Jak zapobiegać grzybicy pochwy?
Grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji dróg rodnych kobiety. Jak ustrzec się przed zakażeniem grzybiczym pochwy? Jakie są skuteczne metody profilaktyki grzybicy pochwy? Przede wszystkim odpowiednia higiena intymna dróg rodnych. Należy także wzmacniać odporność organizmu.
1. Profilaktyka grzybicy pochwy
W celu zapobiegania grzybicy pochwy warto unikać czynników predysponujących. W przypadku nawracających, uciążliwych zapaleń u osób przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą warto rozważyć odstawienie jej. Podczas antybiotykoterapii należy zaopatrzyć się w dopochwowe lub doustne preparaty zawierające bakterie produkujące kwas mlekowy. Mogą być one dobrym rozwiązaniem także na co dzień.
W walce z grzybicą pochwy pewne znaczenie może mieć też zdrowa dieta. Powinna być urozmaicona i bogata w warzywa oraz nabiał zawierający żywe kultury bakterii. Ograniczenie ilości spożywanych słodyczy i innych produktów bogatych w węglowodany może zmniejszyć ryzyko grzybicy. Kobiety leczące się z powodu cukrzycy powinny dążyć do normalizacji glikemii, bowiem cukier w moczu ułatwia namnażanie drożdżaków.
2. Higiena osobista a grzybica pochwy
Każda kobieta, zaczynając od dziewczynek w czasie dojrzewania, na kobietach w starszym wieku kończąc, powinna dbać o higienę intymną. Szczególnie powinny pamiętać o tym kobiety aktywne seksualnie, a także uprawiające czynnie sport, gdyż u nich często może dochodzić do podrażnienia dróg rodnych. W celu prawidłowej higieny intymnej powinno stosować się specjalnie do tego przeznaczone płyny do higieny intymnej, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Stosowane także są specjalne mydła, żele, biożele do higieny intymnej. Warto także stosować chusteczki do higieny intymnej. Preparaty te nie zaburzają naturalnego pH okolic intymnych kobiety (pH ok. 5,5), ich składniki działają przeciwzapalnie, grzybobójczo. Pałeczki kwasu mlekowego w preparatach do higieny intymnej działają także złuszczająco na naskórek, przyspieszają jego odnowę i odświeżają skórę. Płyny do higieny intymnej często zawierają także alantoinę i/lub D-panthenol, które regenerują naskórek, zmniejszają podrażnienia, działają łagodząco i kojąco. W skład preparatów wchodzą także naturalne garbniki, działające ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, jak również śluzy, które łagodzą podrażnienia, uczucie swędzenia i pieczenia. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są także olejki eteryczne, wyciągi z kwiatów i liści roślin, które mają działanie antyseptyczne.
Wielu specjalistów jest zdania, że środki barwiące i perfumujące preparaty do higieny intymnej działają podrażniająco na srom kobiety i mogą przyczynić się do rozwoju grzybicy. Podobnie zadziałać mogą także pieniące się żele i sole do kąpieli, a nawet szampon. Do mycia okolic intymnych nie zaleca się stosowania zwykłych mydeł, nawet tej wysokiej jakości, ponieważ wykazują one odczyn alkaliczny i ich używanie w miejscach intymnych zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji. Optymalnym rozwiązaniem jest kąpiel pod prysznicem, z jak najmniejszą liczbą perfumowanych środków myjących. Niewskazane są częste irygacje pochwy.
W profilaktyce infekcji intymnych ważny jest również dobór odpowiedniej bielizny, powinna być ona z wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Nie powinna być za obcisła. Nigdy nie pożyczajmy cudzych ręczników, gabek, czy myjek. Grzybica rozwija się szczególnie często latem. Żeby jej uniknąć, warto wtedy nosić np. przewiewne spódnice, sukienki, a nie obcisłe spodnie ze sztucznego materiału.
W przypadku podejrzenia grzybicy pochwy należy wykonać badania diagnostyczne na obecność grzybów, tzw. diagnostykę mykologiczną, a także badanie czystości pochwy, po czym zastosować odpowienie leczenie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.