Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie

Braki w uzębieniu to uszczerbek na zdrowiu i urodzie. Na szczęście, w gabinecie dentystycznym możesz założyć protezy zębowe. Aby zapobiec bólom zębów, nie odkładaj wizyty u stomatologa. Jeśli bowiem borykasz się z próchnicą, konieczne będzie leczenie kanałowe. Zęby, które były leczone kanałowo, ciemnieją i warto je rozjaśnić. Sprawdź, jak wybielić zęby.

Zęby - budowa szczęki i żuchwy

Zęby to elementy układu pokarmowego ulokowane w jamie ustnej. Dorosły człowiek (z pełnym uzębieniem) ma 16 zębów w żuchwie i 16 zębów w szczęce, a więc 32 zęby. Można wyróżnić następujące rodzaje zębów: siekacze, którymi odgryzamy kęsy pożywienia (sztuk 8), kły, którymi rozrywamy jedzenie (4), zęby przedtrzonowe (8) i trzonowe (12) służące do miażdżenia pokarmu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła

Jeśli przebywanie na fotelu dentystycznym spędza ci sen z powiek, spróbuj przynieść odtwarzacz mp3 i słuchawki na następną wizytę. Kiedy ludzie się denerwują,...

Zęby - leczenie kanałowe

Jeżeli przez długi czas borykasz się z próchnicą, ale unikasz wizyty u stomatologa, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Lekceważona próchnica zębów postępuje, wnikając w coraz głębsze warstwy zęba. Bakterie wywołują stan zapalny i bardzo silny ból. Lekarz stomatolog zleca prześwietlenie zęba, aby móc zdecydować, czy trzeba go usunąć, czy też konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu kanałów i komory zęba z próchnicy i miazgi, która została zaatakowana przez bakterie. Dzięki leczeniu kanałowemu dentysta ratuje chory ząb, który, ze względu na ból, niejeden pacjent decyduje się usunąć. Warto poddać się temu zabiegowi, ponieważ ubytki w uzębieniu deformują twarz i sprawiają, że wyglądamy na starszych, niż wskazuje na to metryka.

Zęby - protezy zębowe

Do uzupełniania braków w uzębieniu stosuje się protezy zębowe. Robi się to nie tylko ze względów estetycznych; ma to zapobiec ewentualnym przemieszczeniom i wysunięciom pozostałych zębów. Protezy zębowe stałe to m.in. licówki na zęby i implanty zębów. Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany, które lekarz stomatolog przykleja na przednią część zębów (najczęściej od trójki do trójki). Są odporne na próchnicę, przebarwienia i ścieranie. Licówki mają różnorakie zastosowanie: można nimi usunąć szpary między zębami, wydłużyć ząb, jeśli jego brzegi zostały starte, lub go rozjaśnić.

Implanty to wykonane z tytanu wszczepy, na których mocuje się sztuczne zęby. Korona protetyczna pełni funkcję zęba, ale zakłada się ją również po to, by naprawić złamany ząb albo zapobiec jego złamaniu. Z kolei do protez ruchomych należą protezy szkieletowe, które są stabilne i opierają się na własnych zębach pacjenta, akrylowe protezy całkowite, które są zakładane u osób bezzębnych, i protezy typu overdenture stosowane wówczas, gdy korzenie zębów są słabe.

Zęby - jak je wybielić?

Zęby - wybielanie u stomatologa

Przebarwienia na zębach to rezultat nałogu tytoniowego, spożywania kawy i czerwonego wina w nadmiarze, a także niewłaściwej higieny jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na wybielanie zębów martwych, naświetlanie lub laserowe wybielanie zębów. Zęby, które były leczone kanałowo, wraz z upływem czasu ciemnieją, dlatego pacjenci decydują się na zabieg wybielania. W trakcie kilku takich zabiegów rozjaśnia się zęby od środka aż po powierzchnię szkliwa. Z kolei w czasie naświetlania lampą polimeryzacyjną na zęby na około godzinę zostaje nałożona substancja wybielająca. Dentysta może również przygotować nakładki na zęby na podstawie odcisku szczęki do stosowania w domowym zaciszu. Należy ich używać wraz z żelem zgodnie z zaleceniami stomatologa (najlepiej na noc przez 2 tygodnie).

Zęby - domowe wybielanie

Zęby możesz wybielić o kilka tonów w domu, sięgając po preparaty dostępne w aptekach. Najpopularniejszym środkiem wybielającym jest pasta wybielająca, którą należy stosować po każdym posiłku. Pamiętaj, aby myć zęby pastą o działaniu rozjaśniającym na zmianę ze zwykłą. Wybielanie zębów w domu można przeprowadzić z wykorzystaniem pasków nasączonych żelem o działaniu wybielającym. Zgodnie z instrukcją przykleja się je do zębów w szczęce i żuchwie na kilkadziesiąt minut. Metoda ta wymaga systematyczności, a efekt jest widoczny po kilku dniach. Aby go utrzymać, zabieg domowego wybielania zębów trzeba powtarzać co pół roku.

Paulina Banaśkiewicz-Surma, 9 miesięcy temu

Stomatologia

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
Choroby i dolegliwości

Ból szczęki - przyczyny, objawy, leczenie

, pomocne będą albo tabletki przeciwbólowe albo poddanie się antybiotykoterapii. * Zatoki szczękowe - funkcje, najczęstsze choroby * Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe,...

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie martwych zębów - przebarwienia, charakterystyka

do wnętrza zęba. Przed tym jednak należy wyleczyć ząb kanałowo. Czasami konieczne jest powtórne leczenie kanałowe. Niezwykle istotna jest również ocena (...) Piękny, biały uśmiech to zasadniczy element...

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.