Trwa ładowanie...

Uważaj, czym odstraszasz komary. GIS ostrzega

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 27.07.2023 08:38
Ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia
Ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia (Getty Images)

"Pryskaj z głową" - ostrzega przed repelentami m.in. na komary i kleszcze Główny Inspektorat Sanitarny. Produkty, które nie mają odpowiednich pozwoleń mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia.

spis treści

1. Sprawdź, zanim użyjesz

"Repelenty to środki biobójcze. Substancje w nich zawarte mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i środowiska. Kupując repelenty, trzeba zwracać uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót" - zaznacza w komunikacie GIS.

W całej Unii Europejskiej mogą być wprowadzane do obrotu i stosowane tylko te produkty biobójcze, na które uzyskano odpowiednie pozwolenie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Można to sprawdzić na etykiecie konkretnego produktu lub w wykazie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dostępnym na bip.urpl.gov.pl.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na takie pozwolenie?

"Uzyskanie pozwolenia świadczy o przebadaniu produktu biobójczego pod względem skuteczności, a co najważniejsze – pod względem bezpiecznego stosowania" - tłumaczy GIS.

2. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"

Sanepid podkreśla, że ostrożność należy zachować przy stosowaniu repelentów na kleszcze, komary we wszystkich dostępnych na rynku formach: olejków, emulsji, aerozoli i płynów, a także plastrów czy bransoletek zawierających olejki eteryczne.

Produkty, które nie mają wymaganych pozwoleń mogą być poważnym zagrożeniem.

"Repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia" - czytamy w ostrzeżeniu GIS.

Sanepid apeluje, by przed użyciem szczególnie sprawdzać produkty kupowane w internecie oraz nieoficjalnych kanałach dystrybucji.

Instrukcja stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i data ważności powinny być zawsze umieszczone na opakowaniu produktu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze