Trwa ładowanie...

Zespół antyfosfolipidowy – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa lub zespół antykardiolipinowym) to niezapalna układowa choroba tkanki łącznej, typowymi cechami tego schorzenia jest występowanie przeciwciał antyfosfolipidowych, często dochodzi do zakrzepicy naczyniowej lub powikłań położniczych. Zapadalność na zespół antyfosfolipidowy jest częstsza w przypadku kobiet niż mężczyzn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyczyny zespołu antyfosfolipidowego

Zespół antyfosfolipidowy polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, który rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Zespół antyfosfolipidowy jest szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet w ciąży. Nieprawidłowa praca układu autoimmunologicznego może wywoływać samoistne poronienia.

Przyczyny choroby nie zostały do końca poznane. Do postawienia diagnozy zespołu antyfosfolipidowego należy stwierdzić obecność przeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy krwi oraz zbadać zaistniałe powikłania choroby. Poza obecnością przeciwciał badania laboratoryjne u niektórych pacjentów mogą wskazywać na niski poziom płytek i nieprawidłowości parametrów krzepnięcia, zespołowi antyfosfolipidowemu może towarzyszyć anemia.

Co to jest zakrzepica?
Co to jest zakrzepica?

Zakrzepica żył głębokich to choroba, która wywołuje powstawanie skrzepów we krwi. Skrzepy najczęściej...

zobacz galerię

2. Powikłania zakrzepowe

Głównym symptomem zespołu antyfosfolipidowego jest wystąpienie powikłań zakrzepowych tzw. zakrzepicy. Dochodzi do niej z powodu nadmiernej krzepliwości krwi, na którą mają wpływ przeciwciała antyfosfolipidowe. Zakrzepica może powstać w każdym miejscu organizmu, jednak najczęściej powstaje w żyłach kończyn dolnych.

Obok tych dolegliwości przy zespole antyfosfolipidowym mogą wystąpić nieprawidłowości neurologiczne w postaci udaru mózgu, lub przemijającego niedokrwienia. Co ważne zakrzepica może doprowadzić do zatorowości płucnej, w przypadku oderwania skrzepliny i przedostania się jej wraz z krwią do płuc. Zatorowość płucna jest niebezpiecznym stanem zagrażającym życiu, objawia się dusznościami, kaszlem, oraz krwiopluciem.

Zespół antyfosfolipidowy może objawiać się bólami brzucha
Zespół antyfosfolipidowy może objawiać się bólami brzucha

Oprócz tego zespołowi antyfosfolipidowemu często towarzyszą zmiany skórne w postaci siności siatkowatej, owrzodzeń podudzi, lub zmian martwiczych w okolicy palców. W wyniku występowania zespołu antyfosfolipidowego często dochodzi do powikłań w ciąży, najczęściej z powodu rozwoju zakrzepów w naczyniach rozwijającego się łożyska. W przypadku powikłań ginekologicznych mogą wystąpić stany przedrzucawkowe, oraz niewydolność łożyska. Zespół antyfosfolipidowy może być przyczyną opóźnienia rozwoju płodu.

Zespół antyfosfolipidowy może powodować szereg różnych powikłań, oprócz powyżej wymienionych do najczęstszych należą także:

  • zawał mięśnia sercowego,
  • małopłytkowość,
  • pogrubienie zastawek serca,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • białkomocz,
  • nadciśnienie naczyniowonerkowe,
  • upośledzenia wzroku i słuchu,
  • napady migreny.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie zespołu antyfosfolipidowego

W zależności od rodzaju objawów zespołu antyfosfolipidowego można stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, podczas którego zaleca się zrezygnowanie z zażywania doustnie środków antykoncepcyjnych, w przypadku wystąpienia zakrzepicy, choremu podaje się leki przeciwzakrzepowe, zaś gdy dojdzie do udaru mózgu stosuje się kwas acetylosalicylowy.

Kobietom w ciąży chorym na zespół antyfosfolipidowy podaje się heparynę oraz kwas acetylosalicylowy. Jeśli zespół antyfosfolipidowy przebiega bezobjawowo nie stosuje się leczenia farmakologicznego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.