Trwa ładowanie...

Znany lek działa na koronawirusa. "To ekscytujące wiadomości"

Czy heparyna okaże się skuteczna? (Getty Images)
Czy heparyna okaże się skuteczna? (Getty Images)

Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19? Jest znanym od lat lekiem o działaniu przeciwzakrzepowym i właśnie w tym naukowcy upatrują jej skuteczność. Wiadomo, że wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 bardzo często występują zaburzenia krzepnięcia krwi.

spis treści

1. Heparyna w leczeniu COVID-19

Tylko w ostatnim tygodniu pojawiło się co najmniej kilka naukowych publikacji donoszących o nowych lekach, które mogą pomóc w leczeniu COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) informowali, że plitidepsyna (Aplidin) jest ponad 27-krotnie skuteczniejsza w walce z SARS-CoV-2 niż remdesivir - lek przeciwwirusowy, który jest już stosowany w leczeniu klinicznym COVID-19.

Teraz na łamach pism "British Journal of Pharmacology" i "Thrombosis and Haemostasis" ukazały się badania donoszące o obiecujących wynikach badań nad heparyną. Ich autorzy stwierdzili, że heparyna ma nie tylko działanie przeciwzakrzepowe, ale również destabilizuje białko spike, które umożliwia koronawirusowi wnikanie do komórek. Skuteczność terapii potwierdzono w modelowaniu komputerowym oraz podczas badań nad żywym wirusem.

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon powiedział, czy szczepionki na koronawirusa zadziałają na nowe mutacje"

"To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny tak, aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego. Wyniki te skłoniły nas zbadania także innych substancji podobnych do heparyny, które potencjalnie mogłyby zwalczać SARS-CoV2" - tłumaczył cytowany przez PAP prof. Jeremy Turnbull z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Dr Mark Skidmore z Keele University przypomina, że heparyna hamuje wiele innych wirusów. "Badanie tych leków może zapewnić nowe strategie terapeutyczne i być może pierwszą linią obrony przeciwko wirusowym zagrożeniom pojawiającym się w przyszłości, na przykład w czasie prac nad szczepionkami" - tłumaczy dr Skidmore.

2. COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach

Zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe są jednymi z najpoważniejszych powikłań obserwowanych u pacjentów. Prof. Krzysztof Simon w rozmowie z WP abcZdrowie przypomina, że COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach. Najgroźniejsze są zatory płucne. Były przypadki pacjentów z COVID-19, którym ze względu na zakrzepy, amputowano kończyny.

- Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów - tłumaczy prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które wcześniej miały zmiany miażdżycowe i rozwinięte choroby krążenia.

- Tych czynników, które w przebiegu COVID-19 mogą sprzyjać zakrzepicy, jest bardzo dużo. Z jednej strony wiemy, że sam wirus atakuje śródbłonek naczyń. Oprócz tego u części pacjentów dochodzi do niedotlenienia, czyli hipoksji, spada im saturacja. Taki stan również predestynuje do wystąpienia zakrzepicy. Sprzyja temu również uogólniony stan zapalny, czyli te burze: cytokinowa i bradykiniowa, podobnie, jak unieruchomienie pacjentów, którzy z powodu infekcji narzekają na osłabienie, brak sił - wyjaśnia prof. Łukasz Paluch, flebolog.

Chorujący na COVID-19 dostają w szpitalu leki przeciwzakrzepowe
Chorujący na COVID-19 dostają w szpitalu leki przeciwzakrzepowe (Getty Images)

3. Czy chorujący na COVID-19 powinni dostawać leki przeciwzakrzepowe?

W Polsce podawanie leków przeciwzakrzepowych chorującym na COVID-19, którzy trafiają do szpitali, stało się już standardem. Ma to zminimalizować ryzyko powikłań.

- Od samego początku stosujemy leczenie przeciwkrzepliwe, przeciwagregacyjne i utrzymujemy je również w okresie klinicznego zdrowienia - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych.

Czy leki przeciwzakrzepowe powinni dostawać również chorzy o łagodniejszym przebiegu COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji? Na razie nie ma takich zaleceń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze