Przejdź na WP

Walc angielski

Walc angielski to prosty rytmicznie taniec towarzyski. Takt walca angielskiego jest na ¾. Ten taniec towarzyski wymaga jednak od pary bardzo dobrej kondycji fizycznej. Jak nazwa wskazuje, walc wywodzi się z Anglii. Po raz pierwszy zagościł na sali tanecznej pod koniec 1921 roku. Ruchy i obroty walca angielskiego podpowiadają, że jest „potomkiem” walca wiedeńskiego. Poprawnie zatańczony daje wrażenie płynnego ruchu łodzi zmagającej się ze wznoszącymi się i opadającymi falami.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Historia walca angielskiego

Przed walcem angielskim, przez wielu zwanym walcem powolnym, tańczony był boston i walc wiedeński. Narodziny walca angielskiego miały miejsce na początku lat dwudziestych XX wieku. Walc angielski powstał w wyniku niechęci Anglików do tańców szybkich, a także z powodu tworzenia się w tamtych czasach nowego stylu tanecznego, polegającego na sposobie tańczenia upodobnionego do chodu.

Prekursorem walca angielskiegobył prawdopodobnie Victor Silvester, brytyjski instruktor tańca i światowy mistrz tańca towarzyskiego z 1922 roku. Historia powstania walca powolnego związana jest z nowym stylem tańca, czyli stylem angielskim, w tworzeniu którego udział brało wielu angielskich instruktorów tańca. Styl angielski bazował na naturalnych ruchach ciała partnerów.

Walc angielski jest międzynarodowym tańcem standardowym, słynącym z romantycznego charakteru oraz wolnego taktu. Jest także tańcem przestrzennym, obejmującym obroty w lewo i prawo oraz jednotaktowy krok zmienny.

2. Charakter walca angielskiego i postawa taneczna

Po opanowaniu właściwej techniki tańca, ruch partnerów przywodzi na myśl łódź poruszającą się po falującej wodzie. Wszelkie standardowe figury walca angielskiego tańczone są w oparciu o linię ukośną. Podczas tańca, partnerzy poruszają się wokół parkietu w kierunku odwrotnym od wskazówek zegara.

Partner ze swoją partnerką zwracają się do siebie w postawie wyprostowanej. Biodra delikatnie stykają się, twarze skierowane lekko w lewo, brody zadarte. Prawa dłoń mężczyzny spoczywa na lewej łopatce kobiety. Splecione ręce pary muszą znajdować się na wysokości głowy tancerki. W walcu angielskim istotne jest trzymanie pary, które przez cały taniec nie może się zmieniać. Również ciała tancerzy powinny być niezmienne. Walc angielski tańczy się w tzw. kontakcie, czyli ciała kobiety i mężczyzny dotykają się od kolan do mostka tancerki.

Podstawowe kroki walca angielskiego mają taką samą wartość rytmiczną, a każda figura musi być rozpoczynana na początku taktu, wraz z pierwszym uderzeniem. Na koniec taktu stopy są łączone. Wszystkie kroki do przodu w walcu angielskim stawiane są od pięty, kroki wykonywane do tyłu są stawiane od palców, natomiast kroki boczne stawiane są na całej podeszwie.

Walc angielski jest dostojnym i pięknym tańcem. Jego kroki są dość proste, ale by walc był efektowny, muszą być płynne, pełne gracji i lekkości, falujące. Para powinna sunąć po parkiecie w idealnej harmonii. Chociaż walc angielski określany jest jako wolny, od tancerzy wymaga się dobrej kondycji. Ten taniec opiera się na unoszeniu i opadaniu ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy