Sposoby na infekcje intymne

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne, w tym na grzybicę. Wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków i grzybów. Korzystanie z publicznych natrysków i kąpielisk, używanie wilgotnych ręczników, wszystko to może prowadzić to rozwoju infekcji grzybiczej.

Grzybica pochwy

Powszechnie nazywane grzybicą, infekcje pochwy są bardzo częste. Stanowią 20% badań wykonywanych w laboratoriach. Dyskomfort i ból bywają tak silne, że wymagają nagłej konsultacji lekarskiej. Poza nieprzyjemnymi objawami w przeważającej większości grzybica pochwy jest niegroźna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przyczyny grzybicy pochwy

Winnym grzybicy narządów płciowych jest często ten sam grzyb z rodziny drożdżaków: Candida albicans. Może on zaatakować praktycznie każdą część ciała: jamę ustną, przełyk, skórę, jelito, jednak najczęściej powoduje infekcje pochwy. Zdarza się, że nie wywołuje on żadnych dolegliwości. Jednak spośród 25% kobiet, które są nosicielkami tego grzyba, 75% chociaż raz w życiu będzie miała grzybicę pochwy. Dlaczego? Przyczyny powstawania grzybicy są złożone. U 1/3 kobiet zarażenie grzybem jest zewnętrzne, np. poprzez kontakty seksualne lub kontakt z zakażonym przedmiotem. Jednak u pozostałych 2/3 kobiet grzybica wynika z zachwiania wewnętrznej naturalnej równowagi organizmu.

Objawy grzybicy pochwy

Dlaczego niegroźne z natury mikroorganizmy stają się nagle problemem? Ta zmiana może być związana z różnymi czynnikami: ciąża, cukrzyca, choroby endokrynologiczne, kwasowość pochwy, menstruacja, branie antybiotyków, infekcja wirusem HIV, podrażnienia chemiczne wywołane przez mydła lub chlor na basenie. Objawy grzybicy są jednoznaczne: nieustanne swędzenie pochwy, białe i gęste upławy, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu, bolesne stosunki seksualne, czerwone i spuchnięte okolice sromu.

Leczenie grzybicy pochwy

Istnieją dwie metody leczenia grzybicy pochwy:

  • Leczenie ogólne – branie kapsułek lub tabletek doustnych. Lek przeciwgrzybiczy dociera przez krew do zakażonej błony śluzowej i niszczy grzyba.
  • Leczenie miejscowe – czopki dopochwowe, które należy stosować wieczorem, również podczas okresu. Obecnie istnieją już bardzo skuteczne kuracje 1- lub 3-dniowe. Lekarz przepisuje również krem lub płyn do smarowania skóry i zewnętrznej błony śluzowej.

W celu uniknięcia nawrotów leczeniu powinien poddać się również partner, szczególnie gdy pojawią się u niego zmiany grzybicze na penisie.

Jak uniknąć częstych nawrotów grzybicy pochwy?

Oto kilka rad, jak uniknąć ryzyka częstych nawrotów grzybicy pochwy:

  • Noś bawełnianą bieliznę, praną w 60°C.
  • Do codziennej higieny intymnej nie używaj pachnących mydeł i żeli, unikaj częstych irygacji, które wypłukują florę bakteryjną.
  • Stosuj środki nawilżające podczas stosunków seksualnych, żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.
  • Po kąpieli w basenie natychmiast weź prysznic i zdejmij mokry kostium kąpielowy.
  • Unikaj nadmiaru cukru, którym żywią się grzyby.
Komentarze (17)
~megi
~megi ponad rok temu

Jogurt nie zawiera ludzkich szczepów mlekowych, bakterie w nim zawarte nie pomogą przy problemach intymnych, nie mówiąc już o czosnku, który podrażnia śluzówkę. U mnie przy podrażnieniu i upławach pomaga lactovaginal. Stosuje go również profilaktycznie przed wyjściem na basen czy do sauny, w takich miejscach łatwo złapać problem intymny. Humorystycznie problem infekcji intymnych został przedstawiony w tym spocie: https://www.youtube.com/watch?v=dqoroFH0pvA

Odpowiedz
~teosia
~teosia ponad rok temu

Ostatnio poczytałam sobie o naturalnych metodach typu wkładanie czosnku albo jogurtu do pochwy, ale dla mnie to lekki hardkor. Tym bardziej że znacznie wygodniej i prościej jest przy infekcji intymnej po prostu wziąć przez kilka dni doustny lacibios femina, zamiast chodzić z czosnkiem w pochwie.

Odpowiedz
~maja
~maja ponad rok temu

Ewentualne infekcje,które kiedyś łapały mnie bardzo często dziś zwalczam skutecznie po wizycie w toalecie chusteczki do higieny intymnej,maść Clotrimazolum,do podmywania Tantum Rosa a dopochwowo lek bez recepty Lactovaginal w celu uzupełnienia i przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

Odpowiedz
~masha
~masha ponad rok temu

@~Koparkowa: zaimponowałaś mi tą biocenozą pochwy ;) A tak na poważnie, to też używam tego probiotyku, bo z reguły po kilku dniach brania moje dolegliwości intymne znikają. Mam też ich żel do mycia i uważam, że super łagodzi podrażnienia i dobrze odświeża.

Odpowiedz
~laura
~laura ponad rok temu

u mnie zaczęły się problemy z nawracającymi infekcjami intymnymi dlatego poszperałam trochę i zaczęłam brać probiotyki ginekologiczne provag które uzupełniają florę okolic intymnych ale również florę układu pokarmowego, dzięki czemu eliminuje problem przenoszenia infekcji z okolic odbytu i faktycznie problem u mnie się rozwiązał

Odpowiedz
~MichałowaLala
~MichałowaLala ponad rok temu

Jak już podejrzewałam, że rozwinęła się grzybica pochwy (miałam ją kilka razy) to szybko szłam do ginekologa. Ale od prawie dwóch lat stawiam na profilaktykę i kiedy zaczynam chodzić częściej na basen albo wyjeżdżam na urlop to odpowiednio wcześniej zaczynam łykać lacibios femina. Dzięki zawartości dwóch zbadanych i odpowiednich dla Polek szczepów bakterii kwasu mlekowego wzmacnia mikroflorę pochwy i pozwala utrzymać prawidłowe pH.

Odpowiedz
~Koparkowa
~Koparkowa ponad rok temu

Dla mnie numerem jeden ochrony przed nawrotem infekcji intymnych jest probiotyk lacibios femina. Szybko i skutecznie odbudowuje biocenozę pochwy i pozwala utrzymać prawidłowe pH, dzięki zawartości dwóch szczepów bakterii kwasu mlekowego. Zaczęłam go stosować po leczeniu grzybicy pochwy 2 lata temu. Jak dotąd nic się nie przyplątało, ale robię sobie profilaktyczną kurację co 3-4 miesiące.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kobiece problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kobiece problemy
Kobiece problemy

Problemy z narządami płciowymi

Problemy z narządami płciowymi

Infekcje intymne Infekcje intymne to dla większości kobiet bardzo wstydliwy problem. Jednak jeśli odczuwamy jakiekolwiek przykre dolegliwości, nie warto czekać, ale należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Kobiece problemy

Jakie dolegliwości i symptomy mogą świadczyć o PCOS?

Jakie dolegliwości i symptomy mogą świadczyć o PCOS?

zwiększa się wtedy liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, co powoduje problemy z owulacją. Przyczyną choroby u niektórych kobiet może być zbyt wysoki (...) jest właśnie to schorzenie. Problemy z owłosieniem Nadmiar...

Kobiece problemy

Poznaj nieznane fakty na temat bielizny

Poznaj nieznane fakty na temat bielizny

Nosić czy nie? Na temat noszenia bielizny krąży wiele różnych informacji. Jedni są jej zwolennikami, inni z kolei uważają, że może wywierać niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Jaka jest prawda? Uwaga na satynę Satyna to materiał mało przewiewny, który...

Kobiece problemy

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Co robić, kiedy spóźnia mi się miesiączka? Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może spóźnić się z powodu stresu, choroby albo intensywnego wysiłku fizycznego. Gdy chudniesz, miesiączka może...

Kobiece problemy

Zdrowie intymne kobiety

Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i codziennego komfortu.

Kobiece problemy

Problemy intymne po porodzie

Problemy intymne po porodzie

leczenia. Niestety, na tym nie kończą się problemy świeżo upieczonych mam - ciąża i poród sprawiają, że ciało kobiety staje się szczególnie podatne

Kobiece problemy

Flora bakteryjna miejsc intymnych a infekcje

Bakterie wywołują zwykle negatywne skojarzenia, przywodzą bowiem na myśl infekcje i choroby. Ich zła sława nie bierze się znikąd - wiele szczepów faktycznie odpowiada za rozwój groźnych schorzeń, ale nie warto pochopnie doszukiwać się w nich tylko wrogów...

Kobiece problemy

Natychmiastowa ulga przy infekcjach intymnych

Natychmiastowa ulga przy infekcjach intymnych

Pieczenie i świąd okolic intymnych to objawy, które są dla większości kobiet, bez względu na wiek, źródłem dyskomfortu. Do dalszych przykrych i powszechnie występujących wśród pań symptomów zalicza się również upławy o nieprzyjemnym zapachu, zaczerwienienie...

Kobiece problemy

Wargi sromowe większe - przyczyny przerostu, korekta

Jeśli chodzi o budowę anatomiczną kobiecych narządów rodnych to składają się na nią przykładowo wargi sromowe większe, czyli zewnętrzne i wargi sromowe mniejsze, czyli wewnętrzne. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy te proporcje zostają zaburzone i wargi...