Większość nowotworów przełyku pochodzi z komórek żołądka. Nowe badania
Naukowcy dowiedli, że znaczna część nowotworów przełyku wywodzi się z komórek żołądka. Ta wiedza może pomóc w szybszym diagnozowaniu i leczeniu pacjentów onkologicznych.
1. Rak przełyku
Rak przełyku może być zlokalizowany w górnym i środkowym fragmencie przełyku lub w dolnym odcinku przełyku – wówczas mówimy o gruczołowej formie nowotworu. To właśnie gruczolak jest najczęstszym rodzajem nowotworu przełyku, który rozwija się w pobliżu ujścia do żołądka.
Lekarze potwierdzają, że rak przełyku często zaczyna się od zmiany przednowotworowej zwanej przełykiem Barreta.
Na łamach "Science" ukazały się badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, w których badacze pobrali próbki komórek przełyku z ciał 20 zdrowych dawców organów i porównali je z 321 próbkami gruczolakoraków przełyku. Wyniki badań wskazują, że komórki gruczolakoraków przełyku pochodzą z żołądka.
Jak podkreślają badacze ich analiza może wspomóc diagnostykę przełyku Barreta. 10 proc. osób z tym schorzeniem zmaga się później z nowotworem, a większość z nich nawet o tym nie wie. Dzieje się tak dlatego, że przełyk Barreta można wykryć tylko podczas gastroskopii.
2. Jak rozwija się przełyk Barreta?
Przełyk Barretta pojawia się często u ludzi z przewlekłą chorobą refluksową żołądka. Naukowcy z Cambridge opracowali metodę pobierania komórek od osób z refluksem, która polega na połknięciu niewielkiej kapsułki zamocowanej na nici. W żołądku ta kapsułka rozpuszcza się, uwalniając gąbczasty materiał.
Potem z pomocą nici gąbka jest wyciągana, a po drodze zbiera komórki nabłonka przełyku, które można potem przebadać.
Dzięki tej metodzie wykrywa się o 10 proc. więcej przypadków pacjentów chorujących na przełyk Barreta.
3. Zachorowalność na raka przełyku w Polsce
W Polsce wykrywa się średnio 1300 przypadków raka przełyku. Najczęściej jest diagnozowany u mężczyzn ok. 40. roku życia. Nawet czterokrotnie większe ryzyko raka przełyku mają osoby otyłe, palacze oraz osoby z chorobą refluksową żołądka.
Objawami nowotworu raka przełyku są najczęściej trudności w przełykaniu pokarmów, śliny, płynów oraz utrata wagi. W niektórych przypadkach może pojawić się też plucie krwią, wymioty, kaszel czy chrypka.
Osoby, które zmagają się z refluksem żołądka, powinny wykonać kompleksowe badania gastrologiczne, które wykluczą ewentualne zmiany nowotworowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.