Trwa ładowanie...

Wpływ wagi urodzeniowej na metabolizm leków

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 24.07.2014 15:04
Wpływ wagi urodzeniowej na metabolizm leków
Wpływ wagi urodzeniowej na metabolizm leków

Najnowsze badania wykazały, iż niska waga urodzeniowa, często wynikająca ze złej diety matki w czasie ciąży, może mieć poważne konsekwencje dla dziecka nawet w jego dorosłym życiu. Wynika to z mniejszej zdolności nerek osoby z niską wagą urodzeniową do przetwarzania leków...

spis treści

1. Niska waga urodzeniowa a nerki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu przeprowadzili badanie pracy nerek u zwierząt. Okazało się, iż zwierzęta urodzone z niedowagą gorzej radziły sobie z metabolizmem leków niż zwierzęta z prawidłową wagą urodzeniową. Ich nerki słabiej przetwarzały i transportowały składniki leków. Za taki stan odpowiadały białka transporterowe, których zadaniem jest dostarczanie składników leku do komórek, a następnie usuwanie ich do moczu. Naukowcy udowodnili, że stężenie różnych rodzajów białek transporterowych u zwierząt z niską wagą urodzeniową było nawet 50 razy niższe niż u pozostałych.

2. Skutki niskiej wagi urodzeniowej

Według wcześniejszych badań, osoby z niską wagą urodzeniową są bardziej niż inni narażone na wiele chorób, w tym cukrzycę, zespół metaboliczny i choroby krążenia. W konsekwencji osoby te stosują więcej leków. Dodatkowo częściej zagraża im otyłość, a w takim przypadku potrzebne jest zwiększenie dawki leków. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z wynikami badania, nerki ludzi z niską wagą urodzeniową słabiej przetwarzają i wydalają leki, w ich organizmie może dochodzić do ich niebezpiecznego nagromadzenia. Wiedza ta może zmienić sposób, w jaki lekarze przepisują leki. Oprócz aktualnej wagi, może być także brana pod uwagę waga urodzeniowa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze