Trwa ładowanie...

Wyniszcza serce, prowadzi do udaru. Przekleństwo kardiologów

Avatar placeholder
16.08.2023 09:35
Wykańcza serce i mózg Polaków. Objawy są mylące i mogą przypominać rozstrój żołądka
Wykańcza serce i mózg Polaków. Objawy są mylące i mogą przypominać rozstrój żołądka (Getty Image)

Lekarze ostrzegają, że coraz więcej Polaków jest dotkniętych zaburzeniami rytmu serca. Symptomy mogą przypominać dolegliwości żołądkowe, uczucie ściskania w gardle czy zawroty głowy. Jeśli nie zostaną rozpoznane i odpowiednio leczone, mogą prowadzić do tragicznych skutków, w tym do śmierci.

spis treści

1. Zaburzenia rytmu serca mogą objawiać się w nietypowy sposób

Arytmie, inaczej znane jako zaburzenia rytmu serca, to schorzenia, które charakteryzują się nieprawidłowym rytmem pracy serca. W przypadku, gdy jest on zbyt wolny, mówimy o bradyarytmii, natomiast jeśli rytm jest zbyt szybki, mówimy o tachyarytmii. Są to choroby, które mogą objawiać się różnorodnymi symptomami, tworząc całe spektrum możliwych dolegliwości.

Specjaliści medycyny podkreślają, że symptomy arytmii mogą być mylące i często nie są kojarzone z chorobami kardiologicznymi. Przykładowo mogą one naśladować objawy takie jak "rozstrój żołądka", uczucie ściskania w gardle czy zawroty głowy. U niektórych pacjentów mogą wystąpić omdlenia, a w skrajnych przypadkach, dolegliwości te mogą prowadzić do zagrażającego życiu zatrzymania krążenia.

Istnieje jeszcze jedna forma arytmii, która charakteryzuje się nieregularną pracą serca. Objawia się ona kłuciem oraz uczuciem szarpania serca, a dodatkowo może pojawić się odczuwanie lęku i niepokoju.

2. Dolegliwość, która nie zawsze daje o sobie znać

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Migotanie przedsionków jest jednym z najgroźniejszych rodzajów arytmii serca. Według danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), Polska jest jednym z krajów, w których migotanie przedsionków jest dość powszechne, z częstością występowania wynoszącą 600-700 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem migotania przedsionków jest niedokrwienny udar mózgu. W Polsce udary, głównie niedokrwienne, dotykają około 80 tys. osób rocznie. Na terenie całej Europy, każdego roku udar mózgu dotyka 4,5 mln ludzi.

Migotanie przedsionków to szybka i chaotyczna czynność przedsionków serca, która powoduje nieregularność pulsu. Często przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Może również występować w formie napadowej, co powoduje, że pacjenci doświadczają problemów z mówieniem, duszności, zwiększoną potliwość i uczucie lęku. Głównie przebiega jednak bezobjawowo.

3. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zaburzenia rytmu serca to poważne schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia. Istnieje wiele różnych metod leczenia, które są dostosowywane do specyfiki danego zaburzenia. Najważniejsze z nich to:

  • farmakoterapia, czyli podawanie leków antyarytmicznych, które mają na celu regulację rytmu serca,
  • wszczepianie urządzeń wspomagających funkcje elektryczne serca, które pomagają utrzymać prawidłowy rytm serca,
  • leczenie ablacją, które polega na zniszczeniu tkanek serca odpowiedzialnych za powstawanie zaburzeń rytmu.

Wybór metody leczenia zależy od charakteru zaburzeń. Istnieje wiele objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem i które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

- Jeżeli nagle czujemy niepokój w klatce piersiowej, mamy wrażenie, że serce funkcjonuje inaczej niż dotychczas, czujemy, że rytm serca jest przyspieszony lub zwolniony oraz doświadczamy duszności i zmęczenia, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u kardiologa. Ponadto jeśli okaże się, że szybciej się męczymy, nie możemy wejść na piętro, na które zawsze wchodziliśmy i czujemy lęk, także powinniśmy zgłosić się na badania - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog.

Podstawowym badaniem, które pozwala na diagnozowanie zaburzeń rytmu serca, jest EKG. Lekarz może zlecić również inne badania, takie jak elektrograficzna próba wysiłkowa, echokardiografia czy badania laboratoryjne. Te ostatnie pomogą wykryć potencjalne przyczyny migotania przedsionków, takie jak np. nadczynność tarczycy lub zaburzenia elektrolitowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze