Trwa ładowanie...

Trwają prace nad suplementem diety hamującym rozwój koronawirusa. Nowe badania

Naukowcy z kilku państw Europy pracują nad suplementem diety hamującym rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 w ramach projektu SPIN (SPermidin and eugenol INtegrator for contrasting incidence of coronavirus in EU population). Preparat ma wspomóc leczenie COVID-19, zanim dostępna będzie szczepionka.

1. Suplement na bazie spermidyny i eugenolu

W skład międzynarodowego zespołu, który pracuje nad nowym suplementem wchodzą także naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności olsztyńskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Głównym prowadzącym badania jest Uniwersytet w Turynie we Włoszech. Suplement, nad którym pracują naukowcy zawiera spermidynę i eugenol. Ma być w 100 procentach naturalny.

Preparat miałby przede wszystkim ograniczać działanie wirusów, ale także wzmacniać odporność. Suplement ma wejść na europejski rynek na początku przyszłego roku.

Spermidyna i eugenol, czyli substancje, które znajdą się w składzie suplementu, mają działanie przeciwwirusowe. Wiadomo, że eugenol jest w stanie inaktywować koronawirusa zwierzęcego, a ponadto ogranicza namnażanie się wirusów w komórkach zainfekowanego.

Preparat ma wspomóc leczenie COVID-19, zanim dostępna będzie szczepionka.
Preparat ma wspomóc leczenie COVID-19, zanim dostępna będzie szczepionka. (123 rf)

Spermidyna wykazuje zaś pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jej spożycie obniża ciśnienie krwi. Działa także korzystnie na układ immunologiczny poprzez indukowanie autofagii, czyli m.in. degradacji uszkodzonych lub niepotrzebnych komórek i białek.

Z badań wynika, że obecność egzogennej spermidyny zmniejsza rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Na tej podstawie wysnuwa się wniosek, że przyjmowanie suplementu na bazie spermidyny i eugenolu może hamować rozwój zakażenia SARS-CoV-2 i powikłań z nim związanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.