Trwa ładowanie...

Wariant Nu jest już w Europie! Potwierdzono go w Belgii

Wariant Nu jest już w Europie! Potwierdzono go u pacjenta z Belgii
Wariant Nu jest już w Europie! Potwierdzono go u pacjenta z Belgii (Getty Images)

Zagraniczne media przekazują, że nowy wariant koronawirusa określany jako Nu, jest już w Europie. Dwa nowe przypadki odnotowano w Belgii. Eksperci z całego świata z coraz większym niepokojem patrzą, jak B.1.1529 rozprzestrzenia się i ostrzegają, że mutant może wywołać kolejną pandemię, pod warunkiem, że wyprze Deltę.

spis treści

1. Wariant Nu jest już w Europie

Już w czwartek Wielka Brytania podjęła decyzję o wstrzymaniu lotów z 6 krajów afrykańskich. Ich śladem poszły inne państwa – takie jak Singapur czy Izrael. Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, poinformowała w piątek na Twitterze, że postara się wstrzymać loty z południowej Afryki do Europy.

Jednak nowy wariant zdążył wydostać się z Afryki. Najpierw został zidentyfikowany w dwóch próbkach z Hongkongu – to zaszczepieni podróżni, którzy wrócili z RPA. Również Izrael potwierdził, że Nu dotarł do ich kraju.

Zobacz film: "Ekspert ostro recenzuje działania rządu ws. COVID-19. "Społeczeństwo zostało pozostawione""

Dziś wiemy, że dwa przypadki zachorowań odnotowuje także Belgia. Jeden z przypadków jest potwierdzony, drugi wciąż czeka na ostateczną weryfikację.

2. Co wiemy o wariancie Nu?

"Moim zdaniem naprawdę należy się tym martwić" - powiedział urzędnik WHO, David Nabarro, o nowym wariancie COVID-19.

Co wiemy o Nu?

B.1.1529, roboczo zwany wariantem Nu, wykryto 11 listopada w Botswanie na południu Afryki.

Na tę chwilę w południowej Afryce potwierdzonych jest 77 przypadków zakażeń i 990 infekcji prawdopodobnie wywołanych nowym mutantem.

Łączna liczba potwierdzonych zakażeń na całym świecie to 85 zakażeń i 993 przypadki jeszcze niepotwierdzone.

Badacze z Imperial Colleague of London odkryli, że B.1.1529 posiada ponad 50 mutacji, z których wiele sugeruje, że wariant jest wysoce zakaźny i może być odporny na szczepionki przeciw COVID-19.

- Wariant Nu może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych. Oznacza to, że wirus ma potencjał do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, ponieważ potrafi omijać mechanizmy obronne organizmu - wyjaśnia dr Thomas Peacock, który jako pierwszy zbadał nowy wariant.

3. Czas zacząć się martwić?

Naukowcy z niepokojem obserwują, jak nowy wariant migruje po świecie. Brytyjczycy sądzą, że wariant mógł wyewoluować podczas przeciągającej się infekcji.

- Prawdopodobnie była to osoba z nieleczonym HIV/AIDS - uważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London.

- Wariant Nu to ostrzeżenie dla ludzkości. Pokazuje, jak dużo wirus może jeszcze w sobie zmienić i że pandemia może trwać znacznie dłużej, niż się spodziewamy. Niewykluczone, że te mutacje, które zaszły w wariancie Nu, mogły spowodować, że istniejące szczepionki będą nieskuteczne wobec tego wirusa - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzesiowski, immunolog i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Niestety wariant Nu, czyli B 1.1.529, może spowodować kolejną falę (po Delcie) zachorowań na świecie - ostrzega Maciej Roszkowski, popularyzator wiedzy na temat COVID, w mediach społecznościowych. - Miejmy nadzieję, że to fałszywy alarm. Ale świecie zachodni przestań być samolubny. Znieś patenty na szczepionki i przekazuj masowo dawki biedniejszym krajom. Ten kij samolubstwa ma dwa końce i uderzy w pewnym momencie także w świat europejsko-amerykański.

4. Czy wariant Nu może wywołać nową pandemię?

Naukowc ostrzegają, że nowy mutant może stanowić duże niebezpieczeństwo, a nawet spowodować nową pandemię.

- Liczne mutacje mogą być niebezpieczne. Jednak, żeby wariant rozprzestrzenił się, musi najpierw "przebić" Deltę. Na razie ten wariant jest najbardziej zakaźny i dominuje na całym świecie - mówi dr Grzesiowski.

- Dlatego jest za wcześnie, aby bić na alarm. Zwłaszcza że mamy obecnie większy problem. W Wielkiej Brytanii coraz bardziej rozprzestrzenia się wariant AY.4.2, nazywany również Deltą Plus. Już w tej chwili badania wskazują, że ten wariant odpowiada za co najmniej 10 proc. zakażeń na Wyspach. Oznacza to, że Delta Plus przebija się mimo dominacji innego wariantu, a więc może mieć takie same lub nawet lepsze możliwości transmisji - wyjaśnia dr Grzesiowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze