Przejdź na WP

Zapalenia i zakażenia powiek

Stan zapalny powiek może być wywołany różnymi patogenami, takimi jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. W różnicowaniu ważne jest odróżnienie zakażenia od zadrażnienia brzegów powiek i spojówek wywołanego stałym drażnieniem pyłami, dymem, wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach klimatyzowanych czy długą pracą przy sztucznym świetle. Taki stan może też być związany ze stałym napięciem akomodacji w oczach z niewyrównaną wadą wzroku, szczególnie z astygmatyzmem i/lub nadwzrocznością.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Jęczmień

Przyczyną stanu zapalnego brzegu powiek, również niezwiązaną z zakażeniem, jest nadmierne wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych. Leczenie, jeżeli nie jest powikłane zapaleniem spojówek, polega na utrzymywaniu higieny powiek. Zapalenie brzegów powiek i spojówek może być przyczyną jęczmieni. Zapalenia gruczołów przyrzęsowych Zeissa lub Molla, powoduje wytworzenie jęczmienia zewnętrznego, natomiast tarczkowych Meiboma – jęczmienia wewnętrznego. Jęczmień zewnętrzny może ewakuować swoją wydzielinę na zewnątrz wzdłuż rzęsy. Jęczmień wewnętrzny natomiast jest małym ropniem wywołanym zakażeniem gronkowcowym, może przebić się ku wewnętrznej lub skórnej stronie powieki.

2. Skutki stanu zapalnego powiek

Zazwyczaj stan zapalny cofa się szybko, ale w rzadkich przypadkach może być przyczyną groźnych powikłań. Obok jęczmienia, popularnie występującą zmianą jest gradówka. Powodowana jest zapaleniem przewlekle ziarninującym, spowodowanym zablokowaniem ujść gruczołów tarczkowych i gromadzeniem się wydzieliny łojowej. Jest często efektem końcowym niewyleczonego jęczmienia. Jeżeli nie ustąpi samoistnie i utrzymuje się stan zapalny, wskazane są ciepłe okłady i antybiotyki miejscowo.

3. Ropień i ropowica

Szczególnie dramatycznie przebiegającymi schorzeniami powiek są infekcje ropne. Ropień i ropowica powieki powstają w wyniku zakażenia rany skóry lub przejścia procesu chorobowego z tkanek oczodołu. Najczęstszą przyczyną są czyraki, jęczmień wewnętrzny, zapalenie tkanek oczodołu, ropne zapalenie zatok przynosowych, u niemowląt zapalenie kości szczęki, ropnie przerzutowe w chorobach zakaźnych i zaburzeniach pola widzenia. Charakterystyczny jest różnego stopnia naciek zapalny skóry powiek, duża bolesność, podwyższona temperatura. W przypadku rozległego ropnia i ropowicy powiek zawsze należy sprawdzić ruchomość gałki ocznej, gdyż jej brak świadczy o zajęciu tkanek wenątrzoczodołowych. Leczenie uzależnione jest od rozległości stanu zapalnego oka i polega najczęściej na podaniu antybiotyku o szerokim spektrum.

4. Schorzenia powiek wywołane przez wirusy

Do schorzeń skóry powiek wywoływanych przez wirusy należą: opryszczka zwykła, półpasiec oczny, ospianka, brodawka i mięczak zakaźny. W przebiegu opryszczki zwykłej widoczne są pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym, które mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu. W półpaścu ocznym zmiany pęcherzykowe na skórze powiek występują wzdłuż przebiegu i gałęzi nerwu trójdzielnego – nerwu czołowego, czasem łzowego i nosowo-rzęskowego. W tym ostatnim przypadku może wystąpić zapalenie rogówki i tęczówki. W leczeniu obu tych schorzeń stosuje się roztwory acycloviru i antybiotyku, czasem w połączeniu ze sterydem miejscowo.

5. Choroby alergiczne powiek

Innego typu zagadnieniem są choroby alergiczne powiek. Mogą one przebiegać z ostrym obrzękiem, który występuje wskutek uczulenia na różne bodźce chemiczne i fizyczne. Leczenie chorób oczu polega na wyeliminowaniu alergenu oraz leczeniu objawowym lekami odczulającymi ogólnie oraz preparatów sterydowo-antybiotykowych miejscowo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy