Uwaga na ciastka Biskids

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w ciastkach "Belkorn" Biskids 6+ nature with apple flavour, no added sugar, wykryto wysoki poziom akryloamidu, substancji potencjalnie genotoksycznej i kancerogennej. Jeżeli posiadasz wspominiany produkt, jak najszybciej go wyrzuć i nie dopuść by zjadły go dzieci.

Zobacz film: "Jak ograniczyć spożywanie ciasteczek?"

(Główny Inspektorat Sanitarny)

Sprawdź koniecznie:

Czy są sposoby na równowagę między słodyczami a dietą?

1. Ciastka Belkorn Biskids bardzo niebezpieczne dla zdrowia

A chodzi o produkt "Belkorn" Biskids 6+, partia produkcyjna: partia numer 164802, data minimalnej trwałości 29/11/2017 oraz partia numer 171905, data minimalnej trwałości 12/05/2018 (producent: CRV Corthouts NV, kraj pochodzenia: Belgia). Produkt nie powienien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akryloamidu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczona żywność czyli taka, która zawiera niebezpieczne bakterie, wirusy, pasożyty i substancje chemiczne, powoduje więcej niż 200 różnych rodzajów chorób, od biegunki aż po nowotwory.

Jedną z wyjątkowo niebezpiecznych substancji jest akryloamid, który jest silną toksyną. Może on uszkadzać układ nerwowy, a jego częste spożywanie może przyczynić się do powstawania nowotworów układu pokarmowego, chorób serca i stanu zapalnego tkanek. Z badań wykonanych na zwierzętach wynika, że akryloamid ma działanie rakotwórcze i neurotoksyczne.

Sprawdź koniecznie:

Ciasteczka wegetariańskie. Smaczne, zdrowe i proste

2. Co zrobić z produktem?

Najlepiej zutylizować, nie spożywać - głosi komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Producent wystosował ostrzeżenie publiczne skierowane do konsumentów, zamieszczone na stronie internetowej władz Belgii. Odbiorca w Polsce został powiadomiony przez firmę: CRV Corthouts NV o konieczności wycofania ww. produktu z obrotu handlowego. Ustalono, że polska firma zabezpieczyła do czasu utylizacji przedmiotowy produkt w magazynie, a w sprawie sprzedanego już produktu powiadomiła wszystkich kontrahentów o konieczności wycofania kwestionowanych partii z obrotu handlowego. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.