Trwa ładowanie...

Unikanie seksu

W niektórych związkach zdarza się, że mimo iż partnerzy doskonale się rozumieją, są dla siebie czuli i oboje otwarcie wyrażają swoje uczucia, to brakuje między nimi kontaktu fizycznego. Jedna osoba może unikać zbliżenia, zaś druga, nie znając powodów takiego zachowania, zaczyna odbierać tę sytuację jako osobistą porażkę. Zaczyna wątpić w to, czy jest wystarczająco atrakcyjna lub pociągająca. Problem może się pojawić zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

spis treści

1. Przyczyny unikania seksu

Jeśli taki stan trwa zbyt długo, może stać się powodem rozpadu związku. Dlaczego więc niektórzy unikają kontaktu seksualnego? Zazwyczaj precyzyjna odpowiedź na to pytanie wymaga wizyty u specjalisty i dokładnej analizy seksuologicznej.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

W pewnych przypadkach powodem może być inna aktywność seksualna partnerów, wynikająca z różnicy temperamentów, która jest cechą wrodzoną. Unikanie kontaktu fizycznego bywa także jednym z objawów nadmiernego stresu lub innych problemów psychicznych, w tym nerwicy lub depresji. Inną przyczyną bywają ukryte konflikty między partnerami, kiedy to jedna z osób poprzez unikanie bliskości karze w ten sposób partnera (w mniej lub bardziej świadomy sposób).

Bywa też, że do unikania bliskości i erotycznych zbliżeńprowadzi obawa przed niesprawdzeniem się w roli partnera seksualnego. U mężczyzny lęk przed kontaktami seksualnymi, nieśmiałość i niepewność w roli męskiej mogą być efektem wychowywania przez dominującą matkę. Podobnie dla kobiet niepewnych swej kobiecości zbliżenie z mężczyzną może być doświadczeniem wywołującym silny niepokój, który zostaje obniżony poprzez unikanie seksu.

Czasami jedno z partnerów przestaje dbać o atrakcyjność i rzeczywiście przestaje być pociągające fizycznie dla drugiej osoby. Spadek namiętności może być także wywołany lękiem przed ciążą lub zarażeniem się chorobą weneryczną. Inna grupą przyczyn zaburzeń libido, czyli ochoty na seks, są problemy zdrowotne. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, warunkujące nasilenie potrzeb seksualnych - obniżenie libido odnotowuje się np. u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i u mężczyzn w okresie andropauzy. W przypadku mężczyzn brak ochoty na seks może mieć swoją przyczynę w chorobach dotykających krążenia. Miażdżyca naczyń krwionośnych, wywołana paleniem, niezdrową dietą i siedzącym trybem życia, powoduje problemy ze wzwodem.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe powody unikania współżycia. Jeśli sytuacja się nie zmienia i jedno z partnerów stale odmawia fizycznego kontaktu, warto zgłosić się na konsultację seksuologiczną. Wywiad pozwoli zebrać wszystkie niezbędne dane i postawić diagnozę oraz wybrać metodę terapii.

2. Problemy związane z unikaniem seksu

Unikanie współżycia z partnerem lub z partnerką może doprowadzić do poważnych problemów, np.:

  • poczucie zaniedbania przez partnera u drugiej osoby;
  • pojawienie się u drugiej osoby podejrzeń dotyczących szczerości, wierności i miłości ze strony partnera;
  • kłótnie dotyczące współżycia, a także innych problemów w związku;
  • rozpad związku.

Problemy związane z unikaniem współżycia przez któregoś z partnerów mogą mieć poważne konsekwencje dla związku, nawet wieloletniego. Bardzo ważna jest więc otwartość w rozmowie o powodach niechęci do seksu, a także, jeśli to nie pomoże, wizyta u seksuologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Anna Białous
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza