Trwa ładowanie...

Koronawirus. U zakażonych bezobjawowo dochodzi do udarów. Prof. Krzysztof Simon tłumaczy, kiedy warto brać leki przeciwzakrzepowe

O tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może powodować powstanie zakrzepów u chorych na COVID-19, było wiadomo już od jakiegoś czasu. Naukowcy odkryli jednak niepokojącą tendencję: groźne powikłanie może również wystąpić u osób młodych i przechodzących zakażenie bezobjawowo. Prof. Krzysztof Simon wyjaśnia, czy jest czego się bać.

Zobacz film: "Sprawdź, czy jesteś narażony na udar mózgu"

1. Udary mózgu u zakażonych bezobjawowo

Badanie przeprowadzili naukowcy z Western University i Lawson Health Research Institute w Kanadzie. Przeanalizowali oni dane pacjentów zakażonych koronawirusem z różnych krajów i okazało się, że wśród stu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, co najmniej dwóch doznaje udaru mózgu. W tej grupie ryzyko zgonu wynosi, aż 35 proc.

U zakażonych bezobjawowo dochodzi do udarów
U zakażonych bezobjawowo dochodzi do udarów (Getty Images)

Jednak nie to zaskoczyło badaczy. Z analizy wynika, że niemal co drugi hospitalizowany pacjent w wieku poniżej 50 lat, nie miał innych objawów COVID-19 w momencie wystąpienia udaru.

"Jednym z najbardziej zadziwiających wniosków z badania było stwierdzenie, że wielu młodszych pacjentów z udarem mózgu było tak naprawdę bezobjawowych, to znaczy, że nic nie wskazywało, aby byli zakażeni. U tych pacjentów udar mózgu był pierwszym objawem COVID-19" - pisze na łamach czasopisma "Neurology" dr Luciano Sposato, jeden z autorów badania.

2. Zakrzepica u chorych na COVID-19

- Zakrzepica jest jednym z największych problemów w przypadku chorych na COVID-19. U nas w klinice praktycznie każdy pacjent dostaje na wstępie heparynę drobnocząsteczkową, która jest środkiem przeciwkrzepliwym - opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jak tłumaczy profesor, koronawirus SARS-CoV-2 wykazuje powinowactwo do receptorów, które znajdują się w drogach oddechowych, ale i również w śródbłonku naczyniowym.

- Wirus powoduje stan zapalny. Pojawia się odczyn, zaczynają gromadzić się płytki krwi, które zwężają naczynia. Tak powstaje zakrzep — tłumaczy prof. Simon. Zakrzep blokuje naczynia, przez co do mózgu przestaje docierać krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Wówczas dochodzi do udaru mózgu. Wiadomo jednak, że COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach, w tym bardzo groźne zatory płucne. Znane są również przypadki pacjentów z COVID-19, którym lekarze ze względu na zakrzepy, musieli amputować kończyny.

- Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już w kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów — opowiada prof. Simon.

3. Koronawirus. Czy wszyscy zakażeni muszą przyjmować środki przeciwzakrzepowe?

Jednakże badania kanadyjskich naukowców potwierdzają, że zakrzepy, powodujące udary mózgu, mogą wystąpić również u osób, które przechodzą koronawirusa w sposób bezobjawowy. Czy zatem wszyscy zakażeni SARS-CoV-2 powinni dostawać leki przeciwzakrzepowe? Zdaniem prof. Simona nie ma takiej konieczności.

- Wiele osób zakażonych i tak bierze środki przeciwzakrzepowe pod różnymi postaciami. Takim preparatem jest choćby aspiryna, która powoduje spadek funkcji płytek krwi — opowiada prof. Simon. - Obecnie ma żadnych zaleceń, aby podawać leki przeciwzakrzepowe zakażonym bezobjawowo. Takie osoby uznajemy za całkowicie zdrowe. Potwierdza to też nasze doświadczenie. Do tej pory nie zaobserwowaliśmy powikłań zakrzepowych u pacjentów, niewymagających hospitalizacji, a było ich kilka tysięcy - uspokaja prof. Krzysztof Simon.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Nie mieli chorób towarzyszących, a mimo to zmarli na COVID-19. Prof. Włodzimierz Gut wyjaśnia dlaczego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.