Powikłania po COVID: ostre uszkodzenie nerek. Może dotyczyć nawet 30 proc. hospitalizowanych
Naukowcy, analizując dane tysięcy chorujących na COVID, alarmują, że uszkodzenia nerek w przebiegu COVID-19 mogą być częstsze, niż wcześniej zakładano. - Blisko 30 proc. hospitalizowanych z powodu COVID rozwija ostrą niewydolność nerek. To bardzo dużo - mówi prof. Magdalena Durlik, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i nefrologii.
1. Nerki na celowniku COVID
Prof. Magdalena Durlik przyznaje, że powikłania nerkowe w ciężkim przebiegu COVID zdarzają się bardzo często.
- W badaniach biopsji nerek wykonywanych w różnych ośrodkach znajdowano bardzo różne patologie. Poza ostrą martwicą cewek nerkowych, obserwowano również cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, które jest związane z burzą cytokinową. Obserwowano też mikroangiopatię zakrzepową. Ta zakrzepica w przebiegu COVID ciągle się przewija i może prowadzić również do uszkodzeń nerek. Obserwuje się również postacie kłębuszkowego uszkodzenia nerek - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
U pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID bardzo często dochodzi do tzw. ostrego uszkodzenia nerek. U części z nich konieczne jest dializowanie. Profesor przyznaje, że to bardzo pogarsza rokowania u chorujących.
- Metaanaliza tysięcy badań wykazała, że blisko 30 proc. hospitalizowanych z powodu COVID rozwija ostrą niewydolność nerek. To jest bardzo dużo. Z tych chorych ok. 7,7 proc. wymaga dializ, a spośród tych, którzy trafią na oddział intensywnej terapii, już 20 proc. wymaga dializoterapii. Wystąpienie AKI (acute kidney injury, czyli ostre uszkodzenie nerek - przyp. red.) 4,6 razy zwiększało śmiertelność - wyjaśnia ekspertka.
2. Przyczyny uszkodzenia nerek w przebiegu COVID
Specjalistka w dziedzinie nefrologii i transplantologi klinicznej przyznaje, że wiele wskazuje na to, że uszkodzenia nerek mają związek przede wszystkim z burzą cytokinową, czyli nadmierną reakcją organizmu na patogen, która może prowadzić do uszkodzeń wielonarządowych.
- Dysfunkcja układu immunologicznego i nadmierna reakcja zapalna powodują wyzwalanie wielu prozapalnych cytokin, które uszkadzają nie tylko nerki, ale i inne narządy. Zapewne jest to mechanizm złożony. Dołącza się do tego ciężki stan pacjenta, często niewydolność oddechowa. Poza tym musimy pamiętać, że ciężki przebieg COVID w zdecydowanej większości dotyczy osób, które mają inne choroby współistniejące: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę - zauważa lekarka.
3. Czy uszkodzenie nerek po COVID jest odwracalne?
- Sama ostra niewydolność nerek z definicji przebiega ostro, po czym przechodzi, ale nie zawsze wraca do sytuacji sprzed choroby. Czasami ten stan przechodzi w uszkodzenie przewlekłe - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Prof. Durlik przypomina, że w jednym z amerykańskich badań wykazano, że w grupie pacjentów z COVID-19, którzy wymagali dializoterapii, śmiertelność sięgała 30 proc.
- Nie zawsze są to zmiany odwracalne. Są dane, które wskazują, że u kilku, a nawet kilkunastu procent nie dochodzi do powrotu czynności nerek. Część pacjentów po wypisaniu ze szpitala wymaga dalej leczenia nerkozastępczego - przyznaje prof. Durlik. - U części zaawansowane AKI niestety może być nieodwracalne i prowadzi do włóknienia nerek - dodaje ekspertka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- COVID może uszkodzić wątrobę, płuca i mózg. Pokonanie wirusa to dopiero początek długiej drogi do stanu sprzed choroby
- Jolanta Kwaśniewska zmaga się z powikłaniami po COVID-19. Cierpi na zapalenie nerek
- Koronawirus może niszczyć nerki. "Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10 proc. pacjentów, którzy chorują na COVID-19"
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.