Trwa ładowanie...

W jaki sposób poznajemy swoje miejsce w hierarchii?

Avatar placeholder
24.07.2024 17:50
W jaki sposób poznajemy swoje miejsce w hierarchii?
W jaki sposób poznajemy swoje miejsce w hierarchii?

Jest to naturalne, że zazwyczaj pierwszy dzień w pracy spędzamy na zbieraniu informacji, na temat kto jest kim w hierarchii. Taka wiedza będzie przydatna do nawiązywania użytecznych kontaktów w przyszłości.

W badaniu fMRI opublikowanym 7 grudnia w "Neuron" naukowcy z DeepMind i Uniwersytetu w Londonie dostarczyli nowych informacji, w jaki sposób zdobywamy wiedzę o hierarchiach społecznych, ujawniając specyficzne mechanizmy, gdy chodzi o naszą hierarchię (w stosunku do hierarchii innej osoby) i wykazać, że mózg automatycznie generuje sygnały o randze społecznej, nawet jeśli nie są one potrzebne do wykonania zadania.

Praca może okazać się pomocna w prowadzeniu badań w przyszłości, nie tylko w dziedzinie neurologii, ale także w tworzeniu sztucznej inteligencji.

W celu ustalenia, w jaki sposób dowiadujemy się o hierarchiach społecznych, autorzy poprosili 30 zdrowych studentów o wykonanie zadania po podłączeniu do skanera fMRI. W tym zadaniu uzyskali informacje o strukturze władzy fikcyjnego przedsiębiorstwa, gdzie wyobrażali sobie pracę w przyszłości i przedsiębiorstwa jednego ze swoich przyjaciół.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Ludzie szybko tworzą spójny obraz całej hierarchii łącząc efekty różnych interakcji między ludźmi
Ludzie szybko tworzą spójny obraz całej hierarchii łącząc efekty różnych interakcji między ludźmi (Shutterstock)

Studenci zebrali informacje o władzy od różnych ludzi w każdej firmie, poprzez przyglądanie się "konkursom" między parami osób i widząc, kto wygrał. Kiedy zrozumieli jaka jest struktura władzy obu firm, pokazano im zdjęcia konkretnych osób z każdej firmy i musieli zdecydować, która osoba pracuje dla której firmy.

"Odkryliśmy, że sposób, w jaki uczestnicy uczą się o władzy osoby najlepiej wyjaśnić w procesie wnioskowania Bayesa" - mówi Dharshan Kumaran, naukowiec z DeepMind. "Zasadniczo masz wyobrażenie o poziomie władzy każdej osoby, które weryfikujesz po otrzymaniu nowych informacji (czyli wynik konkursu między 2 osobami)".

W tym kontekście rzeczywiście można zdobyć wiedzę o tym, jaką ktoś ma władzę, gdy nie ma go obok. Na przykład, jeśli widzisz, że Jane wygrywa konkurs Paulem, a później Paul wygrywa liczne konkursy z innymi osobami, należy prawdopodobnie zmienić opinię o władzy Jane dlatego, że dowody wskazują, że Paul ma więcej władzy/siły niż mogliśmy wcześniej przypuszczać.

Oznacza to więc, że ludzie są w stanie szybko tworzyć spójny obraz całej hierarchii poprzez łączenie wyników różnych interakcji między ludźmi, uzupełniając brakujące elementy.

"Odkryliśmy, że różne procesy mogą być wykorzystywane do uczenia się i przedstawiania struktury społecznej, której sam jesteś częścią, w porównaniu do struktury społecznej, która obejmuje kogoś innego" - mówi Dharshan Kumaran.

Kora przedczołowa, obszar, który jest wysoko rozwinięty u ludzi, był szczególnie istotny, gdy uczestnicy uczyli się o władzy ludzi w ich własnej grupie społecznej, w stosunku do innej osoby. Wskazuje to na szczególny charakter przedstawiania informacji, które odnoszą się do nas.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Rzeczywiście, zaawansowane interakcje społeczne wymagają odróżniania własnych myśli, celów i preferencji od innych ludzi, czyli funkcji poznawczej, która jest celem każdego człowieka.

"Jednym z powodów wykonywania badań neurologicznych w DeepMind jest nasz ostateczny cel, czyli opracowanie silnej sztucznej inteligencji, która może być zastosowana do rozwiązania niektórych najtrudniejszych problemów na świecie" - mówi Kumaran.

"Zrozumienie, jak my sami uczymy się strukturyzować formę wiedzy, jest kluczowym elementem tego, co my nazywamy "inteligencją" i dlatego jest ważnym celem dla naszych badań" - dodaje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze