Trwa ładowanie...

Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć?

Bakteryjne zapalenie pochwy i kandydoza to najczęściej zakażenia dróg rodnych występujące u kobiet. Jak je rozpoznać i leczyć?

spis treści

Zakażenia intymne to dość duży problem kobiet. – Niemal co druga pacjentka wśród najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłasza się do gabinetu lekarza ginekologa, wymienia ból, pieczenie i zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Co trzecia kobieta raz w roku leczy się z powodu zakażeń, a praktycznie każda raz w życiu odczuje nieprzyjemne dolegliwości, które im towarzyszą – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przyczynami tych dolegliwości są najczęściej zapalenia pochwy i sromu. Wywołane są one chorobotwórczymi bakteriami, grzybami lub pierwotniakami.

 

1. Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje intymne bardzo często związane są ze współżyciem, szczególnie jeśli dotyczy ono nowych partnerów lub gdy aktywność seksualna jest bardzo duża – wyjaśnia dr Południewski. Dzieje się tak, ponieważ podczas stosunku dochodzi pomiędzy partnerami do „wymiany” flory bakteryjnej. – Najczęściej mamy do czynienia z zakażeniami grzybiczymi Candida oraz z zakażeniami bakteryjnymi florą jelita: E. coli i Enterobacter. Te infekcje dość łatwo można odróżnić na podstawie objawów – precyzuje Południewski.

2. Czy można zapobiec zakażeniu?

Przede wszystkim należy dbać, by środowisko biologiczne okolic intymnych funkcjonowało prawidłowo. – Jego równowagę zapewniają: stała temperatura, wilgotność, odpowiednie pH, zawartość cukrów w śluzie – wylicza Południewski. Jeśli utrzymamy taki stan pochwy, namnożą się w niej pałeczki Lactobacillus. Dzięki wytwarzanemu kwasowi mlekowemu, który obniża pH, obronią one pochwę przed niechcianymi drobnoustrojami.

By utrzymać okolice intymne w dobrym stanie i zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji, warto stosować preparaty, które zawierają substancje pomocne w utrzymaniu właściwego poziomu równowagi kwasowo-zasadowej. Mowa tutaj o kwasie mlekowym i kwasie laktiobionowym. Można również stosować probiotyki oraz kosmetyki, których celem jest zmniejszenie świądu i nawilżenie okolic intymnych.

3. Najczęstsze infekcje okolic intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy (bacterial vaginosis) to, jak sama nazwa wskazuje, infekcja bakteryjna. Najczęściej objawia się dużą ilością szaro-mlecznej lub żółtawej wydzieliny. Ma ona rozwodnioną konsystencję. Przy takim zakażeniu kobieta odczuwa także ból i pieczenie, towarzyszą im upławy oraz zaczerwienienie. Charakterystyczny dla tej infekcji jest także rybi, gnilny i dość nieprzyjemny zapach.

Leczenie bakterii odbywa się przez podanie specjalnego antybiotyku. Dlatego, aby podjąć kurację, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który przepisze leki.

W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczej wywoływanej przez grzyby z gatunku Candida albicans pierwszymi objawami będą: upławy, świąd, zaczerwienienie, niewielka ilość białej wydzieliny o konsystencji serowatej, która może również zawierać grudki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza