Trwa ładowanie...

Witaminy A i C pomocne w leczeniu ostrej białaczki

Naukowcy z Instytutu Badawczego w Wielkiej Brytanii wraz z ich międzynarodowymi współpracownikami odkryli, jak witaminy A i C mogą modyfikować epigenetyczną „pamięć” komórek. Jest to istotne dla medycyny regeneracyjnej i możliwości przeprogramowania komórek. Badania zostały opublikowane w „Proceedings of National Academy of Science”.

Witaminy A i C mogą być pomocne w medycynie regeneracyjnej
Witaminy A i C mogą być pomocne w medycynie regeneracyjnej (Shutterstock)

Dla medycyny regeneracyjnej ważna jest regeneracja komórek, które mogą stać się innymi komórkami, takimi jak komórki mózgu, serca, płuc. Komórki, które mają tę zdolność, występują jako zarodkowe komórki macierzyste i prowadzą do powstawania wielu komórek różnego typu w organizmie.

Medycyna regeneracyjna ma na celu przywrócienie dorosłym komórkom organizmu zdolności zarodkowych.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Nowej Zelandii pracowali wspólnie, aby zbadać, jak witaminy A  i C wpływają na skasowanie epigenetycznych znaków z genomu. Naukowcy znaleźli epigenetyczną modyfikację, która polegala na dodaniu grupy metylowej do struktury witaminy C w sekwencji DNA.

Embrionalne komórki macierzyste wykazują niskie poziomy tej formy witaminy C, zwanej metylowaną cytozyną. Usuwanie części metylowych z łańcucha DNA, czyli proces demetylacji jest istotnym elementem do osiągnięcia pluripotencji i kasowania pamięci epigenetycznej.

Rodzina enzymów odpowiedzialnych za aktywne usuwanie grup metylowych zawiera przedrostek TET. Naukowcy przyjrzeli się sygnałom molekularnym, które kontrolują aktywność TET aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób aktywność enzymów TET może manipulować programowaniem komórkowej pluripotencji.

Stwierdzili oni, że witamina A zwiększa epigenetyczne kasowanie pamięci przez zwiększenie ilości enzymów TET w komórce, co oznacza więcej usuniętych grup metylowych w sekwencji DNA. Wręcz przeciwnie okazało się, że witamina C zwiększyła aktywność enzymów TET przez regenerację kofaktora niezbędnego do skutecznego działania.

 „Zarówno witaminy A, jak i C działają indywidualnie do promowania demetylacji, zwiększając kasowanie epigenetycznej pamięci wymaganej do przeprogramowania komórek" – wyjaśnia dr Ferdinand von Meyenn, naukowiec z Instytutu Badawczego w Wielkiej Brytanii.

 „Okazało się, że mechanizmy, dzięki którym witaminy A i C wzmacniają demetylację są różne, ale synergistyczne" – dodaje dr Tim Hore, wcześniejszy pracownik naukowy w Istytucie i autor badania.

Lepsze zrozumienie wpływu witaminy A na enzym TET potencjalnie wyjaśnia, dlaczego duży odsetek pacjentów z ostrą białaczką promielocytową (śmiertelna postać ostrej białaczki) jest odporny na  leczenie skojarzone witaminy A.

Przez wprowadzenie możliwych wyjaśnień dla tej niewrażliwości do dalszego dochodzenia, praca ta może wskazać drogę do lepszego zarządzania w opornych formach witaminy A.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek...

zobacz galerię

„To badanie stanowi istotną wiedzę do rozwoju terapii komórkowych na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Równocześnie zwiększa naszą wiedzę na temat wewnętrznych i zewnętrznych sygnałów kształtujących modyfikację DNA" - tłumaczy profesor Wilk Reik, kierownik Programu „Epigenetyka” w Instytucie Badawczym w Wielkiej Brytanii.

Wiedza ta może też dostarczyć wielu cennych informacji na temat chorób, takich jak białaczka promielocytowa. Wykorzystanie wszystkich badań może pomóc zrozumieć cały złożony proces epigenetycznej kontroli genomu” - dodaje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.