WHO: alkohol przyczynia się do rozwoju nowotworów złośliwych

Według Międzynarodowej Agencji do Badań nad Rakiem (IARC) regularne picie alkoholu powoduje rocznie ok. 700 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych na świecie. W rezultacie co roku dochodzi do ok. 370 tys. zgonów. WHO zalicza alkohol do głównej grupy czynników kancerogennych.

Nowotwór wywoływany przez alkohol

Według statystyk do największej liczby przypadków nowotworów wywołanych spożywaniem alkoholu dochodzi w Ameryce Północnej, Australii oraz Europie Wschodniej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Z badań wynika, że picie alkoholu przyczynia się do powstania 5 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów złośliwych. Rocznie z powodu raka wywołanego alkoholem umiera 4,5 proc. wszystkich chorujących.

Im więcej osoba pije, tym wyższe jest prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór złośliwy. Według badaczy alkohol najczęściej przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi. Statystyki pokazują, że ponad 25 proc. tego rodzaju nowotworu łączy się z alkoholem. W 23 proc. przypadków ma on również związek z rakiem jelita grubego.

Alkohol – czynnik kancerogenny

Przyczyny rakotwórczego działania alkoholu nie są do końca wyjaśnione. Najprawdopodobniej jednak kancerogenny jest aldehyd octowy, czyli produkt przemiany etanolu. Według naukowców związek ten przyczynia się do uszkodzeń DNA. Te z kolei, jeżeli się nie zregenerują, mogą zapoczątkować rozwijanie się nowotworu.

Nadużywanie alkoholu powoduje obniżenie poziomu wielu składników mineralnych i witamin, w tym szczególnie żelaza, cynku, witaminy E czy tych z grupy B. Takie same wyniki widoczne są u pacjentów chorujących na raka. Lekarze uważają więc, że tego rodzaju niedobory mogą sprzyjać pojawianiu się niektórych nowotworów.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Dotychczas opublikowane badania wskazują na związek spożywania alkoholu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia siedmiu nowotworów złośliwych – piersi, jelita grubego i odbytnicy, przełyku, krtani, wątroby oraz gardła.

Działania IARC

Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem to jedna z agend Światowej Organizacji Zdrowia. Instytucja od wielu lat zajmuje się badaniami nad nowotworami złośliwymi. To dzięki testom naukowców pracujących w IARC dowiadujemy się o czynnikach zwiększających ryzyko wystąpienia raka czy substancjach kancerogennych.

Statystyki związane z wpływem alkoholu na powstawanie nowotworu złośliwego przedstawiono podczas Światowego Kongresu Onkologicznego, który odbywał się w listopadzie 2016 roku w Paryżu.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, ponad rok temu

Onkologia

Komentarze (290)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Ukryty zabójca Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich symptomy są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Zdarza się, że trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę złego samopoczucia i...

Onkologia

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Ból brzucha to nie tylko niestrawność Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu - to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy zdrowotne, które nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak mogą to być wczesne oznaki raka u mężczyzn. Eksperci są zdania,...

Onkologia

Co zmienić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?

Co zmienić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?

Rozwój komórek nowotworowych Europejski Kodeks Walki z Rakiem opublikowano już 30 lat temu. Eksperci alarmują w nim, że rozwojowi raka można zapobiec dzięki stosowaniu się do podanych reguł. Dotychczas ukazały się cztery nowelizacje kodeksu. Wszystkie...

Onkologia

Korzeń mniszka lekarskiego na raka

Korzeń mniszka lekarskiego na raka

Nowotwory - epidemia XXI wieku Choroby nowotworowe to prawdziwa plaga naszych czasów. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje: jeżeli nie zmienimy trybu życia oraz nawyków żywieniowych, do 2025 roku liczba zachorowań na raka będzie wzrastać o 5 mln rocznie....

Onkologia

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO)

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna paliatywna to dziedzina lekarska, która obejmuje opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi. Pierwsze hospicjum medycyny paliatywnej powstało w Wielkiej Brytanii, w Polsce takich miejsc jest kilka. Od 2002 roku istnieje Polskie Towarzystwo Medycyny...