Wygaszanie szpitali covidowych. Dr Wojciech Konieczny: Dziwi mnie, że nie poczekano jeszcze miesiąc (WIDEO)
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że tymczasowe szpitale covidowe będą stopniowe wygaszane. Zdaniem dra Wojciecha Koniecznego, dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz senatora lewicy, który był gościem WP "Newsroom", jest to przedwczesna decyzja.
- Pamiętam, jak tłumaczono powołanie szpitali covidowych. Oprócz ratowania życia ludzi, dla których brakowało miejsc na oddziałach zakaźnych, tymczasowe placówki miały odciążyć niecovidowe szpitale. Zakładano, że przejmą pacjentów z COVID-19 i dzięki temu zachowamy zdolność do leczenia innych chorych oraz do wykonywana zabiegów - powiedział dr Konieczny.
Zdaniem eksperta teraz jest czas, kiedy szpitale mogą "odcovidować" się i zacząć przyjmować innych pacjentów. Zrobią to jednak znacznie wolniej niż mogłyby, ponieważ jako pierwsze zostaną wygaszone szpitale tymczasowe.
- Kiedy rząd chwalił się, że szpitale tymczasowe uchroniły nas przed klęską podkreślał, że po to były te wszystkie nakłady finansowe, aby normalne szpitale nie miały dużego obciążenia. Dzisiaj, kiedy właśnie jest ten moment, że moglibyśmy uwolnić OIOM-y oraz siły anestezjologiczne, które mogłyby znieczulać lub asystować przy zabiegach i operacjach, nie jest to możliwe, ponieważ wciąż utrzymujemy oddziały covidowe. Szpitale więc siłą rzeczy nie będą funkcjonować jak przed pandemią - podkreślił dr Konieczny.
Jak przyznał, miał nadzieję, że maj będzie miesiącem, kiedy wszystkie szpitale przekształcą się w niecovidowe. - Spodziewałem się, że stanie się to dzięki temu, że szpitale tymczasowe przejmą pacjentów z COVID-19. Wtedy moglibyśmy prosto z Izby Przyjęć albo SOR-u kierować pacjentów z dodatnim wynikiem na SARS-CoV-2 od razu do szpitali tymczasowych - wyjaśnił.
Zdaniem dra Koniecznego szpitale, a zwłaszcza oddziały intensywnej terapii muszą jak najszybciej wrócić do normalności. - Dzięki nim będziemy mogli znowu przeprowadzać operacje bez obawy o to, że nie ma gdzie położyć pacjenta albo, że nie wiadomo, co się z nim stanie - powiedział dr Konieczny.
Zobacz także: Rośnie problem jednodawkowców. Rezygnują z drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, bo myślą, że już są odporni
Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- #SzczepSięNiePanikuj. Co w przypadku, kiedy zachorujemy na COVID-19 po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?
- #SzczepSięNiePanikuj. Czy będziemy mogli wybrać rodzaj szczepionki, który dostaniemy?
- #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.