Trwa ładowanie...

Zakola u mężczyzn i kobiet – przyczyny, objawy, leczenie

 Katarzyna Kurek
29.12.2022 15:49
Zakola bardzo często mają swoje źródło w*genetyce
Zakola bardzo często mają swoje źródło w*genetyce (Adobe Stock)

Zakola są efektem nadmiernego wypadania włosów w okolicach czoła i skroni. Problem ten najczęściej pojawia się u mężczyzn, jednak może też dotyczyć kobiet, a nawet dzieci. Cofnięta linia czoła nierzadko powoduje duży dyskomfort psychiczny, zwłaszcza u młodych osób. Jakie są najczęstsze przyczyny zakoli? Co zrobić, gdy pojawiają się pierwsze sygnały łysienia? Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia zakoli?

spis treści

1. Co to są zakola?

Zakola są objawem utraty włosów w okolicy skroniowej. Charakteryzują się specyficznym ułożeniem linii włosów – w kształt liter V, U, czy M. Zwykle powstawanie zakoli postępuje stopniowo, jest dość długotrwałym procesem.

Początkowo włosy przerzedzają się tylko bardzo lekko, a ich linia nie ulega zmianie. Dlatego też pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć. Jednak z czasem miejscowa utrata włosów staje się coraz bardziej widoczna, a zakola zaczynają się znacznie pogłębiać.

2. Skąd się biorą zakola?

Zobacz film: "Domowy szampon czosnkowy na porost i wypadanie włosów"

Zakola u kobiet i mężczyzn bardzo często mają swoje źródło w genetyce. Jednak istnieje jeszcze szereg innych czynników, które mogą sprzyjać ich powstawaniu.

Wśród nich znajdują się:

2.1. Łysienie androgenowe a zakola

Bardzo często pojawienie się zakoli jest pierwszym objawem łysienia androgenowego, dlatego też nie powinno się ich ignorować. Ten typ łysienia rozpoczyna się właśnie przerzedzeniem włosów w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie włosy wypadają w okolicy ciemieniowej.

Łysienie androgenowe wiąże się z genetyką oraz układem hormonalnym. Występuje zwykle u mężczyzn (łysienie typu męskiego), jednak może pojawić się także u kobiet (łysienie typu żeńskiego). Charakteryzuje się ono stopniową miniaturyzacją mieszków włosowych oraz zahamowaniem cyklu wzrostu włosa.

3. Jak radzić sobie z zakolami?

Ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej. Im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym większe szanse na pomyślne efekty terapii. Dlatego też w przypadku zaobserwowania przesunięcia linii włosów, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub trychologa.

Leczenie zakoli przebiega zwykle wielokierunkowo. Przede wszystkim ważne jest rozpoznanie podstawowej przyczyny, która odpowiada za przerzedzenie włosów w okolicy skroni. W leczeniu zakoli wykorzystuje się następujące metody:

  • Terapia farmakologiczna – zakola mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli odpowiada za nie łysienie androgenowe, konieczne może być wdrożenie terapii farmakologicznej. Najczęściej w tym celu stosuje się finasteryd, czy dutasteryd.
  • Specjalistyczne preparaty miejscowe – są to zwykle wcierki z minoksydylem (np. Piloxidil, Loxon 2, Loxon 5 zwany też Loxonem Max). Opinie na temat tych produktów są dość pozytywne. Preparaty te wykazują dużą skuteczność, dzięki nim włosy rosną szybciej, a ich zniszczona struktura zostaje odbudowana.
  • Zabiegi trychologiczne – np. mikropigmentacja skóry głowy, mezoterapia igłowa, karboksyterapia, czy też terapia światłem LED.

Jak wspierać terapię podstawową?

Ważnym elementem, wspierającym terapię podstawową, jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy. Pomocne mogą być, chociażby wcierki (np. Jantar, czy wcierka Banfi). Efekty terapii farmakologicznej wspomóc może także delikatny peeling enzymatyczny, serum przeciw wypadaniu włosów, czy odpowiedni szampon (np. szampon DX2).

Opinie na temat skuteczności tego typu produktów są jednak bardzo różne. Kosmetyki nie są bowiem w stanie całkowicie wyleczyć wypadania włosów. Mogą jedynie stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.

Leczenie warto jest także wspierać zdrową i zbilansowaną dietą. W przypadku jakichkolwiek niedoborów witamin i minerałów ważną rolę odgrywa też odpowiednia suplementacja.

3.1. Przeszczep włosów na zakola

W niektórych przypadkach konieczny może być przeszczep włosów. Zabieg ten polega na pobraniu zdrowych i prawidłowych mieszków włosowych, najczęściej z tylnej i bocznej części głowy. Następnie zostają one przeszczepione w zakola.

Uważa się, że transplantacja włosów jest jednym z najskuteczniejszych i najtrwalszych sposobów na walkę z łysieniem. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny. Ile kosztuje przeszczep włosów? Ceny wahają się od 5 000 do nawet 40 000 zł.

Koszty zależą od zastosowanej metody, rozmiaru łysiejącego obszaru, ale też miasta i renomy wybranej kliniki medycyny estetycznej.

4. Domowe sposoby na zakola

Terapię podstawową można wspomagać także domowymi sposobami. Wśród nich warto wymienić:

  • Masaż głowy – regularne masowanie skóry głowy poprawia jej ukrwienie, dzięki czemu do mieszków włosowych trafia więcej składników odżywczych i tlenu. W konsekwencji wzrost włosa następuje zauważalnie szybciej.
  • Wcierki na wypadanie włosów – w walce z zakolami mogą pomóc także domowe wcierki. Dużą skutecznością odznacza się, chociażby wcierka z kozieradki. Roślina ta zawiera składniki, które są bardzo ważne dla zdrowego wzrostu włosów. Dodatkowo kozieradka chroni skórę głowy przed wysuszeniem i łagodzi podrażnienia.
  • Domowe maski – na wypadające włosy pomóc może też maska z jajek, cytryny i oliwy.
  • Olejek rycynowy na włosy – przy pierwszych oznakach zakoli i wysokiego czoła, pomocny może być także olej rycynowy. Doskonale pobudza cebulki włosów, dzięki czemu włosy rosną zdecydowanie szybciej i stają się mocniejsze. Posiada też właściwości antybakteryjne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia skóry głowy.
  • Sok z czarnej rzepy – świeży sok z rzepy to naturalny sposób na ograniczenie wypadania włosów i pobudzenie ich do wzrostu.

Zakola to także problem natury estetycznej. W ich maskowaniu pomocne może być odpowiednie układanie fryzury. Na zakola u panów dobrze sprawdzi się dłuższa grzywka zaczesana na bok. Uczesanie to jednak nie będzie wyglądało dobrze w przypadku bardzo cienkich i rzadkich włosów.

Fryzury dla pań, które pomogą zamaskować zakola to przede wszystkim geometryczne grzywki i włosy rozpuszczone. Najlepiej jest unikać mocnego zaczesywania włosów do tyłu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze