Wyciągnęli to z jej przełyku. Lekarz miał tylko jedno pytanie
Kobieta zadzwoniła na pogotowie ratunkowe, skarżąc się na duszności. Ratownicy medyczni nie mogli pomóc kobiecie, dlatego zabrali ją do szpitala w celu wykonania badań. Wyniki RTG sprawiły, że lekarz nie wiedział, co powiedzieć i wydusił z siebie tylko: "jak to się tam znalazło?".
1. Zaskakujące zdjęcie RTG
O sprawie donosi facebookowy fanpage "Gotowi Do Ratowania", traktujący o tematyce ratownictwa medycznego. Pacjentka po przewiezieniu do szpitala z dusznościami została skierowania na prześwietlenie. Oczom personelu ukazał się niecodzienny widok.
Okazało się, że w brzuchu pacjentki tkwi przewód od ładowarki telefonu, a bezpośrednią przyczyną dyskomfortu oddechowego była wtyczka na końcu przewodu, która utkwiła w przełyku pacjentki.
Cała interwencja służb medycznych zakończyła się szczęśliwie. Chirurdzy wydostali kabel z ciała pacjentki, a ta, bez żadnych innych objawów, została wypisana do domu. Pozostał tylko jeden niepokojący fakt. Działanie pacjentki było celowe, a połknięcie przewodu było najprawdopodobniej powodowane rzadkim zaburzeniem łaknienia, tzw. zespołem Pica.
2. Czym jest zespół Pica?
Zespół Pica, inaczej zespół łaknienia spaczonego, to zaburzenie polegające na głębokiej potrzebie spożywania obiektów, które do spożycia się nie nadają. Zaburzenie ma różne odmiany, w zależności od charakterystyki zjadanych rzeczy. Może to być:
- wełna,
- ziemia,
- drewno,
- papier.
Chory zjada je świadomie i nie licząc się z konsekwencjami.
Zespół łaknienia spaczonego częściej dotyka osoby ze znacznym stopniem upośledzenia, schizofrenią lub zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Jednak eksperci wykazują związek z niedoborami żelaza i cynku oraz psychiczne wyczerpanie restrykcyjną dietą ze zwiększonym ryzykiem pojawieniem się tego zaburzenia.
W leczeniu najważniejsze, aby zaburzenie nie powodowało uszkodzeń układu pokarmowego, co prowadziłoby do dalszych powikłań. Konieczne jest także sumienne zrewidowanie diety chorego, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz chorobami psychicznymi – terapia z psychoterapeutą.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.