Zakraplanie oczu przy pieczeniu oczu czy zespole suchego oka dla wielu osób jest dość problematyczne. Tak naprawdę jednak można się tego nauczyć. Trzeba przy tym pamiętać o kilku zaleceniach. Przed każdym zapuszczeniem kropli trzeba umyć ręce. Odchyla się głowę do tyłu i naciąga się w dół dolną powiekę, w drugiej dłoni trzymając buteleczkę z kroplami. W powstałą "kieszonkę" z worka spojówkowego zapuszcza się krople. Nie ma potrzeby zapuszczania więcej niż jednej kropli. Pozostała ilość kropli i tak wypłynie z oka.
Zakraplanie oka w gabinecie okulistycznym ma miejsce w przypadkach, kiedy podawane są krople porażające akomodację oka i równocześnie rozszerzające źrenicę. Zawierają one substancję o nazwie atropina lub jej pochodne. Kiedy się stosuje takie krople do oczu? Jest to konieczne w przypadku badania wzroku dzieci i młodych osób, u których możliwości akomodacji oka są bardzo duże. Dzięki kroplom można właściwie ocenić wadę wzroku u dziecka.
Krople atropinowe stosowane u dzieci przy badaniu wzroku są konieczne, aby postawić prawidłową diagnozę. Mają też swoje wady. Ich działanie trwa bardzo długo - dziecko ma rozszerzone źrenice i problemy z widzeniem przez około 10-14 dni. Krople stosowane u starszych dzieci w wieku szkolnym zawierają inną substancję - tropikamid - której działanie trwa około 3 godzin. W czasie, kiedy dziecko ma powiększone źrenice pod wpływem kropli, nie powinno wychodzić na słońce. Duża ilość światła jest dla nich wysoce niewskazana.
O prawidłowym zakraplaniu oczu oraz o diagnostycznym zakraplaniu oczu opowiada lekarz okulista Anna Otto.
Komentarze