9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej
9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej [10 zdjęć]

Istnieją produkty spożywcze i przyprawy, które mogą usprawnić procesy eliminacji toksyn z organizmu i...

zobacz galerię

2. Tkanka tłuszczowa - rodzaje

Biała tkanka tłuszczowa odpowiada za magazynowanie energii, chroni organy wewnętrzne przed urazami a także produkuje hormony, które następnie wydzielane są do krwi. Komórki z których jest zbudowana gromadzą większą ilość tłuszczu niż komórki tworzące tkankę brunatną. Jej odpowiednia ilość potrzeba jest każdemu organizmowi. Hormony produkowane przez tę tkankę tłuszczową czyli adipocyty oraz adiponektyna wpływają na procesy metaboliczne, jednak aby proces ten przebiegał prawidłowo, poziom tkanki białej nie może być zbyt wysoki.

Jej nadmiar spowalnia produkcję adiponektyny, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób metabolicznych. Brunatna tkanka tłuszczowa wytwarza leptynę i składa się z lepiej ukrwionych i unerwionych komórek niż tkanka biała. Komórki tkanki białej magazynują tłuszcz, zaś brunatne wykorzystują go do wytwarzania energii. Większa aktywność tkanek brunatnych przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.

To musisz wiedzieć

Ilość poszczególnej tkanki tłuszczowej zmienia się wraz z wiekiem i wzrostem wagi. Tkanka brunatna występuje u osób przebywających często w niskich temperaturach (istnieje specjalna metoda, pobudzająca wytwarzanie tej tkanki – krioterapia), produkcja tkanki brunatnej zwiększa się także poprzez aktywność fizyczną. Komórki brunatnej tkanki tłuszczowej wykazują wysoką aktywność metaboliczną, a także zdolność do utylizowania tłuszczu zgromadzonego w białej tkance. U osób z nadwaga oraz z cukrzycą typu 2 występuje niewielka ilość brunatnej tkanki tłuszczowej.

Aby zapewnić prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, uprawianie aktywności fizycznej, a także zrównoważoną dietę.

Następny artykuł: Odchudzanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy