Trwa ładowanie...

Koronawirus może uszkodzić mózg. Trzy stadia "NeuroCovid"

Avatar placeholder
15.06.2020 11:07
Naukowcy apelują o częstsze stosowanie tomografii komputerowej
Naukowcy apelują o częstsze stosowanie tomografii komputerowej (Getty Images)

Na łamach prestiżowego amerykańskiego periodyku medycznego "Journal of Alzheimer’s Disease", naukowcy z północnej Wirginii opublikowali wyniki swoich badań, które pokazują, że koronawirus może uszkadzać mózg.

1. Koronawirus niszczy mózg

Zdaniem amerykańskich naukowców koronawirus może powodować daleko idące zmiany w tkankach mózgu w dłuższej perspektywie. Apelują do lekarzy, by częściej wykonywali badania takie jak tomografia komputerowa. Ich zdaniem pozwoli to ograniczyć poważne komplikacje po przebytym zakażeniu.

"Odkryliśmy, że znaczna liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wykazywała poważne zmiany w tkankach mózgu. To pokazuje, że musimy częściej monitorować stan tych pacjentów, właśnie pod kątem neurologicznym. Pomoże to uniknąć w przyszłości takich problemów, jak zwiększenie pacjentów chorych na przykład na chorobę Alzheimera" – mówi dr Majid Fotuhi z NeuroGrow Brain Fitness Center w północnej Wirginii, gdzie prowadzono badania.

2. Trzy stadia "NeuroCovid"

U pacjentów z problemami neurologicznymi lekarze zauważyli pewne prawidłowości. Proponują oni, by wprowadzić do terminologii medycznej określenie "trzech stadiów NeuroCovid". Ich zdaniem takie podejście najlepiej opisuje istotę problemu, z którą muszą mierzyć się lekarze.

Zobacz film: "Czy przyłbice są skuteczne?"
  • Stadium II: wirus powoduje tzw. burzę cytokinową, której następstwem jest powstawanie zakrzepów krwi w naczyniach w całym organizmie. Te, zdaniem naukowców, prowadzą do wystąpienia (mniejszych lub większych) udarów w mózgu, które niszczą jego strukturę.
  • Stadium III: Burza cytokinowa bezpośrednio niszczy mózg poprzez naruszenie naturalnej warstwy izolacyjnej naczyń krwionośnych mózgu. U pacjentów pojawiają się takie objawy jak drgawki, czy śpiączka.

3. Neurologiczne objawy koronawirusa

Zdaniem amerykańskich naukowców niektórzy pacjenci mogą nie mieć objawów neurologicznych nawet przez cały okres leczenia choroby. W niektórych przypadkach jednak objawy neurologiczne mogą pojawić się jako pierwsze. I to zanim u danego pacjenta wystąpi kaszel, gorączka, czy problemy z oddychaniem.

Lekarze apelują, by pacjentów, u których wystąpiły objawy neurologiczne, monitorować również kilka miesięcy po tym, jak opuścili szpital, gdzie przebywali z powodu COVID-19. Ich zdaniem pozwoli to na złagodzenie komplikacji neurologicznych, które mogą rozwinąć się w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze