Trwa ładowanie...

Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie

Braki w uzębieniu to uszczerbek na zdrowiu i urodzie. Na szczęście, w gabinecie dentystycznym możesz założyć protezy zębowe. Aby zapobiec bólom zębów, nie odkładaj wizyty u stomatologa. Jeśli bowiem borykasz się z próchnicą, konieczne będzie leczenie kanałowe. Zęby, które były leczone kanałowo, ciemnieją i warto je rozjaśnić. Sprawdź, jak wybielić zęby.

Zobacz film: "Jak nowocześnie myć zęby?"

spis treści

1. Budowa szczęki i żuchwy

Zęby to elementy układu pokarmowego ulokowane w jamie ustnej. Dorosły człowiek (z pełnym uzębieniem) ma 16 zębów w żuchwie i 16 zębów w szczęce, a więc 32 zęby. Można wyróżnić następujące rodzaje zębów: siekacze, którymi odgryzamy kęsy pożywienia (sztuk 8), kły, którymi rozrywamy jedzenie (4), zęby przedtrzonowe (8) i trzonowe (12) służące do miażdżenia pokarmu.

2. Jak wygląda leczenie kanałowe?

Jeżeli przez długi czas borykasz się z próchnicą, ale unikasz wizyty u stomatologa, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Lekceważona próchnica zębów postępuje, wnikając w coraz głębsze warstwy zęba. Bakterie wywołują stan zapalny i bardzo silny ból.

Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła [10 zdjęć]

Jeśli przebywanie na fotelu dentystycznym spędza ci sen z powiek, spróbuj przynieść odtwarzacz mp3 i...

zobacz galerię

Lekarz stomatolog zleca prześwietlenie zęba, aby móc zdecydować, czy trzeba go usunąć, czy też konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu kanałów i komory zęba z próchnicy i miazgi, która została zaatakowana przez bakterie.

Dzięki leczeniu kanałowemu dentysta ratuje chory ząb, który, ze względu na ból, niejeden pacjent decyduje się usunąć. Warto poddać się temu zabiegowi, ponieważ ubytki w uzębieniu deformują twarz i sprawiają, że wyglądamy na starszych, niż wskazuje na to metryka.

3. Protezy zębowe

Do uzupełniania braków w uzębieniu stosuje się protezy zębowe. Robi się to nie tylko ze względów estetycznych; ma to zapobiec ewentualnym przemieszczeniom i wysunięciom pozostałych zębów. Protezy zębowe stałe to m.in. licówki na zęby i implanty zębów.

Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany, które lekarz stomatolog przykleja na przednią część zębów (najczęściej od trójki do trójki). Są odporne na próchnicę, przebarwienia zębów i ścieranie. Licówki mają różnorakie zastosowanie: można nimi usunąć szpary między zębami, wydłużyć ząb, jeśli jego brzegi zostały starte, lub go rozjaśnić.

Implanty to wykonane z tytanu wszczepy, na których mocuje się sztuczne zęby. Korona protetyczna pełni funkcję zęba, ale zakłada się ją również po to, by naprawić złamany ząb albo zapobiec jego złamaniu. Z kolei do protez ruchomych należą protezy szkieletowe, które są stabilne i opierają się na własnych zębach pacjenta, akrylowe protezy całkowite, które są zakładane u osób bezzębnych, i protezy typu overdenture stosowane wówczas, gdy korzenie zębów są słabe.

4. Jak wybielić zęby?

4.1. Wybielanie u stomatologa

Przebarwienia na zębach to rezultat palenia papierosów, spożywania kawy i czerwonego wina w nadmiarze, a także niewłaściwej higieny jamy ustnej W gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na wybielanie zębów martwych, naświetlanie lub laserowe wybielanie zębów.

Zęby, które były leczone kanałowo, wraz z upływem czasu ciemnieją, dlatego pacjenci decydują się na zabieg wybielania. W trakcie kilku takich zabiegów rozjaśnia się zęby od środka aż po powierzchnię szkliwa. Z kolei w czasie naświetlania lampą polimeryzacyjną na zęby na około godzinę zostaje nałożona substancja wybielająca.

Dentysta może również przygotować nakładki na zęby na podstawie odcisku szczęki do stosowania w domowym zaciszu. Należy ich używać wraz z żelem zgodnie z zaleceniami stomatologa (najlepiej na noc przez 2 tygodnie).

Zobacz także:

4.2. Dmowe wybielanie zębów

Zęby możesz wybielić o kilka tonów w domu, sięgając po preparaty dostępne w aptekach. Najpopularniejszym środkiem wybielającym jest pasta wybielająca, którą należy stosować po każdym posiłku.

Pamiętaj, aby myć zęby pastą o działaniu rozjaśniającym na zmianę ze zwykłą. Wybielanie zębów w domu można przeprowadzić z wykorzystaniem pasków nasączonych żelem o działaniu wybielającym. Zgodnie z instrukcją przykleja się je do zębów w szczęce i żuchwie na kilkadziesiąt minut. Metoda ta wymaga systematyczności, a efekt jest widoczny po kilku dniach. Aby go utrzymać, zabieg domowego wybielania zębów trzeba powtarzać co pół roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.