Trwa ładowanie...

Znany lek działa na koronawirusa. "To ekscytujące wiadomości"

Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19? Jest znanym od lat lekiem o działaniu przeciwzakrzepowym i właśnie w tym naukowcy upatrują jej skuteczność. Wiadomo, że wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 bardzo często występują zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon powiedział, czy szczepionki na koronawirusa zadziałają na nowe mutacje"

spis treści

1. Heparyna w leczeniu COVID-19

Tylko w ostatnim tygodniu pojawiło się co najmniej kilka naukowych publikacji donoszących o nowych lekach, które mogą pomóc w leczeniu COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) informowali, że plitidepsyna (Aplidin) jest ponad 27-krotnie skuteczniejsza w walce z SARS-CoV-2 niż remdesivir - lek przeciwwirusowy, który jest już stosowany w leczeniu klinicznym COVID-19.

Teraz na łamach pism "British Journal of Pharmacology" i "Thrombosis and Haemostasis" ukazały się badania donoszące o obiecujących wynikach badań nad heparyną. Ich autorzy stwierdzili, że heparyna ma nie tylko działanie przeciwzakrzepowe, ale również destabilizuje białko spike, które umożliwia koronawirusowi wnikanie do komórek. Skuteczność terapii potwierdzono w modelowaniu komputerowym oraz podczas badań nad żywym wirusem.

"To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny tak, aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego. Wyniki te skłoniły nas zbadania także innych substancji podobnych do heparyny, które potencjalnie mogłyby zwalczać SARS-CoV2" - tłumaczył cytowany przez PAP prof. Jeremy Turnbull z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Dr Mark Skidmore z Keele University przypomina, że heparyna hamuje wiele innych wirusów. "Badanie tych leków może zapewnić nowe strategie terapeutyczne i być może pierwszą linią obrony przeciwko wirusowym zagrożeniom pojawiającym się w przyszłości, na przykład w czasie prac nad szczepionkami" - tłumaczy dr Skidmore.

2. COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach

Zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe są jednymi z najpoważniejszych powikłań obserwowanych u pacjentów. Prof. Krzysztof Simon w rozmowie z WP abcZdrowie przypomina, że COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach. Najgroźniejsze są zatory płucne. Były przypadki pacjentów z COVID-19, którym ze względu na zakrzepy, amputowano kończyny.

- Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów - tłumaczy prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które wcześniej miały zmiany miażdżycowe i rozwinięte choroby krążenia.

- Tych czynników, które w przebiegu COVID-19 mogą sprzyjać zakrzepicy, jest bardzo dużo. Z jednej strony wiemy, że sam wirus atakuje śródbłonek naczyń. Oprócz tego u części pacjentów dochodzi do niedotlenienia, czyli hipoksji, spada im saturacja. Taki stan również predestynuje do wystąpienia zakrzepicy. Sprzyja temu również uogólniony stan zapalny, czyli te burze: cytokinowa i bradykiniowa, podobnie, jak unieruchomienie pacjentów, którzy z powodu infekcji narzekają na osłabienie, brak sił - wyjaśnia prof. Łukasz Paluch, flebolog.

Chorujący na COVID-19 dostają w szpitalu leki przeciwzakrzepowe
Chorujący na COVID-19 dostają w szpitalu leki przeciwzakrzepowe (Getty Images)

3. Czy chorujący na COVID-19 powinni dostawać leki przeciwzakrzepowe?

W Polsce podawanie leków przeciwzakrzepowych chorującym na COVID-19, którzy trafiają do szpitali, stało się już standardem. Ma to zminimalizować ryzyko powikłań.

- Od samego początku stosujemy leczenie przeciwkrzepliwe, przeciwagregacyjne i utrzymujemy je również w okresie klinicznego zdrowienia - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych.

Czy leki przeciwzakrzepowe powinni dostawać również chorzy o łagodniejszym przebiegu COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji? Na razie nie ma takich zaleceń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.