NeuroCOVID - powikłania po koronawirusie. Według naukowców po przejściu SARS-CoV-2 wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera
Naukowcy ostrzegają przed neurologicznymi powikłaniami po przejściu COVID-19. Amerykanie wskazują na uszkodzenia mózgu występujące u pacjentów po wyleczeniu. Ich zdaniem konsekwencją może być m.in. rozwój choroby Alzheimera.
1. Czy koronawirus może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera?
Czasopismo medyczne "Journal of Alzheimer's Disease" donosi o coraz częściej obserwowanych w Stanach przypadkach powikłań neurologicznych występujących u chorych, którzy przeszli COVID-19.
Dr Majid Fotuhi, dyrektor medyczny NeuroGrow Brain Fitness Center w Północnej Wirginii, przyznaje, że koronawirus może prowadzić do upośledzenia funkcji mózgu.
Pisaliśmy już o tym, że u części pacjentów po przejściu infekcji SARS-CoV-2, mogą występować zmiany w układzie oddechowym i sercu. Wielu chorych narzeka też na długotrwałe osłabienie.
Amerykańscy lekarze przyznają, że wśród swoich pacjentów coraz częściej obserwują kolejne groźne zjawiska, część z nich boryka się z zawrotami głowy, problemami z koncentracją i utrzymującymi się również po ozdrowieniu zaburzeniami węchu i smaku. Ich zdaniem uszkodzenia w układzie nerwowym wywołane przez koronawirusa mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, problemów z pamięcią, udarów i choroby Alzheimera. Pojawiają się nawet głosy mówiące o przyśpieszonym starzeniu mózgu.
Ryzyko wystąpienia powikłań neurologicznych potwierdza również autorytet w dziedzinie neurologii w Polsce prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.
Ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie mówił, że wszystko wskazuje na to, że SARS-CoV-2 jest wirusem neurotropowym, jako pochodna dwóch wcześniejszych epidemii SARS-CoV i MERS. A to oznacza, że jest w stanie wnikać do mózgu i go uszkadzać.
- W pierwszych publikacjach z Chin mówiono o tym, że nawet 70-80 proc. chorujących na COVID-19 może mieć objawy neurologiczne. Późniejsze, bardziej szczegółowe badania pokazywały, że przynajmniej 50 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 ma któryś z objawów neurologicznych. Chorującym zaczęto wykonywać na szerszą skalę badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny (MRI) oraz tomografię komputerową (CT) i one również wykazywały u części pacjentów zmiany chorobowe w mózgu - tłumaczy prof. Krzysztof Selmaj.
2. Naukowcy ostrzegają przed NeuroCOVID-em
Lekarze nadal nie są pewni, jak długo mogą się utrzymywać powikłania po przejściu zakażenia koronawirusem oraz czy mają one charakter zmian czasowych i odwracalnych.
Amerykanie już mówią o jednostce chorobowej określanej przez nich jako NeuroCOVID. Ich zdaniem po fali pandemii koronawirusa możemy się zmagać z falą długofalowych zmian w organizmie dotykających układu nerwowego, wywołanych przez wirusa.
Naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy powikłania neurologiczne mogą dotyczyć również pacjentów, którzy przechodzili zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Autorzy raportu opublikowanego na łamach "Journal of Alzheimer’s Disease" ostrzegają, że część zmian neurologicznych po COVID-19 może rozwijać się bardzo powoli, a w początkowym etapie trudno je wyłapać bez szczegółowych badań. Ich zdaniem pacjenci, którzy wymagali hospitalizacji, powinni przed wyjściem ze szpitala mieć wykonywany rezonans magnetyczny głowy. Ważne jest też, by ozdrowieńcy później pozostawali pod obserwacją, co ułatwi wykrycie w porę potencjalnych powikłań.
Lekarze przekonują, że bardzo ważne jest wzmocnienie organizmu po przejściu koronawirusa. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, wysypianie się i unikanie stresu mają ogromne znaczenie w procesie rekonwalescencji i mogą zredukować wiele negatywnych skutków choroby.
Zobacz także: "Najgorszy był piekący ból od środka". Pacjentki, które przeszły COVID-19 opowiadają o długim powrocie do normalności
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.