Sposoby na infekcje intymne
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne, w tym na grzybicę. Wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków i grzybów. Korzystanie z publicznych natrysków i kąpielisk, używanie wilgotnych ręczników, wszystko to może prowadzić to rozwoju infekcji grzybiczej.
1. Grzybica pochwy
Powszechnie nazywane grzybicą, infekcje pochwy są bardzo częste. Stanowią 20% badań wykonywanych w laboratoriach. Dyskomfort i ból bywają tak silne, że wymagają nagłej konsultacji lekarskiej. Poza nieprzyjemnymi objawami w przeważającej większości grzybica pochwy jest niegroźna.
2. Przyczyny grzybicy pochwy
Winnym grzybicy narządów płciowych jest często ten sam grzyb z rodziny drożdżaków: Candida albicans. Może on zaatakować praktycznie każdą część ciała: jamę ustną, przełyk, skórę, jelito, jednak najczęściej powoduje infekcje pochwy. Zdarza się, że nie wywołuje on żadnych dolegliwości. Jednak spośród 25% kobiet, które są nosicielkami tego grzyba, 75% chociaż raz w życiu będzie miała grzybicę pochwy. Dlaczego? Przyczyny powstawania grzybicy są złożone. U 1/3 kobiet zarażenie grzybem jest zewnętrzne, np. poprzez kontakty seksualne lub kontakt z zakażonym przedmiotem. Jednak u pozostałych 2/3 kobiet grzybica wynika z zachwiania wewnętrznej naturalnej równowagi organizmu.
3. Objawy grzybicy pochwy
Dlaczego niegroźne z natury mikroorganizmy stają się nagle problemem? Ta zmiana może być związana z różnymi czynnikami: ciąża, cukrzyca, choroby endokrynologiczne, kwasowość pochwy, menstruacja, branie antybiotyków, infekcja wirusem HIV, podrażnienia chemiczne wywołane przez mydła lub chlor na basenie. Objawy grzybicy są jednoznaczne: nieustanne swędzenie pochwy, białe i gęste upławy, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu, bolesne stosunki seksualne, czerwone i spuchnięte okolice sromu.
4. Leczenie grzybicy pochwy
Istnieją dwie metody leczenia grzybicy pochwy:
- Leczenie ogólne – branie kapsułek lub tabletek doustnych. Lek przeciwgrzybiczy dociera przez krew do zakażonej błony śluzowej i niszczy grzyba.
- Leczenie miejscowe – czopki dopochwowe, które należy stosować wieczorem, również podczas okresu. Obecnie istnieją już bardzo skuteczne kuracje 1- lub 3-dniowe. Lekarz przepisuje również krem lub płyn do smarowania skóry i zewnętrznej błony śluzowej.
W celu uniknięcia nawrotów leczeniu powinien poddać się również partner, szczególnie gdy pojawią się u niego zmiany grzybicze na penisie.
5. Jak uniknąć częstych nawrotów grzybicy pochwy?
Oto kilka rad, jak uniknąć ryzyka częstych nawrotów grzybicy pochwy:
- Noś bawełnianą bieliznę, praną w 60°C.
- Do codziennej higieny intymnej nie używaj pachnących mydeł i żeli, unikaj częstych irygacji, które wypłukują florę bakteryjną.
- Stosuj środki nawilżające podczas stosunków seksualnych, żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.
- Po kąpieli w basenie natychmiast weź prysznic i zdejmij mokry kostium kąpielowy.
- Unikaj nadmiaru cukru, którym żywią się grzyby.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.