Trwa ładowanie...

Zbadali mózgi osób, które chrapią. Fatalne wieści

Avatar placeholder
10.08.2023 08:03
Chrapanie to nie tylko głośny problem. Może narażać na rozwój choroby Alzheimera
Chrapanie to nie tylko głośny problem. Może narażać na rozwój choroby Alzheimera (Getty Images)

Chrapanie to dość powszechny problem - dotyka 8 mln Polaków (60 proc.). Choć przyczyn może być wiele, naukowcy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami, które mogą wiązać się z tą pozornie nieszkodliwą dolegliwością.

spis treści

1. Głośny problem

Naukowcy odkryli, że osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na osłabienie funkcji i kondycji mózgu w porównaniu do osób, które nie zmagają się z tym przewlekłym schorzeniem.

Bezdech senny powoduje zatrzymanie oddechu, co wywołuje charakterystyczne odgłosy chrapania i parskania. Najnowsze badanie opisuje związek między dolegliwością a zwiekszonym ryzykiem rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Okazuje się, że u osób z ciężkim bezdechem sennym objętość w przyśrodkowej części płata skroniowego mózgu jest mniejsza, szczególnie w hipokampie, który odgrywa kluczową rolę dla naszej pamięci. U pacjentów wykryto również blaszki amyloidowe.

Amyloid to białko występujące w naszych mózgach i ciałach, ale kiedy skleja się i tworzy grudki, rozwija się choroba Alzheimera. Ma negatywny wpływ na komórki mózgowe, a spowodowane uszkodzenia prowadzą do ich śmierci.

2. Bezdech senny a ryzyko rozwoju choroby Alzheimera

Naukowcy z Minneapolis przebadali 122 osób, których średni wiek wynosił 69 lat. Żaden z uczestników w momencie rozpoczęcia badań nie miał problemów z pamięcią. U 26 osób wykryto blaszki amyloidowe.

Przeprowadzono skany mózgu, testy pamięci, także monitorowano sen uczestników. Analizy powtórzono 21 miesięcy później. U osób z blaszkami amyloidowymi cięższy bezdech senny wiązał się z potencjalnym skurczeniem mózgu.

Ponadto mniejsza objętość mózgu sugerowała utratę komórek. U wszystkich osób mniejsza objętość hipokampa wiązała się z niższymi wynikami testu pamięci. Naukowcy zastanawiają się, czy leczenie zaburzeń oddychania podczas snu może poprawić funkcje poznawcze, opóźnić neurodegenerację i poprawić zdrowie mózgu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze