Trening na masę - charakterystyka, zasady, przykłady ćwiczeń

Z pewnością większość z nas chce dobrze czuć się w swoim ciele, szczególnie w lecie. Każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy wyglądu, a także polepsza samopoczucie. Warto bliżej przyjrzeć się treningowi na masę mięśniową, który skutecznie modeluje ciało, eksponuje mięśnie i zdecydowanie polepsza wygląd. Trening na masę przynosi szybkie i spektakularne efekty.

Trening na masę – charakterystyka

Trening na masę niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Budowanie masy mięśniowej przede wszystkim zwiększa siłę, ale także znacznie poprawia sylwetkę. Jest również świetnym sposobem na to, aby przysieszyć przemianę materii, co automatycznie wpływa na utratę masy ciała.

Do wykonywania ćwiczeń zwiększających masę mięśniową niezbędne są wolne ciężary, a przede wszystkim sztanga do ćwiczeń oraz hantle o różnym ciężarze. Są one dostępne na każdej siłowni. Jeśli decydujemy się na trening na masę w domu musimy się zaopatrzyć w podstawowy sprzęt do ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że dzięki nim angażujemy znacznie większą ilość mięśni niż w przypadku korzystania ze specjalnego sprzętu siłowego.

Do uzyskania jak najlepszych efektów, należy dostosować trening na masę do swoich możliwości – tym samym unikniesz groźnych kontuzji i urazów. Pamiętaj, że jeśli masz problemy zdrowotne, koniecznie skonsultuj przebieg treningów na masę z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu

Chociaż są one wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości energii. Tymczasem po wysiłku fizycznym ciało potrzebuje...

Trening na masę - zasady ćwiczeń

Decydując się na trening na masę mięśniową należy pamiętać, że efekty można uzyskać dzięki systematycznym, skrupulatnym i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń na masę. Ważne jest, aby każdą z partii ciała ćwiczyć raz w tygodniu. Wyjątkiem są mięśnie brzucha, przedramion, a także łydek, które mają zdolność do szybszej regeneracji. Z każdymi wątpliwościami związanymi z treningiem na masę można zwrócić się do trenera personalnego.

Trening na masę - rozgrzewka

Rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do wzmożonego wysiłku fizycznego to bardzo ważny etap każdego treningu na masę. Dzięki temu unikniemy kontuzji, a tym samym zwiększymy efektywność. Rozgrzewkę można wykonać poprzez ćwiczenia na orbitreku, jazdę na rowerze, bieganie na bieżni lub w miejscu.

Oprócz tego należy przygotować większość części ciała do aktywności fizycznej, np. poprzez krążenia głową, nadgarstkami, biodrami, a także ramionami. Jaki jest czas trwania treningu na masę? Sam trening na masę powinien trwać około 60-90 minut, a rozgrzewka przynajmniej 10 minut.

Trening na masę - przykłady ćwiczeń

Na początku przygody z treningiem siłowym, należy pamiętać o angażowaniu dużych partii mięśniowych ciała.

Trening na masę - ćwiczenia na plecy

Trening na masę - ćwiczenia angażujące klatkę piersiową

Trening na masę - trening zwiększający masę mięśniową brzucha

  • Unoszenie tułowia z podłoża
  • Unoszenie tułowia na skośnej ławeczce
  • Unoszenie kończyn dolnych na skośnej ławeczce

Trening na masę - najlepsze ćwiczenia na nogi

Liczba powtórzeń danych ćwiczeń w serii, nie powinna przekraczać 12, a maksymalna ilość serii wynosi 16.

Trening na masę - rozciąganie

Po treningu na masę nie sposób zapomnieć o stretchingu, który w najlepszy sposób przyczynia się do rozciągania i rozluźniania mięśni, a także przynosi lepsze efekty.

Każdy trening na masę powinien być połączony z odpowiednią dietą na masę, dzięki czemu szybciej zauważymy upragnione efekty. Warto pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków bogatych w białko, a także o nadwyżce kalorycznej.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia na partie ciała
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia na partie ciała
Ćwiczenia na partie ciała

Zyskaj formę w 10 tygodni - galeria zdjęć

Zyskaj formę w 10 tygodni - galeria zdjęć

ruchowej. Wspólne ćwiczenia Ćwiczyć zawsze raźniej w duecie! Ćwiczenia na brzuch Mocny brzuch to płaski brzuch - pamiętaj o tym. Trzymaj formę

Ćwiczenia na partie ciała

10 porad dla mężczyzn, jak utrzymać najwyższą formę

10 porad dla mężczyzn, jak utrzymać najwyższą formę

Rusz się! Ćwiczenia pomagają zachować jasność umysłu, lepszy sen i lepsze zdrowie psychiczne. 30 minut ćwiczeń dziennie przez 5 dni w tygodniu (...) postrzegany przez innych. Noś czyste ubrania, bierz prysznic codziennie...

Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

nabudowania się mięśni w tej okolicy ciała. Unikaj typowych ćwiczeń siłowych Godziny spędzone na siłowni mogą sprawić, że łydki będą jeszcze szersze (...) o szczupłych łydkach, to pilates będzie dla ciebie idealny....

Ćwiczenia na partie ciała

Ćwiczenia na łydki - trening, przykłady

na trening oparty o ćwiczenia na łydki. Trening cardio jest kluczowy dla utraty zbędnych kilogramów z różnych partii ciała. Aby mieć smukłe łydki (...) na wysmuklenie ciała. Korzystanie...

Ćwiczenia na partie ciała

Zyskaj formę w 10 tygodniu

Obecnie dostrzega się zainteresowanie ludzi zdrowym stylem życia. Chcemy dobrze wyglądać i utrzymać zdrowie możliwie jak najdłużej, więc wiele osób zmienia sposób odżywiania się oraz podejmuje różne formy aktywności fizycznej. Jak skutecznie pozbyć...