Trwa ładowanie...

Wariant Delta. Czy dostępne szczepienia na COVID-19 ochronią nas przed tą mutacją?

Avatar placeholder
23.07.2021 16:23
Czy dostępne szczepienia na COVID-19 ochronią nas przed mutacją Delta?
Czy dostępne szczepienia na COVID-19 ochronią nas przed mutacją Delta? (Getty images)

Wariant Delta w bardzo szybkim tempie stał się dominującą mutacją wśród nowych zakażeń. Według ekspertów jest to jedna z najniebezpieczniejszych wersji koronawirusa ze względu na wysoką zakaźność. Wobec tego zagrożenia lekarze nawołują do szczepień, a państwa wprowadzają system przywilejów dla zaszczepionych. Właśnie ukazały się badania pokazujące, w jaki sposób dostępne szczepionki radzą sobie z Deltą.

spis treści

1. Wariant Delta to spore zagrożenie

Specjalista ds. COVID-19, dr Paweł Grzesiowski, przedstawił obrazowo, jak wygląda rozprzestrzenianie się mutacji Delta w zestawieniu z wariantem brytyjskim.

- Porównałem niedawno wirusa do karabinu maszynowego i wydaje mi się, że jest to bardzo jasne dla wszystkich. Wariant Alfa wystrzeliwał jeden nabój na sekundę, a wariant Delta - dwa i pół, i to jest to zagrożenie. Musimy dokładnie zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje. Wariant bardziej zakaźny jest szerzej rozpowszechniony w populacji i powoduje, że choruje więcej osób, bo potrzebne jest mniejsze stężenie tego wirusa, żeby kogoś zarazić – komentuje ekspert dla abcZdrowie.

Zobacz film: "Dr Fiałek: Podczas 4 fali koronawirusa najbardziej poszkodowani będą pacjenci chorzy przewlekle"

Jednocześnie wszyscy eksperci orzekają, że jedyną efektywną bronią w walce z koronawirusem, również w wersji Delta, są szczepienia. W jakim stopniu mogą one stanowić dla nas barierę ochronną?

2. Skuteczność szczepionki Pfizera i AstraZeneki

Badania nad skutecznością szczepionek wobec mutacji indyjskiej wciąż trwają. Najnowsze z nich, które przeprowadzili naukowcy z Public Health England wskazują, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie tak samo skuteczne wobec wariantu Delta, jak i wobec wcześniej dominującej mutacji Alfa.

Według nowych danych opublikowanych w "New England Journal of Medicine" ochrona po pełnym zaszczepieniu preparatem Pfizera wobec wariantu Delta wynosi 88 proc. Skuteczność wobec wariantu Alfa wynosiła 93,7 proc.

W przypadku szczepionki AstraZeneki jej dwie dawki chronią nas wobec wariantu Delta w 67 proc., co oznacza poprawę, ponieważ na początku szacowano ją na poziomie 60 proc. Natomiast w przypadku wariantu Alfa efektywność oceniono na poziomie 74,5 proc.

Dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy o koronawirusie, podsumował najnowsze wyniki badań na swoim profilu w mediach społecznościowych.

"Obserwowano jedynie niewielką różnicę skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 wobec wariantu Delta w porównaniu z wariantem Alfa nowego koronawirusa. Szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne wobec wariantu Delta nowego koronawirusa" - komentuje lekarz.

- Najistotniejszym zadaniem szczepionki jest ochrona przed ciężkimi zjawiskami związanymi z daną chorobą zakaźną. W tym przypadku oznacza to ciężki przebieg choroby, przyjęcie do szpitala i na oddział intensywnej terapii, podłączenie pod respirator oraz zgon. Przed ciężkimi zjawiskami szczepionka chroni nas świetnie. Zastrzyk chroni nas przed najgorszym, a to, że zachorujemy, nie jest wykluczone, bo żadna szczepionka nie zapewnia 100 proc. ochrony – wyjaśnia ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

Lekarz zaznacza jednak, że kluczowe jest przyjęcie pełne cyklu szczepień, czyli dwóch dawek.

Znaczenie liczby przyjętych dawek podkreśla również prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

- W przypadku tych szczepionek, tylko pełne wyszczepienie daje nam wysoką ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i śmiercią – tłumaczy wirusolog.

Naukowcy z Public Health England oceniali wcześniej, że jedna dawka szczepionki zarówno Pfizera, jak i AstraZeneki wykazuje skuteczność wobec wariantu Delta na poziomie 33 proc. Według najnowszych danych jest to 36 proc. dla Pfizera i 30 proc. dla AstraZeneki.

3. Szczepionka J&J może być niewystarczająca

Jak się okazuje, niestety preparat Johnson & Johnson może w mniejszym stopniu chronić przed wariantem Delta niż Pfizer i AstraZeneka.

Najnowsze badania opublikowane w bioRxiv pokazuję, że poziomy przeciwciał u osób zaszczepionych preparatem jednodawkowym były od pięciu do siedmiu razy niższe przy ekspozycji na wariant indyjski.

Jednakże, jak zwraca uwagę prof. Szuster-Ciesielska analiza została przeprowadzona na zbyt małej liczbie osób, by wyciągać ostateczne wnioski.

Nadal czekamy na ostatneczne wnioski odnośnie skuteczności Moderny w przypadku wariantu Delta.

"Jesteśmy zaangażowani w badania nad nowymi wariantami, zbieraniu danych i dzieleniu się nimi, gdy tylko się pojawią. Nowe dane, które pozyskaliśmy, są zachęcające i wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka przeciwko COVID-19 stworzona przez Modernę powinna pozostać skuteczna przeciwko nowo odkrywanym wariantom wirusa"- deklaruje w oficjalnym komunikacie Stéphane Bancel, dyr. generalny koncernu Moderna.

Na końcowe wyniki badań musimy jednak poczekać.

Podsumowując, szczepienia nadal pozostają najlepszą ochroną przeciw koronawirusowi. Ważne jest natomiast, by przyjąć pełny cykl szczepienia przewidziany przez danego producenta. Musimy także wziąć pod uwagę okres, jaki jest niezbędny do wytworzenia pełnej odporności - więcej szczegółów znajduje się tu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze