Trwa ładowanie...

Większa skuteczność leków nasercowych przyjmowanych wieczorem

Kanadyjscy naukowcy na łamach pisma „Journal of the American College of Cardiology” przekonują, iż leki na serce przyjmowane wieczorem działają znacznie skuteczniej niż gdy się je stosuje rano.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Działanie leków nasercowych

W leczeniu nadciśnienia tętniczego i w leczeniu pozawałowym najczęściej stosuje się inhibitory ACE, czyli enzymu konwertującego angiotensynę. Hormon ten ma duży wpływ na zmiany strukturalne serca, dlatego też blokując go, inhibitory ACE chronią serce. Lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie tych farmaceutyków rano, gdyż jest to dla nich wygodniejsze rozwiązanie. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Guelph dowodzą, iż poziom ACE najwyższy jest nocą i grozi tym samym uszkodzeniem serca.

2. Wpływ pory podawania leku na jego działanie

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, iż skuteczność leków nasercowych podawanych rano nie przekracza skuteczności placebo. Najlepszy czas na stosowanie tych leków to wieczór. Przyjmowanie ich przed snem koreluje z biologicznym rytmem działania hormonu ACE. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie się przed niebezpiecznym wzrostem ACE w nocy i zawałem serca i nagłą śmiercią sercową rano.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.