Wpływ wagi urodzeniowej na metabolizm leków

Najnowsze badania wykazały, iż niska waga urodzeniowa, często wynikająca ze złej diety matki w czasie ciąży, może mieć poważne konsekwencje dla dziecka nawet w jego dorosłym życiu. Wynika to z mniejszej zdolności nerek osoby z niską wagą urodzeniową do przetwarzania leków...

1. Niska waga urodzeniowa a nerki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu przeprowadzili badanie pracy nerek u zwierząt. Okazało się, iż zwierzęta urodzone z niedowagą gorzej radziły sobie z metabolizmem leków niż zwierzęta z prawidłową wagą urodzeniową. Ich nerki słabiej przetwarzały i transportowały składniki leków. Za taki stan odpowiadały białka transporterowe, których zadaniem jest dostarczanie składników leku do komórek, a następnie usuwanie ich do moczu. Naukowcy udowodnili, że stężenie różnych rodzajów białek transporterowych u zwierząt z niską wagą urodzeniową było nawet 50 razy niższe niż u pozostałych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Skutki niskiej wagi urodzeniowej

Według wcześniejszych badań, osoby z niską wagą urodzeniową są bardziej niż inni narażone na wiele chorób, w tym cukrzycę, zespół metaboliczny i choroby krążenia. W konsekwencji osoby te stosują więcej leków. Dodatkowo częściej zagraża im otyłość, a w takim przypadku potrzebne jest zwiększenie dawki leków. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z wynikami badania, nerki ludzi z niską wagą urodzeniową słabiej przetwarzają i wydalają leki, w ich organizmie może dochodzić do ich niebezpiecznego nagromadzenia. Wiedza ta może zmienić sposób, w jaki lekarze przepisują leki. Oprócz aktualnej wagi, może być także brana pod uwagę waga urodzeniowa.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.