Trwa ładowanie...

COVID może uszkodzić wątrobę, płuca i mózg. Pokonanie wirusa to dopiero początek długiej drogi do stanu sprzed choroby

Co piąty pacjent po COVID ma uszkodzone płuca
Co piąty pacjent po COVID ma uszkodzone płuca (Getty Images)

"Tuż po zakażeniu nie mogłem wejść na drugie piętro do mieszkania. Gdy wniosłem zakupy, musiałem przez 20 minut odpoczywać, leżąc na podłodze" - wspomina Piotr Polok, wykładowca akademicki z Bytomia, który długo walczył o powrót do zdrowia po COVID. Eksperci przypominają, że w Polsce mamy oficjalnie 1,7 mln ozdrowieńców, a wielu z nich zmaga się z dolegliwości postcovidowymi.

spis treści

1. Zespół post-COVID. Naukowcy o możliwych powikłaniach po przejściu choroby

Właśnie ukazała się pierwsza w Polsce publikacja na temat zespołu postcovidowego. Jej autorzy, specjaliści z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zbadali powikłania 200 pacjentów, którzy przeszli COVID i chorowali przez co najmniej trzy miesiące. Ich przypadki były analizowane przez kardiologów, neurologów, psychiatrów i pulmunologów. Wnioski są porażające.

Im dłużej trwa epidemia, tym wyraźniej widać, jak szeroki jest wachlarz problemów, które pozostawia po sobie infekcja. Dotyczy to również osób, które przechodziły zakażenia stosunkowo łagodnie, bez konieczności hospitalizacji.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o rosnącej skali zakażeń. "Może być bardzo źle""

"Wydaje się prawie pewne, że nawet po opanowaniu epidemii, z problemem przewlekłych konsekwencji zakażenia SARS-CoV-2 będziemy borykać się przez lata" - podkreśla prof. Krzysztof Simon, szef Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w słowie wstępnym książki o leczeniu post-COVID-19.

Największa grupa pacjentów po COVID narzeka na spadek wydolności i osłabienie
Największa grupa pacjentów po COVID narzeka na spadek wydolności i osłabienie (123rf)

2. Odłegłe skutki COVID. Na jakie dolegliwości narzekają ozdrowieńcy?

Pani Małgorzata zachorowała w listopadzie. Przez dwa tygodnie męczyła ją wysoka temperatura i ból mięśni. Najgorsze przyszło później: dopadło ją ogromne osłabienie.

"Żeby wyjść na tomograf, ubierałam się przez 40 minut" - opowiała w rozmowie z TVN24.

"Mam taką mgłę na oczach, jak idę po schodach, to cały czas mam poczucie, jakbym się chwiała" - mówi z kolei pani Beata, inna z ofiar post-COVID.

"Tuż po zakażeniu nie mogłem wejść na drugie piętro do mieszkania. Gdy wniosłem zakupy musiałem przez 20 minut odpoczywać, leżąc na podłodze" - wspomina Piotr Polok, wykładowca akademicki z Bytomia, który długo walczył o powrót do zdrowia.

Zobacz także: "Od października nie miałam jeszcze takiego dnia, żeby nic mnie nie bolało". Historie młodych ludzi, którzy walczą z long COVID

3. Co piąty pacjent po COVID ma uszkodzone płuca

Silne osłabienie, trudności z oddychaniem, wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne, problemy neuropsychiatryczne - to dolegliwości, które najczęściej zgłaszają pacjenci po przejściu COVID.

"Nawet wśród tych osób, które przebyły tę chorobę w domu, co piąty pacjent ma uszkodzone płuca" - tłumaczył w rozmowie z TVN24 dr hab. Marek Ochman z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Z badań lekarzy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że ponad połowa zakażonych ma cechy uszkodzenia wątroby, w tym m.in. podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych. Neurolodzy alarmują z kolei o ryzyku wystąpienia udarów mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu w przebiegu COVID lub tuż po infekcji. 50 proc. wszystkich chorych ma zaburzenia snu, a 1/5 cierpi na zaburzenia lękowe.

Dr Michał Chudzik, ekspert od long COVID, tłumaczy, że osłabienie przez 2-3 tygodnie po przejściu COVID jest dość typowe, to czas, który organizm potrzebuje na regenerację. Jednak jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej, powinniśmy się zgłosić do lekarza.

- Jeżeli ktoś odczuwa ogromne zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, ma poczucie braku powietrza, kiedyś wchodził na 3. piętro, a teraz na pierwszym musi odpoczywać, czuje szybkie czy nierówne bicie serca - to są sygnały, że mogło dojść do jakichś uszkodzeń. Jeżeli ktoś aktywnie uprawia sport, to uważam, że przed powrotem do trenowania, koniecznie powinien mieć wykonane co najmniej EKG przez doświadczonego kardiologa, albo odczekać kilka miesięcy. Dość częste są mikrozmiany w sercu, które trzeba obserwować, jeżeli są wątpliwości, to wtedy kierujemy pacjenta na rezonans - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik z z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze