Trwa ładowanie...

WHO: alkohol przyczynia się do rozwoju nowotworów złośliwych

 Magdalena Bury
29.11.2018 11:59
Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do groźnych chorób
Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do groźnych chorób (123rf)

Według Międzynarodowej Agencji do Badań nad Rakiem (IARC) regularne picie alkoholu powoduje rocznie ok. 700 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych na świecie. W rezultacie co roku dochodzi do ok. 370 tys. zgonów. WHO zalicza alkohol do głównej grupy czynników kancerogennych.

1. Nowotwór wywoływany przez alkohol

Według statystyk do największej liczby przypadków nowotworów wywołanych spożywaniem alkoholu dochodzi w Ameryce Północnej, Australii oraz Europie Wschodniej.

Z badań wynika, że picie alkoholu przyczynia się do powstania 5 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów złośliwych. Rocznie z powodu raka wywołanego alkoholem umiera 4,5 proc. wszystkich chorujących.

Im więcej osoba pije, tym wyższe jest prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór złośliwy. Według badaczy alkohol najczęściej przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi. Statystyki pokazują, że ponad 25 proc. tego rodzaju nowotworu łączy się z alkoholem. W 23 proc. przypadków ma on również związek z rakiem jelita grubego.

Zobacz film: "Ból mięśni utrzymujący się 1-2 dni po treningu świadczy o jego zbyt dużej intensywności"
#dziejesienazywo: O czym może świadczyć ból w podbrzuszu? (WIDEO)
#dziejesienazywo: O czym może świadczyć ból w podbrzuszu? (WIDEO)

Ból podbrzusza może oznaczać wiele chorób. U kobiet mogą to być między innymi problemy z jajnikami,

zobacz galerię

2. Alkohol – czynnik kancerogenny

Przyczyny rakotwórczego działania alkoholu nie są do końca wyjaśnione. Najprawdopodobniej jednak kancerogenny jest aldehyd octowy, czyli produkt przemiany etanolu. Według naukowców związek ten przyczynia się do uszkodzeń DNA. Te z kolei, jeżeli się nie zregenerują, mogą zapoczątkować rozwijanie się nowotworu.

Nadużywanie alkoholu powoduje obniżenie poziomu wielu składników mineralnych i witamin, w tym szczególnie żelaza, cynku, witaminy E czy tych z grupy B. Takie same wyniki widoczne są u pacjentów chorujących na raka. Lekarze uważają więc, że tego rodzaju niedobory mogą sprzyjać pojawianiu się niektórych nowotworów.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Dotychczas opublikowane badania wskazują na związek spożywania alkoholu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia siedmiu nowotworów złośliwych – piersi, jelita grubego i odbytnicy, przełyku, krtani, wątroby oraz gardła.

3. Działania IARC

Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem to jedna z agend Światowej Organizacji Zdrowia. Instytucja od wielu lat zajmuje się badaniami nad nowotworami złośliwymi. To dzięki testom naukowców pracujących w IARC dowiadujemy się o czynnikach zwiększających ryzyko wystąpienia raka czy substancjach kancerogennych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze