Trwa ładowanie...

Sposoby na infekcje intymne

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne, w tym na grzybicę. Wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków i grzybów. Korzystanie z publicznych natrysków i kąpielisk, używanie wilgotnych ręczników, wszystko to może prowadzić to rozwoju infekcji grzybiczej.

spis treści

1. Grzybica pochwy

Powszechnie nazywane grzybicą, infekcje pochwy są bardzo częste. Stanowią 20% badań wykonywanych w laboratoriach. Dyskomfort i ból bywają tak silne, że wymagają nagłej konsultacji lekarskiej. Poza nieprzyjemnymi objawami w przeważającej większości grzybica pochwy jest niegroźna.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Przyczyny grzybicy pochwy

Winnym grzybicy narządów płciowych jest często ten sam grzyb z rodziny drożdżaków: Candida albicans. Może on zaatakować praktycznie każdą część ciała: jamę ustną, przełyk, skórę, jelito, jednak najczęściej powoduje infekcje pochwy. Zdarza się, że nie wywołuje on żadnych dolegliwości. Jednak spośród 25% kobiet, które są nosicielkami tego grzyba, 75% chociaż raz w życiu będzie miała grzybicę pochwy. Dlaczego? Przyczyny powstawania grzybicy są złożone. U 1/3 kobiet zarażenie grzybem jest zewnętrzne, np. poprzez kontakty seksualne lub kontakt z zakażonym przedmiotem. Jednak u pozostałych 2/3 kobiet grzybica wynika z zachwiania wewnętrznej naturalnej równowagi organizmu.

3. Objawy grzybicy pochwy

Dlaczego niegroźne z natury mikroorganizmy stają się nagle problemem? Ta zmiana może być związana z różnymi czynnikami: ciąża, cukrzyca, choroby endokrynologiczne, kwasowość pochwy, menstruacja, branie antybiotyków, infekcja wirusem HIV, podrażnienia chemiczne wywołane przez mydła lub chlor na basenie. Objawy grzybicy są jednoznaczne: nieustanne swędzenie pochwy, białe i gęste upławy, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu, bolesne stosunki seksualne, czerwone i spuchnięte okolice sromu.

4. Leczenie grzybicy pochwy

Istnieją dwie metody leczenia grzybicy pochwy:

 • Leczenie ogólne – branie kapsułek lub tabletek doustnych. Lek przeciwgrzybiczy dociera przez krew do zakażonej błony śluzowej i niszczy grzyba.
 • Leczenie miejscowe – czopki dopochwowe, które należy stosować wieczorem, również podczas okresu. Obecnie istnieją już bardzo skuteczne kuracje 1- lub 3-dniowe. Lekarz przepisuje również krem lub płyn do smarowania skóry i zewnętrznej błony śluzowej.

W celu uniknięcia nawrotów leczeniu powinien poddać się również partner, szczególnie gdy pojawią się u niego zmiany grzybicze na penisie.

5. Jak uniknąć częstych nawrotów grzybicy pochwy?

Oto kilka rad, jak uniknąć ryzyka częstych nawrotów grzybicy pochwy:

 • Noś bawełnianą bieliznę, praną w 60°C.
 • Do codziennej higieny intymnej nie używaj pachnących mydeł i żeli, unikaj częstych irygacji, które wypłukują florę bakteryjną.
 • Stosuj środki nawilżające podczas stosunków seksualnych, żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.
 • Po kąpieli w basenie natychmiast weź prysznic i zdejmij mokry kostium kąpielowy.
 • Unikaj nadmiaru cukru, którym żywią się grzyby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Sposoby na infekcje intymne
Sposoby na infekcje intymne (shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza