Trwa ładowanie...

Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć?

 Ewa Rycerz
28.12.2017 15:02
Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć?
Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć? (Źródło: 123rf)

Bakteryjne zapalenie pochwy i kandydoza to najczęściej zakażenia dróg rodnych występujące u kobiet. Jak je rozpoznać i leczyć?

spis treści

Zakażenia intymne to dość duży problem kobiet. – Niemal co druga pacjentka wśród najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłasza się do gabinetu lekarza ginekologa, wymienia ból, pieczenie i zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Co trzecia kobieta raz w roku leczy się z powodu zakażeń, a praktycznie każda raz w życiu odczuje nieprzyjemne dolegliwości, które im towarzyszą – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog.

Przyczynami tych dolegliwości są najczęściej zapalenia pochwy i sromu. Wywołane są one chorobotwórczymi bakteriami, grzybami lub pierwotniakami.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

 

1. Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje intymne bardzo często związane są ze współżyciem, szczególnie jeśli dotyczy ono nowych partnerów lub gdy aktywność seksualna jest bardzo duża – wyjaśnia dr Południewski. Dzieje się tak, ponieważ podczas stosunku dochodzi pomiędzy partnerami do „wymiany” flory bakteryjnej. – Najczęściej mamy do czynienia z zakażeniami grzybiczymi Candida oraz z zakażeniami bakteryjnymi florą jelita: E. coli i Enterobacter. Te infekcje dość łatwo można odróżnić na podstawie objawów – precyzuje Południewski.

2. Czy można zapobiec zakażeniu?

Przede wszystkim należy dbać, by środowisko biologiczne okolic intymnych funkcjonowało prawidłowo. – Jego równowagę zapewniają: stała temperatura, wilgotność, odpowiednie pH, zawartość cukrów w śluzie – wylicza Południewski. Jeśli utrzymamy taki stan pochwy, namnożą się w niej pałeczki Lactobacillus. Dzięki wytwarzanemu kwasowi mlekowemu, który obniża pH, obronią one pochwę przed niechcianymi drobnoustrojami.

By utrzymać okolice intymne w dobrym stanie i zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji, warto stosować preparaty, które zawierają substancje pomocne w utrzymaniu właściwego poziomu równowagi kwasowo-zasadowej. Mowa tutaj o kwasie mlekowym i kwasie laktiobionowym. Można również stosować probiotyki oraz kosmetyki, których celem jest zmniejszenie świądu i nawilżenie okolic intymnych.

3. Najczęstsze infekcje okolic intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy (bacterial vaginosis) to, jak sama nazwa wskazuje, infekcja bakteryjna. Najczęściej objawia się dużą ilością szaro-mlecznej lub żółtawej wydzieliny. Ma ona rozwodnioną konsystencję. Przy takim zakażeniu kobieta odczuwa także ból i pieczenie, towarzyszą im upławy oraz zaczerwienienie. Charakterystyczny dla tej infekcji jest także rybi, gnilny i dość nieprzyjemny zapach.

Leczenie bakterii odbywa się przez podanie specjalnego antybiotyku. Dlatego, aby podjąć kurację, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który przepisze leki.

W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczej wywoływanej przez grzyby z gatunku Candida albicans pierwszymi objawami będą: upławy, świąd, zaczerwienienie, niewielka ilość białej wydzieliny o konsystencji serowatej, która może również zawierać grudki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze