Zespół metaboliczny - ćwiczenia, odżywianie

Chcesz być zdrowy? W takim razie wybieraj mądrze. Nie myśl, że jesteś niezniszczalny, że możesz pić, palić, tłusto jeść i prawie się nie ruszać bez poważnych konsekwencji. Jeśli będziesz tak postępował, zespół metaboliczny na pewno cię dopadnie. Chcesz mieć miażdżycę, cukrzycę? Nie? Więc żyj zdrowo. Zespół metaboliczny (zespół polimetaboliczny, zespół X, zespół insulinooporności, zespół Raevena) to wzajemnie powiązane czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych. Jeśli nie chcesz mieć problemów ze zdrowiem, musisz stanowczo powiedzieć: precz zespołowi X. Jak to zrobić?

1. Zespół metaboliczny - ćwiczenia

Twoje mięśnie błagają, żebyś pozwolił im popracować. Dlatego w celu uniknięcia zespołu metabolicznego biegaj, wyciągnij z piwnicy zakurzony rower, kup kije i uprawiaj nordic walking, idź na pływalnię. Pamiętaj, że aby wysiłek przyniósł efekty, musi być odpowiednio długi – zaczynasz spalać tkankę tłuszczową dopiero po około 30 minutach ruchu, intensywny – twoje tętno powinno wynosić 110–115/min, jeśli masz 20–40 lat; 100–105/min, gdy masz 41–60 lat; 95/min, jeśli przekroczyłeś lat 60 – w tym wieku systematycznie ćwicz przynajmniej trzy razy w tygodniu, a zespół metaboliczny nie będzie ci groził.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Zespół metaboliczny - odżywianie

Każdy zrzucony kilogram obniża ciśnienie tętnicze o 1 mmHg i poprawia tzw. glikemię. Aby pozbyć się nadwagi i uniknąć zespołu metabolicznego: jedz 5 razy dziennie, pij dużo wody, staraj się, by twoje posiłki były zgodne z piramidą żywienia. Wystarczy ci 70 g tłuszczów dziennie, z tego tylko 10 g może pochodzić od zwierząt. Co to oznacza? Powinieneś używać oliwy, olejów roślinnych i jeść ryby raczej niż szynkę, masło i golonkę. Pamiętaj, że tłuszcze kryją się także tam, gdzie się ich nie spodziewasz, na przykład w czekoladzie, orzechach, mięsie, twoich ulubionych kruchych ciasteczkach. I jeszcze jedno: gotuj na parze zamiast smażyć, ewentualnie możesz piec lub dusić.

Morele, śliwki, melony, banany, sok pomarańczowy, koncentrat pomidorowy, szpinak i ziemniak – to wszystko są źródła potasu. Potrzebujesz go, by utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu i by twoje mięśnie dobrze pracowały bez ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Figi, mleko i przetwory mleczne – kryją w sobie wapń, który jest niezbędny, by utrzymać prawidłowe ciśnienie i krzepliwość krwi, wpływają też na pracę serca. Orzechy, rośliny strączkowe, ciemnozielone rośliny liściaste, skorupiaki, pełnoziarniste produkty zawierają magnez zmniejszający ryzyko zawału serca i normalizujący ciśnienie tętnicze.

Nie używaj soli! Sól jest sprzymierzeńcem zespołu metabolicznego. Płaska łyżeczka musi ci wystarczyć na całą dobę. Myślisz, że to niemożliwe, że jedzenie bez soli nie ma smaku? Bez obaw, po dwóch tygodniach twoje kubki smakowe się przyzwyczają. Pamiętaj, że sól jest nie tylko w solniczce, ale również w chlebie, konserwach mięsnych i wędlinach, nie wspominając już o daniach typu fast food, chipsach czy krakersach. Zamiast soli możesz używać lubczyku, majeranku, tymianku, bazylii, ziół prowansalskich, chrzanu i pieprzu.

Nie pij! Oczywiście zakaz picia dotyczy tylko alkoholu, inne płyny są jak najbardziej wskazane, i to w dużych ilościach. Wódka, piwo, wino – to wszystko może wywołać zespół metaboliczny i doprowadzić do niewydolności serca, uszkadza też komórki wątrobowe i prowadzi do uzależnienia. Alkohol to przede wszystkim puste kalorie i kolejny powód, by sięgnąć po zagryzkę.

Rzuć palenie! Przecież na każdej paczce jest napisane, że powoduje raka i choroby serca. To prawda. Dym nikotynowy to ponad 4 tys. substancji, które szkodzą płucom, sercu, zwiększają krzepliwość krwi i pomagają „złemu” cholesterolowi, przyczyniając się tym samym do rozwoju miażdżycy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza