Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ciężkie powikłania po COVID-19

1. Zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe jednymi z najpoważniejszych powikłań po COVID-19

spis treści

Coraz częściej słychać o uszkodzeniach śródbłonka i mikrozakrzepach w tkance płucnej w przebiegu COVID-19. Prof. Zajkowska przyznaje, że zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe są jednymi z najpoważniejszych powikłań obserwowanych u pacjentów. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które wcześniej miały zmiany miażdżycowe i rozwinięte choroby krążenia.

Koronawirus może doprowadzić do rozwoju niewydolności żylnej i zakrzepicy
Koronawirus może doprowadzić do rozwoju niewydolności żylnej i zakrzepicy (123rf)

- COVID-19 prowadzi do lokalnego zapalenia naczyń, co sprzyja zmianom zakrzepowym. Okazuje się wirus ma predyspozycje do śródbłonka naczyń. Jeżeli one wcześniej są zmienione, np. miażdżycowo, to tym więcej tych zmian może być. Mam na myśli osoby z rozwiniętą chorobą krążenia, ze zmianami miażdżycowymi. Obserwujemy u nich zwiększą produkcję fibrynogenu, D-dimeru i powikłania, które często ujawniają się już po przejściu ostrej fazy choroby. Ta zwiększona krzepliwość jest wynikiem reakcji z nabłonkiem. Wirus wywołuje tzw. vasculitis, czyli odcinkowe zapalenie naczyń, czyli zmiany zapalne - tłumaczy lekarka.

W konsekwencji u chorych może dość do udaru, zmian zatorowo-zakrzepowych. Dość częstym powikłaniem jest zatorowość płucna.

- Właśnie, dlatego standardem jest włączanie leczenia przeciwkrzepliwego u wszystkich pacjentów, którzy są hospitalizowani. Od samego początku dajemy leczenie przeciwkrzepliwe, przeciwagregacyjne i utrzymujemy je również w okresie klinicznego zdrowienia - dodaje prof. Zajkowska.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza