Trwa ładowanie...

Z obrotu wycofano witaminę C w ampułkach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu witaminę C do zastrzyków – produkt stosowany w anemii, oparzeniach i stanach zapalnych skóry. Decyzję podjęto natychmiastowo.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Wycofanie witaminy C w zastrzykach z obrotu

Chodzi o Ascorbic Acid Injection B.P. - witaminę C w roztworze do wstrzykiwań o pojemności 500 mg/5 ml, numerze serii AA-1601 oraz dacie ważności do lutego 2018 roku.

Do GIF wpłynął protokół z badań Narodowego Instytutu Leków. Potwierdziły one, że próbka produktu leczniczego jest niezgodna z normami w zakresie barwy roztworu i pH. Występują również nieprawidłowości w zakresie siły łamiącej ampułki.

Decyzję o wycofaniu z obrotu podjęto natychmiastowo.

2. Zastosowanie witaminy C w zastrzykach

Witaminę C w zastrzykach stosuje się u pacjentów z poważnymi niedoborami tego składnika, przy niedokrwistości, oparzeniach, stanach zapalnych skóry. Lek działa także na błony śluzowe układu pokarmowego.

U osób, których dzienne przyjmowanie witaminy C jest mniejsze niż 10 mg, może wystąpić szkorbut. Obecnie jest to bardzo rzadko spotykana choroba.

Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u osób dorosłych wynosi ok. 60-70 mg.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza