Trwa ładowanie...

"Wasze Zdrowie" - odc. 5. "Zdrowie intymne oczami Polek i Polaków" (WIDEO)

 Dorota Mielcarek
12.06.2024 10:18

Zdrowie jest najważniejsze? Powiedzenie powiedzeniem, jednak jak się okazuje, profilaktyka jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów naszego życia. Jak wynika z raportu na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska "Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym", ponad połowa ankietowanych kobiet nie wykonała w ciągu ostatniego roku USG ginekologicznego ani cytologii. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Firma Gedeon Richter Polska podsumowuje kolejną odsłonę ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie". 8 maja, czyli w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, w trasę po Polsce ruszył mobilny gabinet ginekologiczny, który zapewnił dostęp do bezpłatnych badań ginekologicznych w kilku miastach.

Hasło tegorocznej edycji "Powiedz jej o tym" zwraca uwagę na fakt, że otwarta rozmowa z bliską osobą pomogłaby przezwyciężyć strach przed badaniami profilaktycznymi, jednak Polki i Polacy wciąż nie mogą przezwyciężyć wstydu i mało rozmawiają o zdrowiu intymnym.

- Prawie połowa z nas, czyli co druga Polka w ostatnim roku odwiedziła lekarza ginekologa - zwraca uwagę Aneta Grzegorzewska, przedstawicielka firmy Gedeon Richter Polska.

Co więcej, połowa respondentek, nigdy nie zbadała się pod kątem chorób wenerycznych. Czy barierą jest wstyd?

- Jesteśmy wciąż bardzo mocno zakorzenieni w kulturze, która wciąż kojarzy tego typu badania za oznakę rozwiązłości, stylu życia, który nie jest tym konserwatywnym. Kobietom i mężczyznom towarzyszy wstyd - mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka.

Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o zdrowiu intymnym? Czy przypominamy naszym córkom, babciom i mamom o badaniu? Czy nasi partnerzy zwracają uwagę na niepokojące objawy?

Zapraszamy na kolejny odcinek "Waszego Zdrowia", gdzie Aneta Grzegorzewska i Katarzyna Kucewicz odpowiadają na powyższe pytania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze