Trwa ładowanie...

Olej z wiesiołka - charakterystyka, właściwości, kosmetyka, stosowanie

 Sylwia Stachura
04.03.2024 09:49
Olej z wiesiołka ma wiele leczniczych właściwości
Olej z wiesiołka ma wiele leczniczych właściwości (Zdjęcie wiesiołka / Shutterstock)

Olej z wiesiołka jest substancją, której lecznicze właściwości znane są od dawna. Wiesiołek można spotkać na łąkach i polach, łatwo go rozpoznać po charakterystycznych żółtych kwiatach, które rozwijają się dopiero po zachodzie słońca. Najbardziej wartościową częścią tej rośliny są nasiona wiesiołka , które wykorzystuje się do przygotowywania oleju z wiesiołka.

spis treści

1. Charakterystyka oleju z wiesiołka.

Wiesiołek jest to rodzaj rośliny zielonej z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce występuje aż 30 gatunków wiesiołka, spośród których najbardziej znanym jest wiesiołek dwuletni. Najwięcej odmian wiesiołka można spotkać w Ameryce Północnej, skąd wiesiołek trafił do Europy. Indianie od wieków wykorzystywali wiesiołek do opatrywania ran i uśmierzania bólu.

W tradycyjnym ziołolecznictwie zastosowanie znalazły wszystkie części wiesiołka – liście, korzeń, nasiona. Obecnie najbardziej ceniony jest olej z wiesiołka. Ma on o wszechstronne właściwości.

2. Właściwości lecznicze oleju z wiesiołka.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia"

Olej z wiesiołka jest ceniony ze względu na swój niesamowity skład – zawiera dwa cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6: kwas linolenowy i gamma-linolenowy (GLA). Substancje są bardzo ważne dla ogólnego zdrowia, wpływają na stan cery i paznokci oraz przemianę materii. Poza tym olej z wiesiołka jest bogaty w enzymy, witaminę E oraz składniki mineralne (cynk, selen, magnez, wapń).

Na co wpływa olej z wiesiołka? Kwas GLA jest znany jako substancja obniżająca ciśnienie oraz poziom cholesterolu, co docenią wszyscy mający problem z układem krążenia. Regularne stosowanie oleju z wiesiołka zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, udaru, choroby wieńcowe oraz miażdżycy.

Olej z wiesiołka może być wykorzystany na wiele sposobów
Olej z wiesiołka może być wykorzystany na wiele sposobów (Shutterstock)

Olej z wiesiołka jest wykorzystywany do leczenia chorób reumatycznych. Dzięki obecności w wiesiołku cennych kwasów, łagodzi bóle stawów, przyspiesza gojenie w przypadku uszkodzeń więzadeł, zapobiega zapaleniu stawów.

Olej z wiesiołka powinny stosować zwłaszcza kobiety. Kwasy tłuszczowe oraz magnez łagodzą bóle menstruacyjne i sprzyjają zachowaniu równowagi hormonalnej. Dzięki niemu panie rzadziej skarżą się na wahania nastroju, które są jedną z głównych dolegliwości przedmiesiączkowych. Warto pamiętać o wiesiołku również w okresie menopauzy, ponieważ skutecznie zapobiega uderzeniom gorąca.

Kobiety starające się o dziecko również mogą skorzystać z właściwości oleju z wiesiołka. Udowodniono, że olej z wiesiołka poprawia płodność. Składniki wiesiołka wpływają na produkcję śluzu w czasie owulacji, dzięki czemu rosną szansę na zapłodnienie.

Warto wiedzieć, że olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku świetnie działają na mózg, dlatego każdy kto ma problemy z pamięcią i koncentracją, pracuje umysłowo i chce poprawić swoją wydajność, powinien skorzystać właśnie z wiesiołka. Poza tym wiesiołek poprawia samopoczucie, redukuje napięcie i zmniejsza stres.

Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju z wiesiołka świetnie wpływają na układ odpornościowy. Chronią przed sezonowymi infekcjami oraz poważniejszymi schorzeniami, takimi jak astma. Do tego olej z wiesiołka może też działać antynowotworowo – okazuje się, że kwas gamma-linolenowy niszczy komórki nowotworowe wywołujące raka piersi. Lekarze często polecają stosowanie oleju wiesiołkowego jako uzupełnienie leczenia onkologicznego.

Chcesz schudnąć? W tym również może ci pomóc olej z wiesiołka, który przyspiesza procesy trawienne i skutecznie walczy z tkanką tłuszczową. Poza tym kwas GLA ma dobroczynne właściwości dla układu pokarmowego. Nie tylko wspiera wątrobę zapobiegając jej otłuszczeniu, ale również jest dobrym lekarstwem na bóle brzucha, biegunki i stany zapalne jelit.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zastosowanie oleju z wiesiołka w kosmetykach.

Olej z nasion wiesiołka jest ważnym surowcem kosmetycznym, wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku zapobiegają przesuszeniu naskórka, dzięki czemu skóra jest napięta, wygląda młodo i promiennie.

Poza tym olej z wiesiołka zmniejsza ilość produkowanego sebum, co docenią osoby zmagające się z trądzikiem. Dzięki temu, że skóra wytwarza mniej łoju, znika problem zaskórników, wyprysków i błyszczenia skóry. Olej z wiesiołka jest polecany osobom z różnymi problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema oraz trądzik różowaty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Preparaty z wiesiołkiem to świetne rozwiązanie dla kobiet, które narzekają na stan włosów i paznokci. Wiele suplementów diety bazuje właśnie na tym naturalnym produkcie, który pomaga na wypadanie włosów oraz wzmacnia płytkę paznokci.

4. Jak stosować olej z wiesiołka?

Najczęściej wykorzystywanym produktem jest oczywiście olej z wiesiołka. Olej z wiesiołka można pić, nakładać bezpośrednio na skórę (np. w formie maseczki) lub łykać kapsułki z tym składnikiem. Olej z wiesiołka bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do potraw, np. dressingów do sałatek (należy tylko pamiętać o tym, by go nie podgrzewać, ponieważ straci wtedy swoje właściwości).

Nasiona z wiesiołka oraz ziele wiesiołka można też pić w postaci ziołowej herbaty. Wystarczy 1 łyżeczkę nasion/ziela wiesiołka zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić na 10–15 minut do zaparzenia, a następnie wypić.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze