Trwa ładowanie...

COVID-19. Gdzie najbezpieczniej spędzić wakacje? Czy Delta pokrzyżuje plany urlopowe?

Gdzie najbezpieczniej spędzić wakacje w związku z Deltą?
Gdzie najbezpieczniej spędzić wakacje w związku z Deltą? (Getty Images)

Delta zaczyna rozdawać karty w Europie. Kolejne państwa wprowadzają ograniczenia dotyczące podróży. Wiele miejsc ma być dostępnych wyłącznie dla osób zaszczepionych. Gdzie najbezpieczniej udać się na urlop? To zaskakujące, ale najmniej przypadków na milion mieszkańców w całej Europie jest według aktualnych danych w Polsce.

spis treści

1. Gdzie najbezpieczniej wyjechać na wakacje w dobie Delty?

Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Eksperci coraz częściej powtarzają, że w związku z rozprzestrzenianiem się Delty, najlepiej byłoby w tym roku w ogóle zrezygnować z wyjazdów wakacyjnych albo wybrać miejsca, gdzie ryzyko zakażania jest najmniejsze.

Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID, analizując dane z serwisu "Worldometer" wskazuje, że aktualnie najbezpieczniejsze wydają się wakacje w kraju.

Zobacz film: "Eksperci o konsekwencjach dla osób niezaszczepionych na COVID-19"

- Najmniej stwierdzonych przypadków na milion mieszkańców jest w całej Europie w Polsce. Mimo iż nie testujemy tak intensywnie jak na zachodzie Europy, to Polska niewątpliwie jest tu i teraz jednym z/lub najbezpieczniejszym miejscem na wakacyjny urlop - zauważa Maciej Roszkowski.

(worldometers.info)

Roszkowski zwraca uwagę na niebezpieczną tendencję dotyczącą powrotu do kraju z miejsc, gdzie już teraz wariant Delta dominuje. To może przyspieszyć rozwój czwartej fali w Polsce. Jego zdaniem, gdybyśmy wszyscy spędzili urlop w Polsce i ograniczyli również wizyty turystów z Europy, bylibyśmy w stanie znacząco ograniczyć widmo kolejnych masowych zakażeń.

- To się jednak niestety na pewno zmieni w ciągu miesiąca, bo żadne większe ograniczenia dla podróżnych z rejonów ryzyka w UE się nie pojawią. Za jakiś czas Polska stanie się bardziej ryzykownym miejscem na urlop niż wiele miejsc w Europie - prognozuje Roszkowski.

Najbezpieczniejsze rejony z najwyższym odsetkiem zaszczepionych
Najbezpieczniejsze rejony z najwyższym odsetkiem zaszczepionych (Getty Images)

Wirusolog Tomasz J. Wąsik tłumaczy, że Delta zaatakuje w rejonach, gdzie jest najmniej zaszczepionych, i gdzie jest największa gęstość zaludnienia - tak jak na Śląsku.

- Nakłada nam się na to wszystko okres wakacyjny, częste kontakty. Wiele osób wyjeżdża nad morze, w góry, te osoby mają większą szansę, że się zakażą i przywiozą wirusa z powrotem. Przy tym ruchu ludności przewidywanie, gdzie pojawią się nowe ogniska - jest skrajnie trudne - mówi prof. Tomasz J. Wąsik, szef Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

2. Kluczem wyboru lokalizacji - odsetek zaszczepionych

Eksperci mają prostą radę dla osób, które nadal nie są pewne, czy i gdzie wyjechać. Wybór powinien paść na miejsca z największym odsetkiem zaszczepionych.

- Wszystkim osobom jadącym na wakacje przede wszystkim gorąco polecałbym zaszczepienie się przed wyjazdem, może być szczepionka jednodawkowa Johnson & Johnson. Jeśli planujemy wyjazd, wybierzmy takie państwa, takie powiaty, gdzie poziom wyszczepienia jest wysoki - przekonywał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wąsik.

3. Delta pokrzyżuje wakacyjne plany Polaków?

Epidemiolog prof. Maria Gańczak przyznaje, że sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może pokrzyżować sierpniowe plany wakacyjne.

- Wiemy z modelowania epidemiologicznego, że już na początku sierpnia 70 proc. nowych zakażeń w Europie to będzie wariant Delta, a pod koniec sierpnia - 90 proc. Jak będą reagować na to poszczególne kraje, czy Unia Europejska wyda uniwersalne rozporządzenia - na razie nie wiemy. Proszę zauważyć, że już teraz są kraje, np. Niemcy, które uszczelniają granice. Tam już wprowadzono rozporządzenie dotyczące obowiązkowej kwarantanny m.in. po powrocie z Portugalii. Dotyczy to też osób zaszczepionych, bo chodzi nie tylko o to, że dana osoba może ciężko chorować, ale może też nie mieć objawów i mimo wszystko przywieźć do kraju ten bardziej transmisyjny wariant i przenieść go na innych - wyjaśnia prof. Maria Gańczak, epidemiolog i kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń EUPHA.

Największe ograniczenia dla niezaszczepionych jako pierwsza wprowadziła Francja. Wstęp do restauracji, pubów tylko dla zaszczepionych albo osób z negatywnym wynikiem testów ogłosiły też Grecja, Portugalia, Austria i Czechy. We Włoszech od 6 sierpnia do wejścia na basen, na imprezę sportową albo do restauracji będzie uprawniało przyjęcie jednej dawki szczepionki.

Ekspertka przyznaje, że podobne restrykcje i ograniczenia mogą za chwilę wprowadzać kolejne kraje.

- Być może będziemy mieć znowu pobyty za granicą obwarowane dwutygodniową kwarantanną bez różnicowania, czy jesteś zaszczepiony, czy nie. W jakim kierunku pójdą regulacje, to będzie zależeć od bardzo dynamicznej sytuacji epidemiologicznej. Jeśli w danym kraju będzie mało zaszczepionych i będzie widać wstępne, niekorzystne efekty czwartej fali, to prawdopodobne będą większe ograniczenia w ruchu granicznym - tłumaczy epidemiolog.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 23 lipca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 108 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: śląskim (20), mazowieckim (16), pomorskim (16), małopolskim (14).

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze