Trwa ładowanie...

Wariant Delta w Polsce. Jaka grupa wiekowa choruje najczęściej? Dane z Ministerstwa Zdrowia

 Katarzyna Gałązkiewicz
28.07.2021 16:30
Wariant Delta w Polsce. Jaka grupa wiekowa choruje najczęściej? Dane z MZ
Wariant Delta w Polsce. Jaka grupa wiekowa choruje najczęściej? Dane z MZ (Getty Images)

Dane zgromadzone w wielu krajach świata dowodzą, że wariant Delta częściej zakaża młodych ludzi. Eksperci informują, że zjawisko to obserwowane jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że podobnie jest w Polsce – Deltą najczęściej zakażają się trzydziestolatkowie.

spis treści

1. W jakim wieku najczęściej są Polacy zakażeni Deltą?

O tym, że zakażenia Deltą – wariantem koronawirusa pochodzącym z Indii – znacznie częściej dotykają młodych, naukowcy z całego świata mówią od kilku tygodni. Takie statystyki pojawiły się niedawno na łamach czasopisma medycznego "Nature" i uwzględniały kraje takie jak Izrael, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Australia. Okazuje się, że podobne obserwacje dotyczą także Polski.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o to, jaka grupa wiekowa najczęściej zakaża się Deltą w Polsce. Okazuje się, że na 226 wykrytych dotychczas osób zakażonych mutacją z Indii, 22,1 proc. osób stanowią ludzie w wieku 30-39 lat. Kolejną grupą wiekową, w której zakażeń Deltą jest najwięcej, są czterdziestolatkowie. Ludzie w wieku 40-49 lat stanowią 17,3 proc. wszystkich zakażeń tą mutacją w Polsce, zaś młodzież do 15. roku życia - 14,2 proc.

Dane dotyczące zakażeń Deltą w Polsce
Dane dotyczące zakażeń Deltą w Polsce (Ministerstwo Zdrowia dla Wirtualnej Polski)
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

- Zwiększona zachorowalność wśród ludzi młodych wynika z tego, że jest to grupa, która w dużej mierze nie zdążyła się jeszcze zaszczepić. Jest bardzo prawdopodobne, że młodych będzie chorowało u nas jeszcze więcej – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala w Białymstoku.

- Co prawda osoby młode w większości chorują łagodnie, ale zdarzają się wśród nich przypadki osób np. z wielochorbowością, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki – dodaje prof. Zajkowska.

2. Ludzie młodzi częściej kontaktują się z innymi

Ale nie jest to jedyny argument. Jak zauważa prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, do częstszych zakażeń wśród młodych przyczynia się fakt, że jest to grupa najbardziej mobilna.

- Obserwacja, że choroba wywołana przez wariant Delta rozwija się częściej u osób młodych w przedziale mniej więcej 25-49 lat, jest informacją powtarzającą się w różnych opracowaniach naukowych, dlatego nie jestem zdziwiona danymi z MZ. Najczęstsze interpretacje dotyczące tego zjawiska – moim zdaniem uzasadnione – tłumaczą to większymi kontaktami towarzyskimi oraz podróżami ludzi młodych – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie lekarka.

Dla porównania seniorzy w wieku 75+ stanowią w zestawieniu Ministerstwa Zdrowia zaledwie 2,2 proc. wszystkich zakażeń mutacją z Indii.

- Ludzie starsi wiodą zupełnie inny tryb życia, łatwiej zostać im w domu, nie mają tylu potrzeb, żeby go opuszczać, a tym samym narażać się na zakażenie. W przewadze pozostają w gronie rodzinnym. Ludzie młodsi muszą przecież jeździć do pracy czy nierzadko zawieźć dzieci do przedszkola. Wszystkie tego typu kontakty sprzyjają infekcji nowym koronawirusem – precyzuje prof. Boroń-Kaczmarska.

30-latkowie najczęściej zakażają się Deltą w Polsce
30-latkowie najczęściej zakażają się Deltą w Polsce (Getty Images)

3. Młodzież powinna się szczepić szybciej

Zdaniem ekspertów fakt, że trzecią grupą, która najczęściej w Polsce zakaża się Deltą, jest młodzież do 15. r.ż., jest kolejnym dowodem na to, że ze szczepieniami w tej grupie nie można zwlekać.

- Powinniśmy apelować do rodziców, aby szczepili dzieci. Zakażenia wśród dzieci i młodzieży jesienią mogą skutkować kolejnymi kwarantannami i zakłóceniami normalnego trybu nauki. W tej chwili wskaźniki pokazują, że sytuacja epidemiczna jest niezła, ale zobaczymy, co będzie jesienią. Delta jest w Polsce, a jeszcze jak ludzie wrócą z wakacji, to sytuacja może się pogorszyć. Patrzmy, co się dzieje dookoła nas, w Europie i na świecie. Musimy być przewidujący – podkreśla prof. Zajkowska.

Podobnego zdania jest pediatra dr Łukasz Durajski, który uważa, że po wakacjach zakażeń nowym wariantem koronawirusa wśród niepełnoletnich może być jeszcze więcej.

- Dzieci są doskonałym wektorem przenoszenia wirusa bez względu na mutację, która akurat krąży. Będziemy mieli coraz więcej przypadków zachorowań wśród tej grupy pod koniec wakacji – podsumowuje dr Durajski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze