Przejdź na WP

Zespół Gilberta - charakterystyka choroby, objawy, jak przeprowadzać badania, leczenie

Zespół Gilberta, nazywany także chorobą Gilberta, to łagodna, wrodzona choroba metaboliczna. Często nie daje ona żadnych charakterystycznych objawów i przez lata pozostaje niezdiagnozowana. Objawy zespołu Gilberta mogą się pojawić z czasem, ale nie zawsze się tak dzieje. Zazwyczaj, mimo że jest wrodzona, chorobę odkrywa się dopiero w okresie dojrzewania lub później, przy okazji badań krwi na poziom bilirubiny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zespół Gilberta - charakterystyka choroby, objawy

Choroba Gilberta to zaburzenie dotykające części genu odpowiadającej za enzym niezbędny do metabolizmu bilirubiny w wątrobie. Taki stan skutkuje podniesionym poziomem bilirubiny we krwi. Jest to wrodzona choroba metaboliczna. Często jest jednak trudna do zdiagnozowania, ze względu na mało charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć także o szeregu innych chorób.

Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej to główny objaw zespołu Gilberta. Nie towarzyszą mu zaburzenia pracy wątroby. Prawidłowy poziom bilirubiny we krwi to 0,3-1,0 mg/dl. Chorzy na zespół Gilberta zazwyczaj mają tylko lekko podniesiony poziom bilirubiny we krwi, to znaczy do 6,0 mg/dl. U jednej trzeciej pacjentów poziom bilirubiny bywa w normie, tylko od czasu do czasu się podnosząc.

Objawy wywołane zaburzeniem metabolizmu bilirubiny to:

  • żółtaczka – zażółcenie skóry i białek oczu,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie,
  • bóle brzucha.

Te objawy zespołu Gilberta przechodzą same, a osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano choroby, nie potrafią zazwyczaj podać przyczyny tych objawów.

1.1. Zespół Gilberta - co zwiększa ryzyko pojawienia się objawów choroby ?

Poziom bilirubiny we krwi waha się u chorych – przez długi czas może nawet pozostawać w normie. Jednak pewne stany i czynności zwiększają ryzyko pojawienia się objawów:

Objaw nazywany hiperbilirubinemią, czyli podwyższony poziom bilirubiny we krwi, oprócz zespołu Gilberta może oznaczać inne zaburzenia, takie jak:

  • zespół Dubina-Johnsona,
  • zespół Criglera-Najjara,
  • zespół Rotora.

2. Zespół Gilberta - jakie należy przeprowadzić badania, aby wykryć chorobę ?

Po dokładnym wywiadzie, lekarz może zlecić następujące badania:

Zespół Gilberta to łagodna, wrodzona choroba metaboliczn
Zespół Gilberta to łagodna, wrodzona choroba metaboliczn (123rf.com)

Do momentu przeprowadzenia specjalistycznych badań nie ma pewności, że to choroba Gilberta. Objawy tej choroby są zbyt mało charakterystyczne, aby tylko na ich podstawie ją diagnozować.

3. Zespoł Gilberta - leczenie

Nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia choroby Gilberta. Należy przestrzegać jedynie kilku rad, które pomogą uniknąć pojawienia się objawów. Informuj każdego lekarza o swojej chorobie. Zespół Gilberta i podwyższona bilirubina powodują, że twój organizm inaczej reaguje na niektóre leki. Odżywiaj się zdrowo i regularnie. Nie omijaj posiłków i nie stosuj głodówek ani bardzo niskokalorycznych diet (dieta 300 kcal nie będzie najlepszym pomysłem). Staraj się panować nad stresem. Spróbuj wypróbować jakieś ćwiczenia relaksacyjne albo jogę. Unikaj bardzo wyczerpujących ćwiczeń. Aktywność fizyczna jest zalecana, ale w rozsądnych ilościach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy