Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie

Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie
Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie

Braki w uzębieniu to uszczerbek na zdrowiu i urodzie. Na szczęście, w gabinecie dentystycznym możesz założyć protezy zębowe. Aby zapobiec bólom zębów, nie odkładaj wizyty u stomatologa. Jeśli bowiem borykasz się z próchnicą, konieczne będzie leczenie kanałowe. Zęby, które były leczone kanałowo, ciemnieją i warto je rozjaśnić. Sprawdź, jak wybielić zęby.

spis treści

1. Budowa szczęki i żuchwy

Zęby to elementy układu pokarmowego ulokowane w jamie ustnej. Dorosły człowiek (z pełnym uzębieniem) ma 16 zębów w żuchwie i 16 zębów w szczęce, a więc 32 zęby. Można wyróżnić następujące rodzaje zębów: siekacze, którymi odgryzamy kęsy pożywienia (sztuk 8), kły, którymi rozrywamy jedzenie (4), zęby przedtrzonowe (8) i trzonowe (12) służące do miażdżenia pokarmu.

2. Jak wygląda leczenie kanałowe?

Jeżeli przez długi czas borykasz się z próchnicą, ale unikasz wizyty u stomatologa, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Lekceważona próchnica zębów postępuje, wnikając w coraz głębsze warstwy zęba. Bakterie wywołują stan zapalny i bardzo silny ból.

Zobacz film: "Jak nowocześnie myć zęby?"
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła [10 zdjęć]

Dentofobia oznacza strach przed dentystami i leczeniem stomatologicznym. U niektórych lęk dotyczący

zobacz galerię

Lekarz stomatolog zleca prześwietlenie zęba, aby móc zdecydować, czy trzeba go usunąć, czy też konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu kanałów i komory zęba z próchnicy i miazgi, która została zaatakowana przez bakterie.

Dzięki leczeniu kanałowemu dentysta ratuje chory ząb, który, ze względu na ból, niejeden pacjent decyduje się usunąć. Warto poddać się temu zabiegowi, ponieważ ubytki w uzębieniu deformują twarz i sprawiają, że wyglądamy na starszych, niż wskazuje na to metryka.

3. Protezy zębowe

Do uzupełniania braków w uzębieniu stosuje się protezy zębowe. Robi się to nie tylko ze względów estetycznych; ma to zapobiec ewentualnym przemieszczeniom i wysunięciom pozostałych zębów. Protezy zębowe stałe to m.in. licówki na zęby i implanty zębów.

Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany, które lekarz stomatolog przykleja na przednią część zębów (najczęściej od trójki do trójki). Są odporne na próchnicę, przebarwienia zębów i ścieranie. Licówki mają różnorakie zastosowanie: można nimi usunąć szpary między zębami, wydłużyć ząb, jeśli jego brzegi zostały starte, lub go rozjaśnić.

Implanty to wykonane z tytanu wszczepy, na których mocuje się sztuczne zęby. Korona protetyczna pełni funkcję zęba, ale zakłada się ją również po to, by naprawić złamany ząb albo zapobiec jego złamaniu. Z kolei do protez ruchomych należą protezy szkieletowe które są stabilne i opierają się na własnych zębach pacjenta, akrylowe protezy całkowite, które są zakładane u osób bezzębnych, i protezy typu overdenture stosowane wówczas, gdy korzenie zębów są słabe.

4. Jak wybielić zęby?

4.1. Wybielanie u stomatologa

Przebarwienia na zębach to rezultat palenia papierosów, spożywania kawy i czerwonego wina w nadmiarze, a także niewłaściwej higieny jamy ustnej W gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na wybielanie zębów martwych, naświetlanie lub laserowe wybielanie zębów.

Zęby, które były leczone kanałowo, wraz z upływem czasu ciemnieją, dlatego pacjenci decydują się na zabieg wybielania. W trakcie kilku takich zabiegów rozjaśnia się zęby od środka aż po powierzchnię szkliwa. Z kolei w czasie naświetlania lampą polimeryzacyjną na zęby na około godzinę zostaje nałożona substancja wybielająca.

Dentysta może również przygotować nakładki na zęby na podstawie odcisku szczęki do stosowania w domowym zaciszu. Należy ich używać wraz z żelem zgodnie z zaleceniami stomatologa (najlepiej na noc przez 2 tygodnie).

Zobacz także:

4.2. Dmowe wybielanie zębów

Zęby możesz wybielić o kilka tonów w domu, sięgając po preparaty dostępne w aptekach. Najpopularniejszym środkiem wybielającym jest pasta wybielająca, którą należy stosować po każdym posiłku.

Pamiętaj, aby myć zęby pastą o działaniu rozjaśniającym na zmianę ze zwykłą. Wybielanie zębów w domu można przeprowadzić z wykorzystaniem pasków nasączonych żelem o działaniu wybielającym. Zgodnie z instrukcją przykleja się je do zębów w szczęce i żuchwie na kilkadziesiąt minut. Metoda ta wymaga systematyczności, a efekt jest widoczny po kilku dniach. Aby go utrzymać, zabieg domowego wybielania zębów trzeba powtarzać co pół roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze