Trwa ładowanie...

Powikłania po COVID: ostre uszkodzenie nerek. Może dotyczyć nawet 30 proc. hospitalizowanych

Naukowcy, analizując dane tysięcy chorujących na COVID, alarmują, że uszkodzenia nerek w przebiegu COVID-19 mogą być częstsze, niż wcześniej zakładano. - Blisko 30 proc. hospitalizowanych z powodu COVID rozwija ostrą niewydolność nerek. To bardzo dużo - mówi prof. Magdalena Durlik, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i nefrologii.

spis treści

1. Nerki na celowniku COVID

Prof. Magdalena Durlik przyznaje, że powikłania nerkowe w ciężkim przebiegu COVID zdarzają się bardzo często.

Zobacz film: "Mieszanie szczepionek mogłoby zachęcić nauczycieli"

- W badaniach biopsji nerek wykonywanych w różnych ośrodkach znajdowano bardzo różne patologie. Poza ostrą martwicą cewek nerkowych, obserwowano również cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, które jest związane z burzą cytokinową. Obserwowano też mikroangiopatię zakrzepową. Ta zakrzepica w przebiegu COVID ciągle się przewija i może prowadzić również do uszkodzeń nerek. Obserwuje się również postacie kłębuszkowego uszkodzenia nerek - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ostra niewydolność nerek jednym z powikłań w przebiegu COVID
Ostra niewydolność nerek jednym z powikłań w przebiegu COVID (Getty Images)

U pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID bardzo często dochodzi do tzw. ostrego uszkodzenia nerek. U części z nich konieczne jest dializowanie. Profesor przyznaje, że to bardzo pogarsza rokowania u chorujących.

- Metaanaliza tysięcy badań wykazała, że blisko 30 proc. hospitalizowanych z powodu COVID rozwija ostrą niewydolność nerek. To jest bardzo dużo. Z tych chorych ok. 7,7 proc. wymaga dializ, a spośród tych, którzy trafią na oddział intensywnej terapii, już 20 proc. wymaga dializoterapii. Wystąpienie AKI (acute kidney injury, czyli ostre uszkodzenie nerek - przyp. red.) 4,6 razy zwiększało śmiertelność - wyjaśnia ekspertka.

2. Przyczyny uszkodzenia nerek w przebiegu COVID

Specjalistka w dziedzinie nefrologii i transplantologi klinicznej przyznaje, że wiele wskazuje na to, że uszkodzenia nerek mają związek przede wszystkim z burzą cytokinową, czyli nadmierną reakcją organizmu na patogen, która może prowadzić do uszkodzeń wielonarządowych.

- Dysfunkcja układu immunologicznego i nadmierna reakcja zapalna powodują wyzwalanie wielu prozapalnych cytokin, które uszkadzają nie tylko nerki, ale i inne narządy. Zapewne jest to mechanizm złożony. Dołącza się do tego ciężki stan pacjenta, często niewydolność oddechowa. Poza tym musimy pamiętać, że ciężki przebieg COVID w zdecydowanej większości dotyczy osób, które mają inne choroby współistniejące: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę - zauważa lekarka.

3. Czy uszkodzenie nerek po COVID jest odwracalne?

- Sama ostra niewydolność nerek z definicji przebiega ostro, po czym przechodzi, ale nie zawsze wraca do sytuacji sprzed choroby. Czasami ten stan przechodzi w uszkodzenie przewlekłe - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Prof. Durlik przypomina, że w jednym z amerykańskich badań wykazano, że w grupie pacjentów z COVID-19, którzy wymagali dializoterapii, śmiertelność sięgała 30 proc.

- Nie zawsze są to zmiany odwracalne. Są dane, które wskazują, że u kilku, a nawet kilkunastu procent nie dochodzi do powrotu czynności nerek. Część pacjentów po wypisaniu ze szpitala wymaga dalej leczenia nerkozastępczego - przyznaje prof. Durlik. - U części zaawansowane AKI niestety może być nieodwracalne i prowadzi do włóknienia nerek - dodaje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza