Toksyna w walce z bakterią
Być może już wkrótce pokonamy bakterie ich własną bronią, a przyczynią się do tego uczeni z Washington University, którzy zbadali mechanizm działania jednej z toksyn umożliwiających bakteriom atakowanie komórek gospodarza...
1. Bakterie a toksyna
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania nad bakteriami Streptococcus pyogenes i odkryli, że wykorzystują one toksynę i antytoksynę. Dzięki toksynie drobnoustroje atakują organizm człowieka, ale same są na nią odporne właśnie dzięki zastosowaniu antytoksyny. Gdyby nie ona, bakterie zginęłyby od własnej broni. Antytoksyna połączona z toksyną staje się nieaktywna w momencie, gdy zmienia się jej kształt.
2. Leczenie chorób bakteryjnych
Celem uczonych jest stworzenie leku, który ustabilizowałby nieaktywną formę antytoksyny, a tym samym doprowadziłby do uwolnienia toksyny wewnątrz bakterii. Obecnie w leczeniu infekcji bakteryjnych najczęściej stosuje się antybiotyki, których zadaniem ma być wsparcie układu immunologicznego w walce z drobnoustrojami. Bakterie jednak bardzo szybko uodparniają się na coraz to nowe leki. Skierowanie leku na powszechny dla wielu szczepów bakterii mechanizm wykorzystujący parę toksyna-antytoksyna może stać się przełomem w walce z chorobami bakteryjnymi.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.