Trwa ładowanie...

Kiedy do okulisty?

Kiedy do okulisty?
Kiedy do okulisty?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak bardzo ważnym narządem są oczy i jak negatywnie wpływa na życie ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Jeśli zauważymy u siebie zaburzenia ostrości wzroku lub zawężenia pola widzenia i dolegliwości bólowe oczu, powinniśmy pilnie udać się do okulisty. Choroby oczu i wady wzroku w większości można wcześnie zdiagnozować w badaniu okulistycznym i zatrzymać ich postęp.

spis treści

1. Kiedy jest potrzebna wizyta u okulisty?

Zaleca się zgłosić do lekarza okulisty, gdy pojawiają się:

  • częste mruganie,
  • mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji,
  • powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek,
  • bóle głowy,
  • choroby wzroku.
Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Niektóre choroby wzroku, np. jaskra lub zmętnienie soczewki, a więc tzw. zaćma, mogą występować rodzinnie. Gdy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o profilaktykę, czyli coroczne badanie wzroku.

Wizyta u okulisty wskazana jest również u osób po czterdziestym roku życia. Z wiekiem rozwija się szereg chorób oczu i pogłębiają się wady wzroku.
Okresowe badanie wzroku u okulisty umożliwia wczesne wykrycie chorób, które przebiegają w początkowej fazie bezobjawowo, np. jaskra. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza już ze znacznym ubytkiem pola widzenia, co jest niestety nieodwracalne w przypadku tej choroby.

Nie tylko wady wzroku powinny być powodem wizyty u okulisty, ale również np. zmiany zapalne oczu i rozrostowe w obrębie gałki ocznej i powiek. Zmiany takie mogą być powodem trwałych zmian, prowadzących do pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Badanie okulistyczne
Badanie okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku, pomiar ostrości widzenia, ocena

zobacz galerię

2. Badania wzroku wykonywane u okulisty

W trakcie wizyty u okulisty, ten – po wykonaniu podstawowego badania wzroku– może zalecić przeprowadzenie szeregu innych badań, w celu dokładniejszego zbadania oka lub oczu. Najczęściej dzieje się tak, gdy okulista zauważy jakieś niepokojące go zmiany. Do badań takich zaliczamy:

Po wykonaniu szeregu badań i ewentualnym zdiagnozowaniu wad wzroku i ocenie jej stopnia, okulista dobiera nam odpowiednio okulary lub soczewki.

2.1. Soczewki kontaktowe i okulary

Odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe powinny być dobierane tylko po konsultacji z lekarzem. Kupowanie gotowych okularów może spowodować pogorszenie wzroku. Nieodpowiednie szkła czy soczewki kontaktowe powodują bardzo często bóle głowy i zaburzenia widzenia. By dobrać odpowiednie soczewki, osobom dorosłym zazwyczaj wystarczy jedna wizyta, a dzieciom i osobom młodym potrzebne będą dwie, ponieważ ich oczy mają zdolność silnej akomodacji. Mechanizm akomodacji jest w stanie maskować wady wzroku, zwłaszcza nadwzroczność. W takim przypadku najpierw bada się wzrok po porażeniu akomodacji (np. przy użyciu kropel zawierających atropinę), a następnie podczas drugiej wizyty bada się wzrok ponownie i wtedy dobiera odpowiednie soczewki korekcyjne. Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe powinny być nieco słabsze, niż wynikałoby to z pomiarów, by zmusić narząd wzroku do pracy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podwójne widzenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze