Z czym nie łączyć pomidorów? Likopen zawarty w pomidorach chroni przed rakiem. Pomidorów nie łączy się z produktami bogatymi w żelazo
Nowe badania nie pozostawiają złudzeń – pomidorów nie powinniśmy łączyć z produktami bogatymi w żelazo, ponieważ zmniejszają o połowę wchłanianie likopenu.
1. Z czym nie łączyć pomidora
O wspaniałych właściwościach i smaku pomidorów nie trzeba nikogo przekonywać. Króluje on na polskich stołach od lipca do początku października. Polacy chętnie piją sok pomidorowy, zjadają surowe owoce i przepadają za sosami na ich bazie.
Dieta bogata w pomidory zwiększa ochronę przed rakiem i nadciśnieniem, a także wspomaga kondycje skóry i oczu.
Najnowsze badania wykazały, że pomidory mogą pomóc w walce z rakiem gruczołu krokowego, ponieważ są bogatym źródłem likopenu. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy karotenów.
Najważniejsze jest jednak to, aby nie łączyć pomidorów z produktami bogatymi w żelazo, ponieważ ograniczmy tym samym ilość dobroczynnego likopenu aż o połowę.
Produktami bogatymi w żelazo są: awokado, porzeczki, fasola, groch, soczewica, soja, rodzynki, jabłka i śliwki.
2. Likopen w diecie
Nasz organizm nie potrafi produkować likopenu, dlatego jedyną drogą jest spożywanie go wraz z jedzeniem. Głównym źródłem likopenu są pomidory, szczególnie te, które dojrzewają na słońcu.
Ciekawą informacją jest to, że stężenie likopenu jest wyższe w przetworzonych pomidorach, czyli w sosie pomidorowym, ketchupie i soku. Warto dodać kilka kropli oliwy z oliwek, ponieważ likopen rozpuszcza się w tłuszczach.
Dojrzałe pomidory mogą zawierać nawet 20 mg likopenu w 100 gramach. Jeśli nie jesteś fanem pomidorów, dobrą wiadomością jest, że znajduje się on również w czerwonych owocach i warzywach: arbuzie, papryce i owocach dzikiej róży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.